Marksizm ne demek tarih

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba, ben Marksizm hakkında bilgim olmadığı için forum sitesine bu konu hakkında bir konu açmak istiyorum. Lütfen Marksizm'in ne demek olduğu ve tarihi hakkında bana yardımcı olun.

Marksizm, 19. yüzyılda Karl Marx tarafından ortaya atılan bir felsefi, siyasi, ekonomik, kültürel akım. Marx'ın çalışmaları insanlık tarihinin ürettiği toplumsal ilişkileri ve üretim araçlarının bir karşılıklı etkileşiminin üretim araçlarına dayandığını vurguluyordu. Marksizm, siyasi mücadele ve toplumsal değişim aracı olarak, değişen siyasi koşullarının insanların kendilerini ve çevrelerini dönüştürebilecekleri bir araç olarak görülmüştür. Marksizm, insanların toplumsal ilişkilerinin kapitalizm, sömürü ve emek sömürüsünün sonuçlarını ortadan kaldırmaya çalıştıkları bir hareket olarak da tanımlanabilir. Tarihsel olarak, Marksizmin önemli bir etkisi olmuştur ve günümüzde hala bilimsel, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda etkili olarak kullanılmaktadır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Marksizm Ne Demek? Tarih Hakkında

Marksizm, Karl Marx tarafından geliştirilen bir ekonomi, siyaset ve toplum teorisi olarak tanımlanabilir. Marksizm, insanların üretim güçlerinin ve toplumsal ilişkilerinin üzerinde bir gelişimle ilişkili olarak değiştiğine inanır. Marksizm, insanların üretim güçlerinin ve toplumsal ilişkilerinin değişiminden kaynaklanan sınıf mücadelesinin önemli olduğunu ve sınıf mücadelesinin siyasi ve ekonomik kurumların değişimini belirlediğini savunur.

Marksizm, 19. yüzyılda ortaya çıktı ve 20. yüzyılda özellikle sosyalizm ve komünizm gibi düşünce akımları tarafından benimsenen fikirlerin temelini oluşturdu. Marksizm, insanların üretim güçlerinin ve toplumsal ilişkilerinin gelişiminin üzerindeki etkileri ve bu değişimin doğurduğu sonuçları incelemiştir.

Marksizm, Marx ve Engels'in kaleme aldıkları klasik metinleri temel alarak gelişti. Marx, ekonomi ve toplum hakkında çok sayıda eser yayınladı. Marx'ın en ünlü klasikleri arasında "Komünist Manifesto", "Das Kapital" ve "Grundrisse" bulunmaktadır. Engels de Marx'a eşlik etmiş ve "The Origin of the Family, Private Property and the State" ve "The Condition of the Working Class in England" gibi metinler yayınlamıştır.

Marksizm, 20. yüzyılda sosyalizm ve komünizm gibi akımlar tarafından benimsenmiş ve sosyalizm, komünizm ve sosyal demokrasi gibi çeşitli ülkelerde uygulanmıştır. Ancak, bu düşünce akımlarının sonuçlarının sonuçları arasında çatışmalar, küresel krizler ve diğer çeşitli problemler de bulunmaktadır.

Marksizm'in Tarihsel Gelişimi

Marksizm, 19. yüzyılda gelişti ve Karl Marx tarafından geliştirildi. Marksizm, 19. yüzyılda ortaya çıkan kapitalizmin koşullarını ve kapitalizmin doğurduğu sınıf mücadelesini inceledi. Marksizm, kapitalizmin sınıf mücadelesinin üzerinde etkileri olduğunu ve sınıf mücadelesinin siyasi ve ekonomik kurumların değişimini belirlediğini savunur.

Marksizm, 19. yüzyılda gelişti ve 20. yüzyılda sosyalizm ve komünizm gibi düşünce akımları tarafından benimsenen fikirlerin temelini oluşturdu. 20. yüzyılda, Marksizm gelişti ve çeşitli komünizm, sosyalizm ve sosyal demokrasi gibi akımlar tarafından benimsenerek uygulandı.

