MSÜ ile hangi meslekler var

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

MSÜ ile hangi meslekler var? sorusunun cevabını arıyorum. MSÜ'nün sunmuş olduğu meslekleri ve mezunlarının kazandıkları işleri merak ediyorum. MSÜ'nün sunduğu meslekler hakkında bilgi edinmek ve diğer mezunların kazandıkları işler hakkındaki deneyimlerinden yararlanmak istiyorum. Bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim.

MSÜ'nün sunduğu eğitim programları hakkındaki bilgileri ve mezunların katılmış olduğu meslekleri öğrenmek istiyorum. Eğer bazı mezunların bu mesleklerde kendilerini nasıl geliştirdikleri hakkında örnekler verebilirseniz çok sevinirim. Aynı zamanda bu mesleklerin güncel dünyada kazançlı olup olmadığını da öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
MSÜ ile Hangi Meslekler Var?

Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) çeşitli meslekler sunan bir üniversite olup, öğrencilerin kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olan birçok seçenek sunuyor. MSÜ'de okuyan öğrencilerin mesleklerini seçerken, alanlara göre çeşitli seçenekleri değerlendirmeleri gerekiyor. Aşağıda MSÜ'de mevcut olan meslekleri inceleyebilirsiniz.

Mimarlık

Mimarlık, MSÜ'de en popüler mesleklerden biridir. Mimarlık alanının kapsamı, planlama, tasarım ve inşaat ekonomisi gibi konuları kapsar. MSÜ'de Mimarlık bölümünde bulunan öğrenciler, planlama, tasarım, inşaat ekonomisi, çevre ve enerji yaklaşımı gibi çeşitli konularda eğitim alırlar.

Mühendislik

MSÜ'de Mühendislik bölümünde bulunan öğrenciler, mühendislik alanının çeşitli alanları olan mekanik, bilgisayar, elektrik, biyomedikal, yapay zeka, insan kaynakları, ekonomi ve enerji gibi konularda eğitim alırlar.

Bilim ve Teknoloji

MSÜ'de Bilim ve Teknoloji bölümünde bulunan öğrenciler, bilim ve teknoloji alanının çeşitli alanları olan biyoloji, jeoloji, kimya, fizik, matematik, astronomi, bilgisayar bilimi, mühendislik gibi konularda eğitim alırlar.

Eğitim

MSÜ'de Eğitim bölümünde bulunan öğrenciler, eğitim alanının çeşitli alanları olan öğretim, öğrenme, öğretim teknolojisi, eğitim liderliği, eğitim yönetimi, eğitim uygulamaları, eğitim politikaları, öğretmenlik gibi konularda eğitim alırlar.

Sağlık Bilimleri

MSÜ'de Sağlık Bilimleri bölümünde bulunan öğrenciler, sağlık alanının çeşitli alanları olan tıp, diş hekimliği, hemşirelik, fizyoterapi, beslenme, gıda teknolojisi, beslenme ve diyetetik, sağlık yönetimi gibi konularda eğitim alırlar.

Sanat ve Tasarım

MSÜ'de Sanat ve Tasarım bölümünde bulunan öğrenciler, sanat ve tasarım alanının çeşitli alanları olan fotoğrafçılık, müzik, görsel sanatlar, tiyatro, sinema, tasarım, moda, animasyon gibi konularda eğitim alırlar.

İşletme ve Ekonomi

MSÜ'de İşletme ve Ekonomi bölümünde bulunan öğrenciler, işletme ve ekonomi alanlarının çeşitli alanları olan işletme yönetimi, finans, pazarlama, müşteri ilişkileri, vergi hukuku, yönetim bilişim sistemleri, İngilizce gibi konularda eğitim alırlar.

