Mukaddem ne demek TDK

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,
TDK kelimesinin anlamını soruyorum. Mukaddem ne demek? Mukaddem kelimesinin anlamını öğrenmek istiyorum. Daha önce duymuş olduğum bir kelime, ancak ne anlama geldiğini bilmiyorum. Lütfen, konu hakkında yardım edin. Bu kelimeyi daha iyi anlamak için konu hakkında bilgi almak istiyorum. Biraz araştırma yaptım, ancak konu hakkında net bir cevap alamadım. Konu hakkında yardım edebilecek herhangi biriniz varsa çok sevinirim. Teşekkürler.

KumdanKale

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
0
0
Mukaddem Ne Demek TDK Hakkında

Mukaddem, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir edebi terimdir. Kelime anlamı olarak, mukaddem "öncelikle, önde gelen, öncelikli" anlamlarına gelir. Genel olarak, mukaddem bir şeyin önceliğini veya önemini vurgular. Bu terim sıklıkla edebiyat ve şiir alanlarında kullanılır.

Kelimenin kökeni Farsçadır ve Latince kökenli Latince mukaddem kökünden gelir. Latince mukaddem, "öncelikle, önde gelen, öncelikli" anlamlarına gelen komuta veya komut geleneğini ifade eden "praecēdere" sözcüğünden türetilmiştir.

Mukaddem Nasıl Kullanılır?
Mukaddem, edebiyat ve şiir alanlarında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Kelime genellikle bir makale, eser, roman veya deneme gibi metinlerin başında kullanılır. Mukaddem, okuyucunun dikkatini çekmek ve konu hakkında bilgi vermek için kullanılır. Örneğin, bir makaleye veya esere başlamadan önce, okuyucunun işlenen konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak için kullanılabilir.

Mukaddemler, okuyucuya metin hakkında genel bir fikir vermek için kullanılır ve daha sonra gelen bölümlerin nasıl işleneceğini belirler. Mukaddemler, okuyucuya metnin ne hakkında olduğunu, hangi noktaların işleneceğini ve bunların nasıl işleneceğini anlamasına yardımcı olur.

Mukaddem örnekleri:

1. Günümüzde akıllı telefonların kullanımı, insanların hayatlarını nasıl değiştirdiği üzerine bir mukaddem olarak;

2. Yaşamın ne kadar karmaşık bir şey olduğu üzerine bir mukaddem olarak;

3. Günümüzde teknoloji ve bilimin gelişmesi üzerine bir mukaddem olarak.