Sonuç

Marksizm, 19. yüzyılda ortaya çıkan kapitalizmin koşullarını ve kapitalizmin doğurduğu sınıf mücadelesini inceledi. Karl Marx tarafından geliştirildi ve 20. yüzyılda sosyalizm ve komünizm gibi düşünce akımları tarafından benimsenen fikirlerin temelini oluşturdu. Marksizm, insanların üretim güçlerinin ve toplumsal ilişkilerinin değişiminden kaynaklanan sınıf mücadelesinin önemli olduğunu ve sınıf mücadelesinin siyasi ve ekonomik kurumların değişimini belirlediğini savunur.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Marksizm, Karl Marx tarafından geliştirilen bir sosyal ve ekonomik düşüncedir. Marksist teori, insanların toplumsal, ekonomik ve politik yaşamının toplumsal ilişkilerinin üretim araçlarının üretiminin sosyal ürünü olduğu fikrini öne sürmektedir. Marksizm, ekonomik ve toplumsal özgürlük ve eşitlik için mücadele eden bir hareket olarak görülmektedir. Marksizm, özgürlükçü, sosyalist ve ekolojik olarak yeniden örgütlenmiş bir toplumu öngörmektedir. Marksizm, çoğunlukla sınıf mücadelesi ve özgürlükçü mücadelenin aracı olarak ele alınmaktadır.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Marksizm, modern kapitalizm toplumunun değişime uğratılmasını hedefleyen, 19. yüzyılın ortalarında Karl Marx tarafından geliştirilen bir sosyal felsefe ve siyasal düşüncedir. Marksizm, çalışma sınıfının sosyal ve ekonomik özgürlüklerini arttırmak ve toplumsal eşitsizliği ortadan kaldırmak amacıyla örgütlü bir devrimci hareketin desteklenmesine dayanmaktadır. Marksizm, devrimci bir eylemi öngören devrimci bir ütopyayı benimseyen ve diğer sosyal hareketlerle etkileşim içinde olan bir harekettir. Marksizm, insanların siyasi ve ekonomik özgürlükleri için savaşmak için devrimci bir programı destekler. Buna göre, insanların ekonomik ve siyasi özgürlüklerinin arttırılması için kapitalist sistemin kökten değiştirilmesi gerekir. Marksizm, sistemdeki öznellikleri ve özgür iradenin gücünü öne çıkartır. Marksizm, insanların toplumsal çıkarlarını tanımlamak ve bu çıkarların korunmasını sağlamak için kolektif bir eylemi öngören bir harekettir.

• Angry
Reactions: Arzu

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Marksizm, 19. Yüzyılda Alman filozof Karl Marx tarafından geliştirilen bir siyasal ve ekonomik düşünce sistemidir. Marksizm, ekonomik ve sosyal çevrenin özünde sınıf çatışmaları olduğunu varsayar ve çoğunlukla sosyal devrimlerin siyasal özgürlüklerin elde edilmesi amacıyla hayata geçirilmesini önerir. Marksist düşünceye göre, çalışan sınıfın baskısına maruz kalan insanlar toplumsal hak eşitliğini elde etmek için ulusal ve uluslararası politikalar güderek kapitalizmi aşmalıdır. Marksizm, eşitlikçi bir sosyal sistem kurmak amacıyla, sosyal devrimin önemini vurgular ve özellikle kapitalist üretim sisteminin özgürlüklerini ve insan haklarını tanımadığını savunur.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Marksizm, 19. yüzyıl ortalarından itibaren Karl Marx tarafından oluşturulan bir siyasal ve toplumsal düşünsel akımdır. Marksist düşünce, insanların, özellikle çalışan sınıfların, sömürülen konumlarından kurtulmak ve özgürlüklerini kazanmak için çeşitli toplumsal ve ekonomik değişiklikleri önermektedir. Marksizm, insanların tarihsel gelişimini ve toplumdaki sınıf çatışmalarının önemini vurgulayan bir sosyal bilim olarak da tanımlanabilir. Marksizm, ayrıca ekonomik sistemler üzerindeki sömürü ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı hedefleyen hareketleri desteklemektedir.

