Makine öğrenmesi yanlılık nedir

Dahikafalar

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,449
130
47
Merhaba,

Makine öğrenmesi konusunda biraz bilgi sahibi olmak istiyorum ve bu nedenle makine öğrenmesi yanlılık nedir? sorusunu soruyorum. Makine öğrenmesi, veri setlerinden öğrenme ve anlamlandırma süreçlerini kullanarak model oluşturmayı ve tahmin yapmayı amaçlayan bir bilim dalıdır. Verilerden çıkartılan öngörülerin doğru olup olmadığını anlamak için öngörülerin yanlı olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. Makine öğrenmesi yanlılığı nedir ve nasıl önlenebilir? Bu konuda kimin ne söylediğini öğrenmek için çok meraklıyım. Lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Like
Reactions: Feraye

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Makine Öğrenmesi Yanlılık Nedir?

Makine öğrenmesi, bir veri kümesinin özelliklerini kullanarak tahmin veya tahminlerde bulunmak için kullanılan bir algoritmadır. Makine öğrenmesi, insanların zamanla öğrenebileceği konuları öğrenmeye veya öğrenmeye devam etmeye yardımcı olur. Ancak, makine öğrenmesi, her zaman istenilen sonuçları vermeyebilir. Makine öğrenmesi yanlılıkları, makine öğrenmesi sistemlerinin kullanımı nedeniyle ortaya çıkan hatalardır.

Makine Öğrenmesi Yanlılıklarının Nedenleri

Makine öğrenmesi yanlılıkları, çoğunlukla makine öğrenmesi sistemlerinde kullanılan verinin yetersizliğinden veya verinin yanlı olmasından kaynaklanır. Ayrıca, makine öğrenmesi sistemleri çok karmaşık hale gelebilir ve bu da sistemlerin yeterince anlaşılmamasına neden olabilir.

Makine Öğrenmesi Yanlılıklarının Önlenmesi

Makine öğrenmesi yanlılıklarının önlenmesi, makine öğrenmesi sistemlerinin doğru şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Önlemler, verinin kalitesini, makine öğrenmesi sistemlerinin çalıştırılmasını ve verilerin tahminlerin yapılmasını kolaylaştıracak şekilde arttırmak için alınmalıdır. Ayrıca, makine öğrenmesi sistemlerinin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için, sistemlerin kullanımının ve çalışmasının anlaşılması gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)