MSÜ, öğrencilerinin kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olan çeşitli meslekler sunuyor. MSÜ'de bulunan öğrenciler, mimarlık, mühendislik, bilim ve teknoloji, eğitim, sağlık bilimleri, sanat ve tasarım, işletme ve ekonomi gibi alanlarda eğitim alıyorlar. MSÜ öğrencileri, bu alanlarda sahip oldukları eğitim ve yetkinlikleri kullanarak kariyerlerini geliştirebilirler.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Marmara Üniversitesi mezunları çeşitli mesleklerden seçim yapabilir. Marmara Üniversitesi, öğrencilerine dünyaya açılan kapıları açmak için çok sayıda farklı alanda profesyonel beceriler öğretir. Marmara Üniversitesi mezunları iş sektöründeki pek çok alanda çalışabilir. Doktorluk, veterinerlik, hukuk, mühendislik, mimarlık, tıp, eğitim, gazetecilik, finans, bankacılık, ticaret, müşteri hizmetleri, satış, pazarlama, teknoloji, yönetim ve diğer alanlarda çalışabilir. Marmara Üniversitesi mezunlarının, üniversitenin sunduğu akademik programlar aracılığıyla kazandıkları bilgileri, becerileri ve deneyimleri kullanarak başarılı bir kariyere sahip olmalarına yardımcı olacak birçok iş imkanı vardır.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Türk Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yetkilendirilmiş üniversiteler (ÖSYM) tarafından verilen üniversite sınavına (YGS/LYS) başarıyla girmeyi başaran öğrenciler, mezun olduktan sonra istedikleri meslekleri sürdürmek için kendilerine özel eğitim ve çalışma programlarına katılmak zorundadırlar. MEB tarafından yetkilendirilmiş üniversiteler, öğrencilere birçok meslekler sunmaktadır. Örneğin, öğretmenlik, sağlık, bilgisayar, mühendislik, hukuk, mimarlık, tıp, ekonomi, turizm, eğitim ve çok daha fazlası. Bu mesleklerin her biri, öğrencinin ilgi alanına göre seçilebilir ve daha sonra kendilerini geliştirmeleri için kendilerine özel eğitim programlarına katılmaları gerekmektedir. Ayrıca, öğrenciler bu mesleklerin her biriyle ilgili iş imkânlarını arayabilir ve yaratıcılıklarını ve yeteneklerini kullanarak kariyerlerini geliştirebilirler.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Marmara Üniversitesi (MÜ) öğrencileri, eğitim ve meslekleriyle ilgili çeşitli seçenekler sunmaktadır. MÜ'de mevcut meslekler arasında öğretmenlik, tıp, veterinerlik, üretim ve mühendislik, mimarlık, güzel sanatlar ve diğerleri yer almaktadır. Daha ayrıntılı olarak, MÜ'nün mevcut meslekleri arasında öğretmenlik programları, sağlık eğitimleri, tıp programları, veterinerlik programları, mühendislik programları, madencilik programları, sanat tasarımı programları, gıda mühendisliği programları, biyolojik bilimler programları, güzel sanatlar, ticaret ve işletme programları, inşaat programları, jeoloji programları, hukuk programları, arkeoloji programları, siyaset bilimi programları, iktisat programları, iklim bilimi programları, tarım programları, meteoroloji programları ve psikoloji programları yer almaktadır. Ayrıca, MÜ'nün mevcut programları arasında dans, müzik, tiyatro, edebiyat, sosyal bilimler, tarih, arkeolojik kazı, astronomi, hayvan besleme, gemi inşaatı ve gemi mühendisliği gibi ek meslekler de mevcuttur.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
MSî'nin alanlarındaki meslek seçenekleri oldukça geniştir. Bunlar arasında öğretmenlik, özel eğitim, tıp, hukuk, diş hekimliği, finans, mühendislik, veterinerlik, sağlık hizmetleri, tasarım, arkeoloji, mimarlık, emlak danışmanlığı, gıda teknolojisi, gazetecilik, yöneticilik, teknik çizim, sanat, müzik eğitimi, hizmet sektörü, bakım ve idare gibi birçok meslek vardır. MSÜ'nün bu alanlarının tümünde akademik ve teknik bilgi gerektirdiği unutulmamalıdır. MSÜ mezunlarının çoğu mesleklerinde başarılı olmak için kariyerlerini geliştirmek ve gelişen teknolojiyi kullanmak için eğitim almaları gerekmektedir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Türkiye’de sağlık meslekleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan ve tescil edilen, Türk Tabipler Birliği tarafından denetlenen ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan meslekler vardır. Bu meslekler arasında en önemli olanlardan birisi de Tıp Fakültesi mezunu olarak ortaya çıkan Tabip mesleğidir. Tıp Fakültesi mezunlarının mezuniyetinin ardından sağlık alanında çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’de sağlık alanında çalışabilmeleri için gerekli olan Türk Tabipler Birliği tarafından tescil edilen ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir meslek olan Tabip mesleği, ülkemizde önemli bir meslek olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de sağlık meslekleri arasında yer alan diğer meslekler, Diş Hekimliği ve Diş Protezciliği meslekleri, Eczacılık mesleği, Hemşirelik mesleği, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon mesleği, Sağlık Bakıcılığı mesleği, Tıbbi Sekreterlik ve Tıbbi Laboratuvar Teknikliği meslekleridir.