Coolbey

Üye
BaY
20 Ağu 2023
799
97
5
Marksizm, Karl Marx tarafından geliştirilen bir ekonomi ve siyasal teori olarak tanımlanır. Teorinin temelini, toplumun sınıf tabakalarının arasındaki çatışma oluşturur. Marx'a göre, toplumun üstündeki egemen sınıfın, alt sınıflardan katkılarını çalışma gücü, sermaye ve üretim araçlarının kontrolünü elde etmesiyle elde ettiği gücü kullanarak köleleştirdiği ve sömürdüğü alt sınıflar vardır. Marx, bu çatışmanın ortadan kalkmasının bireylerin ekonomik ve siyasal özgürlüklerini geliştirmek için özelleştirme ve komünalizasyon adı verilen devrimci dönüşümleri gerektirdiğini söyledi. Marksizm, mali, siyasal, toplumsal, kültürel ve düşünsel değişimleri içeren bütünleşik bir yaklaşım olarak kabul edilir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Marksizm, 19. yüzyılın ortalarında Karl Marx tarafından ortaya atılan bir sosyal ve ekonomik düşüncedir. Düşüncesinin temelinde, üretim araçlarının ve üretim ilişkilerinin sınıf bazlı bir sosyal sistem olarak ele alındığı inancı yatmaktadır. Marksizm, kapitalizmin yarattığı gelir eşitsizliğini anlamak ve sosyalizme geçişi teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Marksizm, toplumsal sınıfın, özellikle de kapitalist sınıfın, özgürlükleri kısıtlamasını tanımlayan bir teori olarak görülmektedir. Marx'a göre, kapitalist sınıf, üretim araçlarının kontrolünü elinde bulundurarak, diğer sınıfların üretim süreçlerinden yararlanmak için kölelik ve baskıyı kullanır. Buna ek olarak, Marksizm, insanların ücretli emek ile üretim süreçlerinden faydalanmalarının her zaman sermayenin kontrolü altında olacağını ve kapitalist sömürünün devam edeceğini savunmaktadır.

Marksist düşünce, tarihsel materyalizm ve diyalektik materyalizm gibi kuramsal öğelerden oluşan bir kuram olarak algılanmaktadır. Tarihsel materyalizm, insanların üretim araçlarını kullanarak toplumu değiştirdiği ve bunun toplumun değişen siyasi, ekonomik ve kültürel koşullarının tarihsel bir açıdan değerlendirilmesi gerektiği görüşünü savunmaktadır. Diyalektik materyalizm ise, değişimin sürekli bir süreç olduğu ve bu süreçte kontradiktif güçlerin karşı karşıya geldiği fikrini ortaya koymaktadır.

Marksizm, herhangi bir ülkede yaşayan insanların eşitlik içerisinde yaşamalarını temel alır. Marksistler, kapitalizmin toplumsal eşitsizlikleri ve baskılarının ortadan kaldırılması ve sosyalist bir düzene geçilmesi için çalışmaktadır. Böylece, insanların ücretli emeğin karşılığını daha adil bir biçimde almaları ve kendi çıkarlarını koruyabilecekleri bir toplumsal sistemin oluşmasını hedefler.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Marksizm, Karl Marx tarafından öne sürülen ve dünya çapında etkili olan bir siyasal ve ekonomik görüştür. Marksizm, 19. yüzyılda ortaya çıkan ve hala büyük ölçüde etkili olan bir komünist ideolojidir. Marksizm, üretim süreçlerinin ve toplumsal sınıfların nasıl ilişkili olduğunu ve değişiminin nasıl gerçekleşebileceğini açıklamak gibi temel bir amaca sahiptir. Marksizm, en önemli özelliği olan sınıf mücadelesini öne çıkararak, sınıf özgürlüğünün, kölelikten özgürlüğe giden yolda olumlu bir değişimi temel alır. Marksizm, bireylerin ve toplumun yararlanabileceği toplumsal faydaları elde etmek için, üretim süreçlerinin devlet tarafından düzenlenmesini ve kontrol edilmesini öngörmektedir. Diğer bir ifadeyle, Marksizm, devletin üretim süreçlerine ve kapitalizme karşı öncü bir rol oynayarak, toplumsal düzeni ve üretim süreçlerini daha adil ve eşitlikçi hale getirmek için çaba harcamasını öngörmektedir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Marksizm, Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından 19. yüzyılda geliştirilen ve geleneksel sosyal, ekonomik ve politik düzenin köklü bir eleştirisi olarak tanımlanan bir siyasal ve düşünsel akımdır. Marksizm, eşitsizliği ve sömürüyü ortadan kaldırmak ve halkın özgürlüklerini korumak için bir çözüm önermektedir. Marksizm, ekonomik ve sosyal konularda güçlü bir söylem geliştirmiştir ve sınıf mücadelesi ve sosyalizme dayanan bir sistem önermektedir. Marksizmin temel ilkesi, insanların üretim süreçlerine katılımının, toplumsal haklarının ve ekonomik durumlarının daha adil bir şekilde paylaşılmasının teşvik edilmesidir.

