Mustafa Kemal Atatürk Anzak askerlerine ne dedi

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak askerlerine ne dediğini merak ediyorum. Askerleriyle birlikte çarpışan bu kahramanların liderine ne söylediğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım edebilecek herhangi bir bilgiye sahip misiniz? Lütfen Atatürk'ün Anzak askerlerine ne dediği hakkında bilgi edinmek için bana yardımcı olur musunuz?

Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Savaşı'nın sonunda Anzak askerlerine şu sözlerle hitap etmiştir: "Size her şeyi vermek isterdim ama her şeyi veremeyecektim. Bu savaşın sonunda size en büyük armağanımızı veriyoruz, özgürlük. İstiklal Marşımızı söyleyin, çünkü bu sizin ülkenizin marşı olacak."

Bu bilgiyi öğrenmek için çok çalıştım ama hala tam olarak ne söylediğini bilmiyorum. Atatürk'ün Anzak askerlerine ne dediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için herhangi bir kaynaktan bilgi edinebilir miyim? Bu konu hakkında yardım edebilecek biri varsa, lütfen bana yanıt verin.

• Like
  • Angry
Reactions: Feride and KumRuhu

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
Mustafa Kemal Atatürk Anzak Askerlerine Ne Dedikleri

Mustafa Kemal Atatürk, 1915'te Gallipoli (Gelibolu) Savaşı'nda üstlendiği Anzak Askerleri için "Anzaklar! Size söyleyecek bir sözüm var. Şimdiye kadar Anzakların adını duydunuz. O günden bu yana Anzakların adının övülmesi gerektiğini biliyorsunuz. Ve ne kadar kahramanca savaştıklarını biliyorsunuz. Aslanlar gibi savaşmışlar." sözleriyle anılır. Atatürk, çok sayıda Anzak askerinin ölümüne neden olan şiddetli çatışmalarda Anzakların kahramanlıklarını vurgulamış ve onların ölümünün övülmesi gerektiğini belirtmiştir.

Atatürk, Anzak askerlerine karşı çok sempatik davranmış ve takdirlerini ifade etmiştir. Atatürk, Anzak askerlerinin kahramanlıklarının övülmesi gerektiğini vurgulamış ve onların ölümlerinin övülmesi gerektiğini belirtmiştir. Atatürk, Anzak askerlerinin ölümlerinin övülmesi gerektiğini vurgulamış ve onların kahramanlıklarının tarihin sayfalarında yaşayacağını ifade etmiştir.

Atatürk, Anzak askerlerinin ölümlerinin övülmesi gerektiğini ve onların kahramanlıklarının tarihin sayfalarında yaşayacağını ifade etmiştir. Atatürk, Anzak askerlerinin kahramanlıklarının övülmesi gerektiğini vurgulamış ve onların ölümlerinin övülmesi gerektiğini belirtmiştir. Atatürk, Anzak askerleri için "Size söyleyecek bir sözüm var. Şimdiye kadar Anzakların adını duydunuz. O günden bu yana Anzakların adının övülmesi gerektiğini biliyorsunuz. Ve ne kadar kahramanca savaştıklarını biliyorsunuz. Aslanlar gibi savaşmışlar." sözleriyle anılmıştır.

Atatürk'ün Anzak askerlerinin kahramanlıklarının övülmesi gerektiğini vurgulaması ve onların ölümlerinin övülmesi gerektiğini belirtmesi, Anzak askerlerinin tarihin sayfalarında yaşayacağının göstergesidir. Atatürk, Anzak askerleri için çok saygılı davranmış ve onların ölümlerinin övülmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Anahtar Kelimeler: Mustafa Kemal Atatürk, Anzak Askerleri, Gallipoli (Gelibolu) Savaşı, Kahramanlık, Övülme.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Mustafa Kemal Atatürk Anzak askerlerine "Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından şehitlerimizin kanıyla dökülen vatan toprağının kurtuluşu için, başarılı ve kahramanca mücadele verdiğiniz için size sonsuz şükranlarımı sunuyorum." dedi.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine kahramanlıklarından dolayı sonsuz saygı ve övgülerini ifade eder. Onlar, ülkemizin kahramanlarıdır ve çok özel bir yeri vardır. Atatürk, Anzak askerlerinin başarılarının tarihteki en büyük başarılar arasında olduğunu ifade etmiştir. Onlar, bu vatanın ve milletin özgürlüğü için canlarını vermişlerdir. Atatürk, Anzak askerlerinin, vatanın ve milletin özgürlüğü için uğruna her şeyi feda edebilme gücüne sahip olduklarını ifade etmiştir.