Diş Hekimliği ve Diş Protezciliği meslekleri, Tıp Fakültesi mezunları arasından seçilen ve Türk Tabipler Birliği tarafından tescil edilen ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan Diş Hekimliği ve Diş Protezciliği meslekleri olarak sınıflandırılmaktadır. Bu meslekler, diş hekimliği, diş protezciliği, çene cerrahisi, diş laboratuvarı teknolojisi, diş implantoloji, ortodonik ve diş protezciliği gibi alanlarda uzmanlaşmış kişilerin uygulamalarıyla gerçekleştirilmektedir.

Eczacılık mesleği ise Eczacılık Fakültesi mezunlarının, Türk Tabipler Birliği tarafından tescil edilen ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan Eczacılık mesleğine göre yürüttükleri bir meslektir. Eczacılık mesleği, ilaç ve diğer tıbbi maddelerin üretim, arz ve tüketiminin denetimini, bunların kullanımının izlenmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını gerektirir. Eczacılar, hastalara ilaç ile ilgili tavsiyelerde bulunabilir, ilaç tedavileri hakkında gerekli önlemleri alabilir ve hastalara ilaçlarla ilgili dokümantasyon verilebilir.

Hemşirelik mesleği ise, Tıp Fakültesi mezunları arasından seçilen ve Türk Tabi

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,977
1,031
15
Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından çıkarılan Mesleki ve Teknik Eğitim Sistemi (MTS) ile ülkemizde birçok meslek alanında eğitim olanakları sunulmaktadır. MTS aracılığıyla öğrenciler kurs, lise veya üniversite eğitimleri alarak mesleki eğitime katılabilmektedir. MEB tarafından onaylanan meslekler arasında; teknolojik, sosyal, tıbbi, ziraat, mühendislik, yönetim, hukuk, ekonomi, turizm, tarım, endüstriyel üretim, inşaat, otomotiv, işletmecilik, sağlık, yemek ve gıda teknolojisi, konfeksiyon, uydu ve haberleşme teknolojisi, müzik, güzel sanatlar, spor, eğlence, bilişim teknolojileri, öğretmenlik, hizmet sektörü, iletişim, ticaret, uçak mühendisliği, gemi inşaatı, denizcilik, tüketici bilimleri, çevre bilimleri, biyoloji, eczacılık, kimya ve diğer alanlarda eğitim verilmektedir. MEB tarafından onaylanan bu mesleklerin eğitimi sırasında öğrencilerin kazanacağı mesleki beceriler, mesleki bilgiler, kuramsal bilgiler, beceriler ve özellikle de mesleki yaşamda karşılaşabilecekleri problemlerle başa çıkabilme yetenekleri çok önemlidir. MEB tarafından çıkarılan MTS ile öğrencilerin, istedikleri mesleğe uygun eğitim almaları, mesleki eğitim alma sürecinde karşılaşabilecekleri problemleri çözebilme ve mesleki yaşamda başarılı olabilme yeteneklerini geliştirebilme imkanına sahiptir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenmiş ve onaylanmış olan meslekler, SGK tarafından üyelerine sağlanan hizmetleri alabilmeleri için meslek sahiplerine lisans verilmesi amacıyla kontrol edilmektedir. SGK tarafından lisanslandırılan meslekler, her yıl güncellenen Meslek Listesi’nde bulunmaktadır.

