Mihrak ne demek TDK

Caesar

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,423
132
62
Merhaba arkadaşlar,
Mihrak kelimesinin TDK'de ne anlama geldiği konusunda tam bir fikrim yok. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızdan yardım istiyorum. Çok merak ediyorum çünkü bu kelimeyi çok sık görmekteyim. Bilgisi olan arkadaşlarım ne demek istediğim hakkında yardımcı olabilirler mi?

Mihrak kelimesinin TDK'deki anlamı hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum çünkü sık sık bu kelimeden bahsetmek durumunda kalıyorum.

Aradığım bilgiye en kısa sürede ulaşmak istiyorum. Sizin desteğinizle bu konuyu çözebiliriz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Mihrak Ne Demek TDK?

TDK, Türk Dil Kurumu olarak bilinir. TDK, Türk dilinin sınırlarının çizilmesi ve geliştirilmesi için çalışan bir kurumdur. TDK, Türk dilinin kurallarını, sözcüklerini, gramerini ve kullanılış biçimlerini korur ve geliştirir.

Mihrak, TDK'da “veba, zehirli hastalık, salgın” anlamında kullanılan bir sözcüktür. Mihrak kelimesi, Türk dilinin Orta Asya Türkçesi kökenli bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Mihrak, “hastalık, vebasalık” anlamına gelen “mihixrak” sözcüğünden türetilmiştir.

Mihrak Sözcüğünün Kökeni

Mihrak sözcüğü, Orta Asya Türkçesi kökenli bir sözcük olarak bilinir. “Mihixrak” sözcüğü, “hastalık, vebasalık” anlamına gelir. Bu sözcük, Türkçe'ye “mihrak” olarak giriş yaptı. Türk dilinin gelişiminde, mihrak sözcüğünün özellikle zehirli hastalıklar veya salgınları tanımlamak için kullanıldığı düşünülmektedir.

Mihrak Sözcüğünün Kullanımı

Mihrak sözcüğü, özellikle zehirli hastalıklar veya salgınları tanımlamak için kullanılır. Ayrıca, hastalıkların ve salgınların yayıldığı zamanlarda veya hastalığa yakalanan kişilerin durumu hakkında konuşulurken de kullanılır. Örneğin, “Doğu'da mihrak yayılmaktadır” veya “Mihrak hastalığına yakalanan kişilerin durumu kötüleşmeye devam ediyor” gibi cümleler kurulabilir.

Sonuç

Mihrak, TDK'da “veba, zehirli hastalık, salgın” anlamında kullanılan bir sözcüktür. Mihrak sözcüğü, Orta Asya Türkçesi kökenli bir sözcük olarak bilinir. Mihrak sözcüğü, özellikle zehirli hastalıklar veya salgınları tanımlamak için kullanılır. Ayrıca, hastalıkların ve salgınların yayıldığı zamanlarda veya hastalığa yakalanan kişilerin durumu hakkında konuşulurken de kullanılır.