Meslek odaları STK mıdır

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

Meslek odaları Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak kabul edilip sayılır mı? Bu konuda net bir cevap almak için buraya yazdım. Meslek odalarının STK olarak nitelendirilmesi konusunda net bir karar verilmiş midir? Bu konuda bilgi sahibi olanların lütfen konuya cevap vermesini rica ediyorum.

Meslek odalarının STK olarak kabul edilip sayılıp sayılmaması konusunda çalışmalar yürütülüyor mu? Ayrıca, meslek odalarının STK olarak kabul edilmesiyle ilgili yasal düzenlemeler yapılmış mıdır? Meslek odalarının STK olarak kabul edilmesiyle ilgili ayrıntılar hakkında bilgi almak istiyorum.

Konuyla ilgili herhangi bir çalışma ya da araştırma yapılmış mı? Bu konuda hukuki bilgileri paylaşanların konuya cevap vermesini rica ediyorum. Meslek odalarının Sivil Toplum Kuruluşu olarak kabul edilip sayılıp sayılmaması hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bu konuyla ilgili herhangi bir öneriniz, fikriniz veya düşünceniz varsa lütfen paylaşın. Konu hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen sorun. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Meslek Odaları STK mıdır?

Meslek odalarının, sivil toplum kuruluşları (STK) arasında sayılıp sayılmadığı konusunda şüpheler olabilir. Bu makalede meslek odalarının ne olduğu, ne yaptıkları ve STK olarak kabul edilip edilmemeleri hakkındaki tartışmalar ele alınacaktır.

Meslek Odaları Nedir?

Meslek odaları, üyelerinden oluşan, belirli mesleklere ilişkin üyelerin aralarındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve çeşitli mesleki faaliyetlerin yürütülmesine olanak tanıyan, kamu kuruluşlarına bağlı, ticari faaliyetleri gerçekleştiren organizasyonlardır. Meslek odalarının temel amacı mesleki çıkarların korunması ve geliştirilmesidir. Meslek odaları tarafından sağlanan hizmetler arasında; mesleki eğitim, danışmanlık hizmeti, lisanslandırma, meslek örgütlerinin üyelerine verilen ayrıcalıklar, üyeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, meslek örgütlerinin üyeleriyle ilgili çalışmalar, mesleki sosyal güvenlik, mesleki danışmanlık ve temsil hizmetleri vb.

Meslek Odaları STK mıdır?

Meslek odaları STK olarak kabul edilip edilmemesi konusunda farklı görüşler vardır. Bazıları meslek odalarının, bağımsız, tarafsız, üye tabanlı, kamu ve özel sektörler arasında eşitlik ve özgürlük konularında güçlü bir sözcü olarak STK olarak kabul edilmesi gerektiğini savunurken, diğerleri meslek odalarının politik davranışlar ve siyasi amaçlar taşıdığını iddia ediyor.

Meslek odalarının STK olarak kabul edilip edilmemesi konusunda net bir sonuç yoktur. Ancak, meslek odalarının, meslek çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi konusunda önemli bir rol oynadığı ve siyasi amaçlarla hareket etmediği açıktır. Meslek odaları, STK olarak kabul edilip edilmemesi konusunda son kararın yürütme organları tarafından verileceği düşünülmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)