Mısır ne zaman Osmanlıya geldi

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba herkese,

Mısır ne zaman Osmanlıya geldi? sorusunun cevabını öğrenmek istiyorum. Araştırma yaptım ama kesin bir tarih bulamadım. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Bilgili olanlar ya da Osmanlı tarihi hakkında uzmanlar lütfen yardım edin.

Şimdiye kadar edindiğim bilgilere göre, Osmanlıların Mısır'ı 1517 yılında kontrolüne almaya başladıklarını biliyorum. Yine de kesin bir tarih görmek istiyorum. Bu arada, Mısır'ın Osmanlıya geçiş sürecinin nasıl bir tarihsel süreç izlediğini de öğrenmek istiyorum.

Herhangi bir tarih konusunda yardım edebilecek olanların veya Osmanlı tarihinden uzman olanların çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bu soruya cevap verebilecek herkesin büyük yardımı olacaktır.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Mısır'ın Osmanlı Devletine Geçişi

Mısır, geçmişteki çeşitli siyasi rejimler tarafından yönetilmiştir. Bu bölge, Mısır Kralı Ahmet III tarafından 1711'de Osmanlı Devletine bağlanmıştır. Mısır, Osmanlı Devleti'nin siyasi ve kültürel kontrolünde kalmaya devam etti. 1805'de Mısır, Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine girdi.

Mısır'ın Osmanlı Devletine Tam Üyelik Durumu

1711'de Osmanlı Devleti'ne bağlanmasından sonra, Mısır, Osmanlı İmparatorluğu'nun tam bir üyesi olarak kabul edildi. 1805'te Mısır, Osmanlı İmparatorluğu’na himayesine girdi. Mısır, Osmanlı İmparatorluğu'ndan tam üyelik haklarına sahipti, ancak Osmanlı Devleti'nde mevcut bulunan diğer halkların aynı haklarına sahip olmadığını unutmamalıyız.

Mısır'ın İmparatorluk İçindeki Statüsü

Mısır, Osmanlı İmparatorluğu'nda özel bir statüye sahipti. Mısır, Osmanlı İmparatorluğu tarafından himayesine alındığından beri, Osmanlı İmparatorluğu'nda özel bir statüye sahipti. Osmanlı İmparatorluğu'nun 1876 tarihli Anayasası'nda, Mısırlıların başka halkların aynı haklarına sahip olmadığının belirtildiğini unutmayalım.

Mısır'ın Osmanlı Devleti'nden Çıkışı

1922'de, Mısır, İngiliz İmparatorluğu'nun kontrolü altına girdi ve Osmanlı Devleti'nden çıktı. Mısır, İngiliz İmparatorluğu'nun siyasi ve ekonomik kontrolü altında kaldı. 1952'de, Mısır, İngiliz İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını kazandı ve Osmanlı İmparatorluğu'ndaki statüsünden kurtuldu.

Sonuç

Mısır, tarih boyunca çeşitli devletlerin himayesinde kalmıştır. 1711'de Mısır, Osmanlı Devleti'ne bağlanmış ve 1805'de Osmanlı İmparatorluğu'na himayesine girmiştir. 1922'de Mısır, İngiliz İmparatorluğu'nun siyasi ve ekonomik kontrolü altına girdi ve 1952'de İngiliz İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını kazandı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)