Mavimtırak nasıl yazılır TDK

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba! TDK'da mavimtırak kelimesinin nasıl yazılacağını merak ediyorum. Bir arkadaşımın bu kelimeyi yazarken kullandığını gördüm, ancak hangi harflerle yazılacağını bilmiyorum. Yardımınızı bekliyorum. İnternette araştırma yaptım ancak bu kelimenin doğru şekilde yazılışı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Mavimtırak kelimesinin TDK'daki doğru yazılışını öğrenmek istiyorum. Bu konuda araştırma yapan, bu kelimeyi daha önce kullanan veya TDK'daki yazılışı hakkında bilgisi olan herhangi bir kişiye çok ihtiyacım var. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

DenizKahramanı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
30
2
0
Mavimtırak Nasıl Yazılır TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan Türk Dil Kurumu Sözlüğü, Türkçe kelime ve deyimlerin yazımına ilişkin kuralları ifade eder. TDK Sözlüğüne göre mavimtırak kelimesinin doğru yazımı, “mavimtırak” şeklindedir.

Mavimtırak, TDK Sözlüğünde “mavi renginin açık, beyaz renginin parlak, birbirine benzeyen özellikleri olan” anlamında kullanılmaktadır. Bu kelime, sözcük olarak sıkça kullanılmakla birlikte, atasözlerinde de yer almaktadır. Örneğin “Mavimtırak denizlerin üzerinde yüzebilmek” deyiminde mavimtırak sözcüğü “parlak, açık mavi” anlamındadır.

Mavimtırak kelimesinin tam yazımı, “mavimtırak” olarak yazılmalıdır. TDK tarafından yayınlanan sözlükte, bu kelimenin başında, sonunda ya da ortasında herhangi bir hece kesme işareti olmaksızın, bütün harfler bir arada yazılmıştır.

Kelimenin Kökeni

Mavimtırak kelimesi, Türkçe kökenli bir kelimedir. Kelimenin kökeni, “mavi” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük, “mavi” anlamına gelen Türkçe “mev” sözcüğünden türetilmiştir. TDK Sözlüğü’ne göre, “mavimtırak” kelimesinin kökeni, “mavi” sözcüğünden türemiştir.