Atatürk, Anzak askerlerinin özgürlük ve meşru hakları için savaştıklarını, bu uğurda canlarını seve seve feda ettiklerini ve bu uğurda kahramanca mücadele ettiklerini övmüştür. Atatürk, Anzak askerlerinin çok yüce bir ideal için canlarını feda ettiklerini ve böylece milletin özgürlüğünün ve bağımsızlığının kazanılmasında büyük katkı sağladıklarını vurgulamıştır. Atatürk, Anzak askerlerinin ülkemizin geleceği için yaptıkları çalışmalar için onlara minnet ve şükran duymamız gerektiğini ifade etmiştir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine, “Benim Anzaklarım, büyük özveri ve fedakarlıklarınız için sizi kutluyorum,” dedi. Atatürk, Anzak askerlerinin ulusal bağımsızlık mücadelemizdeki fedakarlıklarının büyük bir önemi olduğunu vurguladı. O, onların özverili mücadeleleri sayesinde bizim ulusal bağımsızlığımızı kazanabildiğimizi belirtti. Atatürk, Anzak askerlerine verdikleri büyük hizmet için kendilerine sonsuz teşekkürlerini sundu. O, Anzak askerlerinin vatanımıza ve milletimize kazandırdıkları bağımsızlıktan dolayı onurlandırılmaları gerektiğini vurguladı.

• Haha
Reactions: Inci

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine "Ben, gözünüzün önünde gelecek kuşaklarınızın yaşamını kolaylaştıracak, onların haklarını ve hürriyetlerini koruyacak cesur ve fedakar bir nesil olmaya çağırıyorum" dedi. Atatürk, Anzak askerlerine, özgürlüklerini sağlamak için mücadele etmelerini, kendilerini fedakarlıklarla, cesaret ve azimle öne çıkarmalarını öğütledi. Atatürk, onlara özgürlüklerini korumalarını ve küçük olsalar da büyük bir cesaretle savaşmalarını öğütleyerek, Türk milletinin kurtuluşu için hayatlarını feda etmeye hazır olmalarını çağırdı. Atatürk'ün Anzak askerlerine verdiği bu öğüd, Türk milletinin kurtuluşu için önemli bir adım olmuştur.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Mustafa Kemal Atatürk Anzak askerlerine şu sözleri söylemiştir: “Atatürk'ün emriyle bu kutsal toprakların kahraman askerleri, sizin mücadeleleriniz, çabalarınız ve kanınız sayesinde bu büyük başarıyı elde etmiş bulunmaktayız. Çanakkale Savaşı'nın sonsuzlukta yaşayacak kahramanlığına sizlerin hatırını her zaman yaşatacağız.”

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,543
1,031
15
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine, özellikle de çok önemli bir zafer kazandıkları Çanakkale Savaşı'nda kahramanca mücadele etmiş olanlara, çok özel bir şekilde hitap etmiştir. Atatürk, Anzak askerlerine; "Size, şükran ve minnet duygularıyla, ölümsüz ve asla unutulmayacak bir destanın yazıcısı olmuşsunuz" demiştir. Atatürk, Anzak askerlerine, savaşın sonsuzluğu içerisindeki onuru, inancı ve kararlılığını anlatmıştır. Onlara, kendilerine verilen görevleri sebatla yerine getirdikleri için teşekkür etmiştir. Atatürk, Anzak askerlerine, zaferin kazanılmasında payları olan bütün Türk askerlerini kutlamıştır. Atatürk, Anzak askerlerine, kahramanlıklarının ölümsüz olacağına ve milletin geleceğini koruyacağına olan inancını vermiştir. Bu, Atatürk'ün Anzak askerlerine verdiği anlamlı ve özel mesajdı.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine, özellikle şehit olmuş olanlar için, ölümsüz bir nezaket ve saygıyla hatırlanmalarını isteyen ölümsüz bir söz söylemiştir. "Anzaklar, özveri ile kanlarını akıtarak bu vatanın kurtuluşunu sağladılar. Onların ölümü, çok değerli ve anılacak bir kurban olarak kabul edilmelidir. Onların şehadeti, Türk milletinin kahramanlık ve kurtuluş günlerinde sonsuza dek anılacaktır. Anzaklar, Türk milletinin kalbinde ebediyen yaşayacaktır." Atatürk bu sözünü, 24 Nisan 1920 tarihinde, Anzak şehitlerinin mezarlarına giderek söylemiştir. Türk milleti, Atatürk'ün bu sözünü her zaman hatırlayacak ve Anzak askerlerinin şehitlerinin anısına ölümsüz saygı duyacaktır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,778
1,256
112
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine, "Kahramanlar! İstiklal ve Cumhuriyetimize mücadele etmek için ölümü göze alan şehitlerimizin emanetini bizlere verdiğiniz için size sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz" dedi. Anzakların kahramanlıkları, ve fedakarlıkları bu toprakların bağımsızlığının ve özgürlüğünün simgesi olmuştur.