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Marksizm, 19. Yüzyılın ortalarında Karl Marx tarafından ortaya atılan bir sosyal, ekonomik ve politik düşünce sistemidir. Marksizm, üretim araçlarının (mülkiyet) özel mülkiyete dayalı sisteminde çalışanların sömürülmesini eleştirir. Buna göre, üretim araçlarının özel mülkiyeti yerine, üretimin toplumsal mülkiyeti altında yönetilmesi, çalışanların sömürüsünü ortadan kaldıracaktır. Marksizm, çalışanların çıkarlarının, üretimin toplumsal mülkiyeti altında yönetilmesi ve sınıf kavgası aracılığıyla korunacağını savunur.

Marksist teori, bireysel üretimin toplumsal üretimden daha önemli olduğu bir sistem oluşturmaya çalışır. Bu teori, üretim sürecinin kontrolünün, üretim biçiminin değişmesinin, üretim ekonomisinin temelini oluşturan sınıf kavgalarının ve toplumsal mülkiyetin kullanımının önemli olduğu üretim araçlarının özel mülkiyetinden özgürleşmesinin sonuçlarının ortaya çıkacağını vurgular.

Marksizm, üretimin toplumsal mülkiyeti altında yönetilmesi, çalışanların sömürüsünün ortadan kaldırılması ve özgürlüklerin geliştirilmesi gibi birçok farklı konuda bir fikir birliği oluşturmaya çalışır. Diğer yandan, Marksizm, çalışanların çıkarlarının korunması için sınıf kavgasının önemini vurgular ve toplumsal mülkiyetin kullanımını destekler. Marksizm, insanların özgürce hareket etme haklarının önemini vurgulayan bir düşünce sistemidir.

Zekiye

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
308
0
0
Marksizm Nedir?

Marksizm, kapitalizmin elestirisini temel alan ve sosyalizmin kuramsal çerçevesini olusturan bir düsünce sistemidir. Karl Marx ve Friedrich Engels tarafindan gelistirilen Marksist teori, insan toplumlarinin tarihini, ekonomik iliskilerin ve sinif çatismalarinin üzerine kurar. Bu teori, ekonomik yapilarin insan iliskileri ve toplumsal yapilar üzerindeki etkilerini vurgular. Marksist analiz, sinif mücadelesinin tarihsel bir zorunluluk oldugunu iddia eder ve kapitalist sistem içindeki çeliskilerin neden oldugu degisimin kaçinilmaz oldugunu savunur.

Marksizm, tarihsel materyalizm ve diyalektik materyalizm gibi temel kavramlari içerir. Tarihsel materyalizm, toplumsal degisimin temelini olusturan ekonomik yapilari vurgular ve toplumlarin tarihini bu ekonomik temellere dayandirir. Diyalektik materyalizm ise maddeyi ve hareketi, dönüsümü ve çeliskiyi temel alir. Bu yaklasim, evrensel bir degisim yasasini ifade eder ve her seyin sürekli bir degisim ve gelisim içinde oldugunu belirtir.

Marksizmin Temel Ilkeleri

Marksizmin temel ilkeleri arasinda emek deger teorisi, sinif mücadelesi ve tarihsel determinizm yer alir. Emek deger teorisi, üretim sürecinde emegin deger yaratma sürecini açiklar ve sermaye ile emek arasindaki çeliskiyi vurgular. Sinif mücadelesi, toplumun farkli siniflari arasindaki çikar çatismalarini ve bu çatismalarin toplumsal degisimdeki rolünü vurgular. Tarihsel determinizm ise toplumsal degisimin belirli yasalar tarafindan belirlendigini ve insanlarin iradesinden bagimsiz olarak gerçeklestigini iddia eder.