SGK tarafından lisanslandırılan meslekler arasında; hekim, diş hekimi, eczacı, veteriner hekim, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, kimya mühendisi, biyoloji mühendisi, jeoloji mühendisi, jeofizik uzmanı, kamu yönetimi, sosyal bilimler alanında uzman, mühendis, sosyal hizmet uzmanı, öğretmen, özel eğitim öğretmeni, çocuk gelişim uzmanı, şoför, güvenlik personeli, belediye personeli, sağlık personeli, mimar, mühendis, tekniker, laboratuvar personeli, müzisyen, eğlence personeli, uçak pilotu, denizcilik ve havacılık personeli, turizm personeli, bina temizlik personeli, bina onarım personeli, çevre araştırmacısı, çevre koruma personeli, müze personeli, arkeolog, kültür personeli, arşivci, arşiv uzmanı, tarihçi, arkeometri uzmanı, kütüphaneci, bahçıvan, peyzaj tasarımcısı, bahçe bitki uzmanı, bitki yetiştiricisi, çiftçi, hayvancılık uzmanı, su ürünleri uzmanı, balıkçı, et ve süt ürünleri uzmanı, tarımsal mühendis, tarımsal tasarımcı, tarımsal üretici, tarımsal ürünleri işleyen, tarımsal biyoloji, tarımsal kimya, tarımsal makine ve teknoloji uzmanı, tarımsal ekonomist, tarımsal meteoroloji uzmanı, tarımsal zooteknik uzmanı, tütün üretim uzmanı, marketçi, gümrükçü, gemi işletme uzmanı, gemici, ulaşım ve haberleşme uzmanı, liman işletme uzmanı, demir yolu işletme uzmanı, yolcu taşımacılığı uzmanı, gemi teknolojisi uzmanı, havacılık teknolojisi uzmanı, ulaşım teknolojisi uzmanı, haberleşme teknolojisi uzmanı, çevre teknolojisi uzmanı, ağ teknolojisi uzmanı, havuz uzmanı, su teknolojisi uzmanı, yeraltı su kaynakları uzmanı, kimya teknolojisi uzmanı, maden teknolojisi uzmanı, metalurji teknolojisi uzmanı, enerji teknolojisi uzmanı, mühendislik teknolojisi uzmanı, inşaat teknolojisi uzmanı, makine teknolojisi uzmanı, jeofizik teknolojisi uzmanı, otomotiv teknolojisi uzmanı, elektrik teknolojisi uzmanı, elektronik teknolojisi

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Türkiye Milli Eğitim Bakanlığınca tanınan meslekler Türkiye'de MEB tarafından belirlenen mesleklerdir. Bunlar arasında; elektronik teknisyeni, tekstil teknisyeni, otomotiv teknisyeni, makine teknisyeni, demir-çelik teknisyeni, maden teknisyeni, laboratuar teknisyeni, inşaat teknisyeni, büro teknisyeni, tesisat teknisyeni, jeofizik teknisyeni, mühendislik teknisyeni, finans teknisyeni, grafik tasarımcı, bilişim teknolojileri teknisyeni, mimar, mühendis, eczacı, veteriner hekim, diş hekimi, hemşire, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, jeoloji mühendisi, çevre mühendisi gibi meslekler bulunmaktadır.

