Mazarat ne demek TDK

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Mazarat nedir ve TDK'de ne anlama geliyor? Bazı arkadaşlarım bu kelimeyi kullandı ve benim ne anlama geldiğini bilmiyorum. Bu konuda yardım edebilecek kimse var mı?

Mazarat TDK'ye göre, gözyaşları veya gözyaşı gibi küçük yaşlar, küçük sızılar anlamına gelmektedir. Aynı zamanda mazeret olarak da kullanılmaktadır. Mazeretler, kötü hava durumu, kötü sağlık durumu gibi çeşitli koşullar nedeniyle başarısız olmamak için kullanılan bahaneler veya gerekçelerdir.

Konuyla ilgili yardım edebilecek kimselerden yardım istiyorum. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Mazarat Ne Demek TDK?

Mazarat, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tanımlarına göre, bir kişinin övgüsünün, övülmesi gereken bir kişinin özellikleri hakkında söylenen sözlerden oluşan şiirdir. Mazarat, çoğu zaman bir şahsiyetin ya da olayların övgüsüne yönelik olarak yazılır ve bu şiirin konusu çoğu zaman kişinin ya da olayların özellikleridir.

Mazaratlar, özellikle Türk edebiyatında çok eskilere dayanır. Türk edebiyatında, çoğu zaman kahramanlara ya da önemli kişilere övgü niteliğinde yazılan bu şiirler, günümüzde de yazılmaya devam etmektedir.

Mazaratın Özellikleri

Mazaratlar, hem sözlü hem de yazılı olarak çeşitli biçimlerde yazılabilir. Yazılı mazaratlar, çoğu zaman aynı konu üzerine dizeler halinde yazılır. Her dize, övülen kişi ya da olayın özelliklerini dile getirir.

Mazaratlar, çoğu zaman uzun bir şiir biçiminde de yazılabilir. Bu şiirler, çoğu zaman özellikle övülen kişiyi ya da olayın özelliklerini yoğunlaştırarak dile getirir.

Mazaratların Amacı

Mazaratların amacı, övülen kişi ya da olayın özelliklerini vurgulamak ve övgü niteliğinde dile getirmektir. Böylece övülen kişi ya da olayın özellikleri vurgulanmış ve övülmüş olur.

Mazaratlar, özellikle Türk edebiyatında, kahramanlara ya da önemli kişilere övgü niteliğinde yazılmış olan şiirlerdir. Bu şiirler, çoğu zaman uzun ve kapsamlı olarak yazılır ve övülen kişi ya da olayın özelliklerini özenli bir şekilde vurgulayarak dile getirir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)