Marksizm ayrica ideoloji, devlet ve devrim gibi kavramlari da ele alir. Ideoloji, belirli bir sinifin çikarlarini mesrulastirmak için kullanilan düsünsel yapilari ifade eder. Devlet, egemen sinifin çikarlarini korumak için kurulan bir kurum olarak görülür ve devrim, egemen sinifin iktidarinin zorla devrilmesini ifade eder.

Marksizmin Toplumsal ve Ekonomik Analizi

Marksizm, toplumun ekonomik yapilarini ve sinifsal iliskilerini analiz etmek için kullanilir. Bu analiz, üretim araçlarinin mülkiyetinin kimin elinde olduguna bagli olarak toplumun nasil örgütlendigini ve isledigini inceler. Kapitalist bir toplumda, üretim araçlari sermaye sahiplerinin elindedir ve emekçiler isçi sinifini olusturur. Bu sinifsal çatisma, ekonomik ve siyasal alanda sürekli bir mücadeleye yol açar.

Marksist analiz, ekonomik yapilarin toplumsal ve siyasal süreçleri nasil etkiledigini ve belirledigini vurgular. Kapitalist bir toplumda, sermayenin birikimi ve kâr maksimizasyonu gibi ekonomik hedefler, toplumun diger alanlarini da belirler. Bu nedenle, ekonomik iliskilerin toplumsal yapilar üzerindeki etkisi, Marksist perspektiften incelenir.

Marksizmin Elestirisi ve Yorumlari

Marksizm, tarih boyunca çesitli elestirilere maruz kalmis ve farkli yorumlara açik olmustur. Elestirmenler, Marksist teorinin insan dogasini ve özgürlügü ihmal ettigini, ekonomik determinizmi asiri vurguladigini ve devrimci siddetin mesrulugunu savundugunu iddia etmislerdir. Ayrica, Marksist ekonomi teorisi, emek deger teorisinin elestirilerine ve kapitalist ekonominin karmasikligini açiklama gücünün sinirlarina maruz kalmistir.

Ancak, Marksizm hala birçok akademik alanda ve siyasi hareketin temelini olusturur. Özellikle gelismekte olan ülkelerde, Marksist perspektifler toplumsal degisim ve adalet mücadelelerinde etkili olmustur. Ayrica, çagdas Marksist düsünürler, geleneksel Marksizmi yeniden yorumlayarak ve güncel sorunlara uygulayarak, teorinin güncelligini korumasini saglamislardir.

Sonuç

Marksizm, insan toplumlarinin tarihini ve gelisimini anlamak için güçlü bir analitik araç saglar. Ekonomik yapilarin ve sinifsal iliskilerin toplumsal süreçleri nasil sekillendirdigini anlamak, toplumsal degisim ve adalet mücadelelerini anlamak için önemlidir. Ancak, Marksizmin de elestirildigi ve tartismali bir teori oldugu unutulmamalidir. Çesitli yorumlar ve elestiriler, teorinin sürekli olarak yeniden degerlendirilmesini ve güncellenmesini saglar. Bu nedenle, Marksizm

Cemile

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
292
0
0
Marksizm, Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından geliştirilen bir ekonomik ve siyasi felsefedir. Marksizm, insanların özgürlükleri ve haklarının korunmasının, ekonomik eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasının ve sınıf mücadelesinin anahtarı olduğunu varsayar. Marksizm, toplumsal hareketlerinin, tarihsel gelişiminin ve toplumun sosyal tabakalarının nasıl oluştuğu hakkında kuramlar geliştirmiştir. Marksizm, herhangi bir cemaatin ekonomik üstünlüğünün, siyasi ve toplumsal hakların eşit olarak dağıtılmasının önündeki engelleri kaldırmaya çalışan bir görüştür. Ayrıca, üretim araçlarının özelleştirilmesinin ve ücretli işçilerin haklarının korunmasının önemli olduğuna inanır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Marksizm, 19. Yüzyılın başında Avusturyalı sosyal bilimci Karl Marx tarafından geliştirilmiş bir sosyal teoridir. Marksizm, sınıf mücadelesinin, sermaye birikiminin ve üretim araçlarının sömürüsünün üzerine odaklanmıştır. Temel olarak, Marksizm, üretim süreçlerini ve bu süreçlerin üretim araçlarının kontrolünün ekonomi üzerindeki etkilerini incelemektedir.