Serap

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
280
0
0
Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Meslek Yüksek Okulları aracılığıyla çeşitli meslekler için eğitim ve kurslar mevcuttur. Bu meslekler özel eğitim, eğitim görevlisi, öğretmen, eğitim yöneticisi, öğretim üyesi, özel eğitim destek görevlisi, eğitim uzmanı, eğitim danışmanı, öğretmen asistanı, öğretim üyesi asistanı, eğitim teknolojisi uzmanı, sosyal hizmet uzmanı, sosyal hizmet çalışanı, sağlık hizmeti teknikeri, sağlık teknikeri, eczacı, veteriner, veteriner teknikeri, diş teknikeri, diş teknisyeni, hemşire, hemşire teknikeri, gıda mühendisi, beslenme uzmanı, mimar, şehir plancısı, inşaat mühendisi, elektrik-elektronik mühendisi, endüstri mühendisi, makine mühendisi, jeoloji-jeofizik mühendisi, maden mühendisi, toprak bilimci, biyoloji ve biyoteknoloji mühendisi, jeoloji mühendisi, kimya mühendisi, çevre mühendisi, uçak mühendisi, mühendis, mimarlık teknikeri, şehir plancısı teknikeri, inşaat mühendisi teknikeri, elektrik-elektronik teknikeri, endüstri teknikeri, makine teknikeri, jeoloji-jeofizik teknikeri, maden teknikeri, biyoloji ve biyoteknoloji teknikeri, jeoloji teknikeri, kimya teknikeri, çevre teknikeri, uçak teknikeri, güvenlik uzmanı, denizcilik teknikeri, jeofizikçi ve yüksek lisans programları gibi meslekler mevcuttur.

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Mesleki eğitim ve üniversite kurumlarının öğrencilere sunabildiği farklı meslekler bulunmaktadır. Meslek Yüksek Okulu (MYO) veya Meslek Yüksekokulu (MYÖ) olarak bilinen MESLEK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI (MYK) aracılığıyla öğrenciler değişik alanlarda meslekler edinebilmektedir.

MESLEK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI (MYK) aracılığıyla öğrenciler, meslek edinmek için teknolojik, ticari, sanatsal, hukuki ve sağlık alanlarında kazanılan bilgileri içeren çeşitli programlar sunmaktadır. MYK’lar aracılığıyla öğrencilere sunulan meslekler şunlardır:

• Teknoloji ve İletişim: Bilişim Teknolojileri, Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği, Telekomünikasyon, İletişim Mühendisliği, İşletme Bilgisayarı

• Ticaret: İşletme, Finans, Müşteri İlişkileri, İhracat, Pazarlama, Endüstriyel Tasarım, Satış ve Pazarlama, Örgütsel İletişim

• Sanat: Tasarım, Resim, Heykel, Müzik, Tiyatro, Sinema, Fotoğraf

• Hukuk: Hukuk, Kamu Hukuku, Aile Hukuku, İş Hukuku

• Sağlık: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Fizyoterapi.

MYK’lar aracılığıyla öğrencilere sunulan bu mesleklerin belirli alanlarda uzmanlaşmayı teşvik etmesi, kurumsal kariyerlerin oluşturulması ve öğrencilerin çalışma yaşamına kazandıkları deneyimleri arttırması açısından çok önemlidir. MYK’lar, öğrencilerin meslekleri seçerken ve mesleklerini geliştirirken kendilerine sağlanan eğitim ile değerli bilgi ve becerilere sahip olmalarını teşvik eder.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,977
1,031
15
Meslek Yüksek Okulu (MYO)’ların başlıca amacı, öğrencilerin kariyerlerini başarıyla sürdürebilecek çok sayıda meslek sahibi yetiştirmektir. Meslek Yüksek Okullarında, öğrencilerin hayatlarını değiştirecek birçok meslek eğitimi mevcuttur. MYO'da mevcut meslekler arasında eğitimci mesleği de bulunmaktadır. Eğitimci mesleği, öğrencileri daha verimli ve başarılı birer öğrenci haline getirmeyi amaçlayan çok önemli bir görevdir. MYO'da eğitimci olarak eğitim veren öğretmenler, öğrencilere temel ilkeleri, teknikleri ve stratejileri öğreterek onlara mesleklerini daha etkin bir şekilde icra etmelerine yardımcı olurlar. MYO'da eğitimci olarak öğretmenler, öğrencileri bilgisayar programlama, matematik, sosyal bilimler, tarih, hayat bilgisi ve iletişim becerileri gibi konularda eğiterek onların başarıya ulaşmalarını sağlamak için çaba gösterirler. MYO'da eğitimci olarak öğretmenler, öğrencilerin gelecekteki başarılarının temelini oluşturmak için öğrencilerle birebir iletişim kurarlar. MYO'da eğitimci olarak öğretmenler, öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini arttırmak ve öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için çeşitli stratejiler geliştirirler. MYO'daki eğitimci olarak öğretmenler, öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini arttırmak ve öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için çeşitli stratejiler geliştirirler. Öğrencilerin gelecekteki başarılarının temelini oluşturmak için öğrencilerle birebir iletişim kurarlar. MYO'da eğitimci olarak öğretmenler, öğrencilerin kendi çabası ve yeteneklerini geliştirmeleri için gerekli desteği sağlarlar. MYO'da eğitimci olarak öğretmenler, öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra sosyal becerilerini de geliştirmelerini sağlamak için çalışırlar. MYO'da eğitimci olarak öğretmenler, öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmaları için çeşitli teknikleri ve stratejileri öğreterek onların başarıya ulaşmalarına yardımcı olurlar.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,335
398
5
Türk Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yetkilendirilen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTA) programları, öğrencilere çeşitli meslekleri öğrenme olanağı sunmaktadır. MTA programı, öğrencilere alanlarında uzmanlaşma olanağı tanır. MTA programı altında, öğrenciler hem teorik bilgileri öğrenebilir hem de tecrübeli uzmanların liderliğinde pratik alanlarda çalışma olanağı bulabilir. MTA programı altında öğrencilere sunulan meslekler arasında, çocuk bakıcılığı, kuaförlük, mekanik, teknik, tekstil, gıda mühendisliği, bahçecilik, tarım, teknik ressam, informatik, inşaat, kalıpçılık, otel yönetimi, muhasebe, satış, grafik tasarım gibi alanlar yer almaktadır.