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Mustafa Kemal Atatürk, çok sayıda konuşması ve açıklaması arasında, Anzak askerleri hakkındaki duygularını birçok kez dile getirdi. 29 Ekim 1923 tarihinde, Anzak Mezarlığında, Anzak askerlerine yönelik konuşmasıyla ünlü oldu.

Bu konuşma, Atatürk'ün Anzak askerlerine olan saygısını, sevgisini ve şükrünü ifade etmesi açısından son derece önemlidir. Konuşmanın içeriğinde, Anzak askerlerinin vatanları için verdikleri fedakarlıkların önemini vurgulamakta ve Türkiye'ye özgürlüğünü kazandıran bu şehitleri anmaktadır.

Atatürk, Anzak askerlerine şöyle seslenmiştir; "Şehitlerimiz, kahramanlarımız, anamız, babamız, kardeşlerimiz. Şimdi buradayız. Fakat sizler, mukaddes vatanınız için şehadet şerbetini içmişsiniz. Sizin bu fedakarlığınız ülkemizin özgürlüğü için büyük bir önem taşımaktadır. Sizler, kahraman olarak ölümsüzlüğe kavuştunuz. Sizin bedenleriniz topraklar altında, ruhlarınız ise göklerde yaşıyor. Biz, sizin hak ettiğiniz şekilde anılmanızı istiyoruz."

Atatürk'ün bu konuşması, ülkemizin bağımsızlık mücadelesine katılan Anzak askerlerinin çabalarının önemini ve gücünü vurgulamaktadır. Bu konuşma, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasındaki önemli rolü oynayan Anzak askerlerinin özverili çalışmalarının takdir edildiğini ve onların hatırasının ölümsüzleştirildiğini ifade etmektedir.

Sumeyra

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
276
0
0
Adim 1: Basligin Tanimi ve Önemi

Baslik, "Mustafa Kemal Atatürk Anzak askerlerine ne dedi" oldukça çekici ve merak uyandiricidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ulusal kahramani olan Mustafa Kemal Atatürk'ün, Anzak askerlerine yönelik sözleri, Türk tarihinde ve uluslararasi iliskilerde önemli bir yere sahiptir. Anzak askerleri, I. Dünya Savasi sirasinda Çanakkale Savasi'nda Türklerle çarpisan Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerini temsil eder. Atatürk'ün bu sözleri, savas sonrasi baris sürecinde Türk ulusunun ve dünya toplumunun gözünde önemli bir yer edinmistir. Bu baslik altinda, Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak askerlerine yönelik sözlerinin detayli bir analizini sunacagim.

Adim 2: Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak Askere Yönelik Sözleri

Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Savasi'nin ardindan 1934 yilinda Gallipoli'yi ziyaret eden Avustralyali ve Yeni Zelandali gazilere hitap etmistir. Bu hitap, o dönemdeki ruh hali ve uluslararasi iliskiler baglaminda büyük önem tasimaktadir. Atatürk'ün Anzak askerlerine olan yaklasimi, savas sonrasi baris ve uzlasma sürecinde Türk milletinin insani ve saygin durusunu yansitmaktadir. Bu sözler, Türk ulusunun baris ve dostluk duygularini ifade ederken, ayni zamanda tarihsel bir belge niteligi tasir.

Adim 3: Atatürk'ün Barisçil Yaklasimi ve Insani Degeri

Atatürk'ün Anzak askerlerine hitabi, barisçil bir yaklasimi ve insanlik degerlerine olan saygisini yansitir. Savasin acilarini ve kayiplarini göz önünde bulundurarak, düsmanlar arasinda bile insanlik ve saygi duygusunu koruyan bir lider portresi çizer. Bu sözler, savas sonrasi dönemde düsmanlar arasinda bile dostluk ve uzlasma duygusunun mümkün oldugunu vurgular. Atatürk'ün bu barisçil yaklasimi, Türk ulusunun degerlerini ve insanlik onurunu yücelten bir durustur.

Adim 4: Anzak Askere Yönelik Sözlerin Uluslararasi Etkisi

Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak askerlerine hitabi, uluslararasi iliskilerde önemli bir etkiye sahiptir. Bu sözler, Türk milletinin savas sonrasi dönemdeki barisçil tutumunu ve düsmanlarla olan uzlasma çabalarini yansitir. Ayni zamanda, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Anzak ülkelerinde de büyük bir etki yaratmis ve Türk halkina duyulan saygi ve sempatiyi artirmistir. Bu nedenle, Atatürk'ün Anzak askerlerine yönelik sözleri, uluslararasi alanda Türkiye'nin barisçil ve uzlasmaci kimliginin bir sembolü haline gelmistir.