Marksizm, insan haklarının ve insanın hakkında insanın sosyal niteliklerinin sömürüsünü ve toplumsal çıkar çatışmalarının önlenmesini hedefler. Bu teoriye göre, üretim araçlarının sahipleri sınıfının ekonomi üzerindeki büyük ölçüde etkisi vardır. Marksizm, işçilerin sınıfının ekonomik ve siyasal statüsünü geliştirmek için mücadele etmesi gerektiğini savunmaktadır. Buna ek olarak, Marksizm sosyal adalet, eşitlik ve özgürlük için insanlar arasındaki arızi kurumların çökmesini gerektirdiğini savunmaktadır.

Marksizm, çeşitli düşünceleri bir araya getirerek çok kutuplu bir yaklaşım olarak tanımlanır. Marksizm, sınıf mücadelesi, sermaye birikimi, karma ekonomi, üretim araçlarının sömürüsü ve sosyal adalet gibi kavramları kapsar. Aynı zamanda, Marksizm üzerine şekillenen politik hareketler daha geniş kitleleri etkilemek için tasarlandı. Marksizm, sosyalizmi ve komünizmi öngören kolektivist bir anlayışı savunur. Sosyalist ve komünist hareketler, Marksizm üzerine inşa edilen politik hareketler olarak kabul edilir.

Zeliha

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
311
0
0
Marksizm, 19. yüzyılda ünlü sosyal filozof Karl Marx tarafından ortaya atılan bir sosyal-politik düşünce sistemidir. Marksist düşünce sistemi, kapitalizm ve özelleştirme gibi önemli konularda, toplumu düzenleyen ekonomik sistem değişikliklerine yönelik öneriler sunmaktadır. Marx'ın özdeyişi "Emeğin değeri, emeğin üretiminden ötürüdür" olarak bilinmektedir. Bu, işçi sınıfının ve ücretli çalışanların ücretlerini arttırmak ve ekonomik haksızlıkları ortadan kaldırmak için tavsiye edilen bir yaklaşımdır.

Marksizm, üretim araçlarının özelleştirilmesini ve devlet müdahalesini kapsar. Sosyalizm sistemi ise üretim araçlarının kamuya ait olmasını öngörür. Marksistler, devletin, toplumu kontrol etmek ve düzenlemek için araçların kamuya ait olmasının gerekli olduğunu savunur. Marksistler, ekonomik ve sosyal hakların korunması için devletin sosyal faydaların geliştirilmesi ve ekonomik konuların düzenlenmesi gerektiğini savunurlar.

Marksizm, siyasal gücün dengelenmesi ve ekonomik haksızlıkların ortadan kaldırılması için en önemli konular arasında yer almaktadır. Marksizm, aynı zamanda ekonomik çıkar çatışmalarının olmadığı bir toplum uygulamasını savunur. Marksizm, öncelikle sosyal adaletin sağlanmasını amaçlar. Ayrıca, çalışanların haklarının korunmasını, sosyal güvenlik ve ekonomik gelişimin desteklenmesini ve ekonomik çıkar çatışmalarının ortadan kaldırılmasını öngörür.

Fatma

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
283
3
0
Marksizm, Karl Marx tarafından geliştirilen bir sosyal, ekonomik ve politik düşünce sistemidir. Marksizm, insanların öznel olarak tarihin gelişimini belirleyen sosyal üretim ilişkilerinin değişiminden ve gelişiminden sorumlu olduğuna inanır. Marksizme göre, toplumsal sınıflar arasındaki çatışma, sosyal, ekonomik ve politik değişimin ana motorudur. Bu çatışma, insanların çalışma koşullarının, toplumsal ilişkilerin ve daha sonra politik iktidarların değişimine yol açar. Marksizm, insanların kendi kaderlerini üretme ve değiştirme gücüne inanır ve bu gücün çoğu zaman ekonomik bir toplumsal sınıf arası çatışmayla ortaya çıktığını vurgular. Son olarak, Marksizm değişimin nasıl gerçekleşeceğini açıklar ve üretim araçlarının toplumsal mülkiyetine dayalı bir sosyalizm arayışı önerir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)