Matrak geçmek ne demek TDK

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Merhaba,

Matrak geçmek ne demek TDK üzerine konuşmak istiyorum. Bu ifadenin ne anlama geldiğini ve nerede kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Konu hakkında yardım almak üzere bu forumu seçtim. Bildiğiniz kadarıyla lütfen bu konu hakkında yardım edin. Çok teşekkürler.

KanatlıDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
Matrak Geçmek Ne Demek TDK Hakkında

Matrak geçmek, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde "bir işi, bir durumu kolayca çözmek, çabuk öğrenmek" anlamına gelen bir deyimdir. Sözcüğün kökeni, çoğunlukla 16. yüzyılda, bu deyimin aynı anlamda kullanıldığı İtalyanca ve Fransızca'dan gelmektedir.

Matrak geçmek, günlük hayatta kolayca çözülebilecek bir sorunu ya da durumu ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. Örneğin, bir arkadaşınızdan bir şey öğrenmenin zor olduğunu düşünüyorsanız, ona "Bu konuyu matrak geçtin" diyebilirsiniz.

Matrak Geçmek Ne Demek TDK Açısından

Türk Dil Kurumu'na göre, matrak geçmek, "bir konuyu çabuk öğrenmek veya bir sorunu kolayca çözmek" anlamına gelir. Ancak, bu deyimin kökeni, çoğunlukla İtalyanca ve Fransızca'dan gelmektedir. TDK bu deyimi, Türkçe'ye kazandırmış ve kullanımını onaylamıştır.

Matrak Geçmek Ne Demek TDK Dışındaki Kullanımlar

Günlük hayatta, matrak geçmek sözcüğü, başarılı bir biçimde bir işi yerine getirmek için kullanılır. Örneğin, bir arkadaşınızın bir şeyi çabuk öğrendiğini düşünüyorsanız, ona "Bu konuyu matrak geçtin" diyebilirsiniz.

Ayrıca, matrak geçmek kullanımı, başarısızlık anlamında da kullanılabilir. Örneğin, bir işi çabuk ve kolayca yapamayacağınızı varsayalım. Bu durumda, sözcüğün "başarısız olmak" anlamıyla kullanılması mümkündür.

Sonuç

Matrak geçmek, Türk Dil Kurumu tarafından "bir konuyu çabuk öğrenmek veya bir sorunu kolayca çözmek" anlamına kullanılan bir deyimdir. Günlük hayatta, bu deyim başarılı bir biçimde bir işi tamamlamak veya başarısızlık durumunu ifade etmek için kullanılır.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü