Makatta Dolgunluk Hissi Neden Olur

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Arkadaşlar, son zamanlarda makatımda bir dolgunluk hissi yaşıyorum. Bu durumun neden kaynaklandığını merak ediyorum. Sizce bu his neye işaret ediyor olabilir? Bu konuda deneyimi olan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler!

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
**Makatta Dolgunluk Hissi Neden Olur?**

Makatta dolgunluk hissi, kişinin anüs çevresinde veya rektumda bir baskı veya ağırlık hissetmesidir. Bu his, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve genellikle rahatsız edici olabilir. İşte makatta dolgunluk hissinin olası nedenleri ve nasıl ele alınabileceği hakkında detaylı bilgiler:

**1. Kabızlık**

Kabızlık, dışkının bağırsaklardan geçişinin zorlaşması durumudur ve bu durumda dışkı rektumda birikerek dolgunluk hissine neden olabilir. Liften yetersiz beslenme, yetersiz sıvı alımı ve hareketsiz bir yaşam tarzı, kabızlığa yol açabilir.

**2. İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)**

IBS, bağırsakların normal işlevlerini etkileyen bir durumdur. Bu sendromda, karın ağrısı, şişkinlik ve makatta dolgunluk hissi gibi belirtiler sıkça görülür. Stres, belirli yiyecekler ve hormonal değişiklikler IBS'yi tetikleyebilir.

**3. Anal Fissür**

Anal fissür, anüs çevresindeki ciltteki bir yırtık veya çatlak olarak tanımlanır. Bu durum dışkılama sırasında ağrı ve dolgunluk hissine neden olabilir. Sert dışkılar, kabızlık veya ishal, anal fissürün oluşmasına katkıda bulunabilir.

**4. Hemoroid**

Hemoroid, anüs çevresindeki damarlarda şişme veya iltihaplanma durumudur. Kabızlık, aşırı ıkınma, obezite ve gebelik gibi faktörler hemoroid gelişimini tetikleyebilir. Hemoroid, makatta dolgunluk hissine ve ağrıya neden olabilir.

**5. Rektal Polipler**

Rektal polipler, rektum iç yüzeyinde oluşan küçük doku kümeleridir. Bazı durumlarda, polipler dışkılamayı zorlaştırabilir ve makatta dolgunluk hissi oluşturabilir. Polipler, kolon kanseri riskini artırabilir, bu nedenle belirtiler fark edildiğinde bir doktora danışılmalıdır.

**6. Diğer Nedenler**

Makatta dolgunluk hissi, bazen anüs etrafındaki ciltte kaşıntı, yanma veya tahriş gibi diğer semptomlarla birlikte de görülebilir. Bu durumda, anal dermatit, mantar enfeksiyonları veya cilt tahrişi gibi faktörler rol oynayabilir.

**Sonuç ve SSS (Sıkça Sorulan Sorular)**

Makatta dolgunluk hissi nasıl giderilir?

Makatta dolgunluk hissi, altta yatan nedenin tedavisine bağlı olarak değişir. Kabızlık, sağlıklı bir diyet ve yeterli su tüketimi ile önlenebilir, anal fissür veya hemoroid gibi durumlar ise doktor tarafından tedavi edilebilir.

Makatta dolgunluk hissi ciddi bir durum mudur?

Makatta dolgunluk hissi genellikle ciddi bir durum değildir, ancak altta yatan nedenlerin belirlenmesi için bir doktora danışmak önemlidir.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Makatta dolgunluk hissi uzun süre devam ederse, şiddetli ise veya diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkarsa bir doktora başvurulmalıdır.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü