Meslek etiğinin 5 temel ilkesi nedir

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba arkadaşlar,

Meslek etiği hakkında bilgi sahibi olarak, meslek etiğinin 5 temel ilkesini öğrenmek istiyorum. Bu konuda size yardım edecek, bu konu hakkında fikirlerini paylaşmak isteyen kimseler var mı?

Meslek etiği kurallarının temel amacı, insanların birbirleri arasındaki ilişkilerini düzenlemek, mesleki özveri, güvenilirlik, dürüstlük ve adaleti korumaktır. Bu kuralların tüm meslekler için geçerli olduğuna inanıyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Meslek Etiğinin 5 Temel İlkesi Nedir?

Meslek etiği, meslektaşlar arasındaki etik bir davranış kodudur. Meslek etiği, meslekleri icra eden kişilerin, meslekleri ile ilgili olarak etik olarak düzenlenmiş standartlara uymasını sağlamak için tasarlanmıştır. Meslek etiği, meslekleri icra eden kişilerin, müşterilerine, meslektaşlarına ve topluma karşı dürüst ve dürüst olmalarını gerektirir. Meslek etiğinin 5 temel ilkesi şunlardır:

1. Saygı: Meslektaşlarının kendileri gibi bir meslek edinmiş olmalarını ve mesleklerini icra etmek için çalışmalarını saygıyla karşılamak önemlidir.

2. Dürüstlük: Meslektaşlarının kendi çalışmalarının ve başkalarının çalışmalarının karşılıklı olarak dürüst bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

3. Yasa ve Düzen: Meslektaşlarının yasaları ve kuralları kabul etmeleri ve uymaları gerekir.

4. Güvenilirlik: Meslektaşlarının karşılaştıkları kişilerin ve toplumun güvenine sahip olmaları gerekir.

5. Sosyal Sorumluluk: Meslektaşlarının, çalıştıkları alandaki sosyal sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)