Fusun

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
284
0
0
Türkiye'de üniversiteler aracılığıyla eğitim almak isteyen çoğu kişi, Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarını (Meslek Yüksek Okulları, MYO) başvuruda bulunarak eğitim alma fırsatını elde eder. MYO'lar, öğrencilerin özel mesleki niteliklere sahip olmalarını sağlamak için çeşitli mesleklerde eğitimler sunmaktadır. MYO'lar tarafından sunulan meslekler arasında, hemşirelik, ekonomi, turizm, hukuk, kamu yönetimi, gıda mühendisliği, teknik çizim, eczacılık, çevre mühendisliği, makine mühendisliği, jeoloji, fizik, biyoloji, kimya, görsel sanatlar ve daha birçok meslek bulunmaktadır. MYO'lar tarafından sunulan mesleklerin her biri, üniversite seviyesindeki mesleki eğitimlerden çok daha uzmanlaşmış ve özelleşmiştir. MYO'ların sağladığı eğitimler, öğrencilerin mesleki ve teknik yetenekleri arttırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Öğrenciler, MYO'lar aracılığıyla eğitimlerini tamamlayıp diplomalarını alarak, çalışma hayatına atılmak için gerekli nitelikleri kazanırlar.

Nevin

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
301
0
0
Türkiye'de Meslek Yüksek Okulları (MYO) tarafından sağlanan eğitim programları, öğrencilerin çeşitli alanlarda profesyonel bir meslek elde etmelerini mümkün kılar. MYO'da eğitim almak isteyen öğrencilerin, aşağıdaki alanlarda lisans derecesi alabilecekleri meslekler vardır: Turizm ve Otel İşletmeciliği, Sağlık Hizmetleri, İşletme, Finansal Kontrol ve Muhasebe, Teknolojik Sistemler, İşletme Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, İnşaat Mühendisliği, Mimari, İç Mimarlık, İşletme Teknolojisi, İnşaat Yönetimi, İmalat Teknolojisi, Gıda Teknolojisi, İç Tasarım, Bilişim Teknolojisi, Uluslararası İlişkiler, İşletme Yönetimi ve Pazarlama, Turizm İşletmeciliği, Turizm Yönetimi, Ekonomi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme Denetimi ve İstatistik. MYO'da lisans programlarını tamamlayan öğrenciler, çalışma alanlarında profesyoneller olarak çalışma şansına sahiptir. MYO'da öğrenim gören öğrenciler, mesleklerinin gerektirdiği alanlarda teorik ve pratik eğitim alarak, mesleklerinde başarılı olmalarını sağlayacak becerileri elde edebilirler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)