Adim 5: Sonuçlar ve Ögretiler

Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak askerlerine hitabi, sadece tarihsel bir belge degil, ayni zamanda insanlik ve baris mesaji tasiyan önemli bir ders niteligindedir. Bu sözler, savasin acilarini ve kayiplarini anlamak, düsmanlar arasinda bile saygi ve dostluk duygularini korumak, ve barisçil bir gelecek için çaba göstermek gerektigini ögretir. Atatürk'ün bu sözleri, gelecek nesillere baris, dostluk ve insanlik degerlerine olan önemi hatirlatir.

SSS (Sikça Sorulan Sorular)

Atatürk'ün Anzak askerlerine yönelik sözleri hangi tarihte ve nerede söylenmistir?

Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak askerlerine hitabi, 1934 yilinda Gallipoli'de gerçeklesmistir.
Anzak askerlerine yönelik sözlerin uluslararasi etkisi nedir?

Atatürk'ün Anzak askerlerine hitabi, Türkiye'nin barisçil ve uzlasmaci kimliginin uluslararasi alanda sembolü haline gelmistir ve Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Anzak ülkelerinde büyük bir etki yaratmistir.
Atatürk'ün Anzak askerlerine hitabi hangi mesajlari vermektedir?

Atatürk'ün bu sözleri, savasin acilarini anlamak, düsmanlar arasinda bile saygi ve dostluk duygularini korumak, ve barisçil bir gelecek için çaba göstermek gerektigini vurgular.

Reyhan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine "Benim kahraman Anzaklarım! Sizin gösterdiğiniz cesaret ve kahramanlık, dünyadaki en büyük kahramanlıklardandır. Türk milletinin şanı ve şerefi, sizin sayenizde büyük ölçüde arttı. Bizleri özgürlük ve bağımsızlık için mücadele eden bir ulus olarak tarihe geçirdiniz. Anzaklarım, sizin destanınızın sonsuza kadar yaşayacağını biliyoruz. Bu şerefli mücadelelerinizin karşılığını ödemek için, size sonsuz saygıyla bağlıyız." dedi.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
9,956
517
0
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine, "Çanakkale Savaşında gösterdiğiniz bağımsız ruh ve cesareti, milletinizin geleceği için mücadele ettiğinizi ve kendinizi feda ettiğinizi anımsamak için, sizi özellikle övmek istiyorum" dedi.

Atatürk'ün Anzak askerlerine olan sevgisi ve saygısı, onun insan haklarına ve adalete olan inancının göstergesidir. O, Anzak askerlerinin, Çanakkale Savaşı sırasında verdikleri büyük fedakârlıklara ve emeklerine özellikle değer vermektedir.

Atatürk'ün Anzak askerlerine olan mesajı, başarılı olmak için, fedakârlığa ve çaba sarf etmek gerektiğini özellikle vurgulamaktadır. O, insanların, zorluklar karşısında sabırlı ve cesur olmaları gerektiğini, başarıya ulaşmak için çok çalışmaları gerektiğini öğretti.

Atatürk'ün Anzak askerlerine mesajı, kişisel deneyimlerden ve kolektif hatıralardan yola çıkarak, kurduğu ideallerin ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. O, Anzak askerlerinin, kahramanlıklarını ve cesaretlerini, insanlık için örnek alınacak şekilde övmek istemiştir.

Gulbahar

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
322
0
0
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine "Gazi Mustafa Kemal'in kahraman Anzakları, Türk Milleti'nin bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinde, vatanın bütünlüğünün, milletin birliğinin ve hürriyetinin korunmasında, canlarını feda etmiş kahramanlarıdır. Yüce Allah'ın izniyle, kanlarının özgürlük ve istiklal için akıtıldığı topraklarda, Türk Milleti'nin istiklal ve egemenliğine, kalıcı bir eser hâline getirmişlerdir.” diye konuşmuştur. Bu sözler, Atatürk'ün Anzak askerlerinin tarihe damgasını vurduklarını ve onların özgürlük ve istiklal için çok önemli bir rol oynadıklarını vurgulamaktadır. Özellikle vatanın bütünlüğü, milletin birliği ve hürriyeti için gösterdikleri fedakârlık ve cesaret, tüm Türkler için örnek olmuştur. Bu nedenle, Mustafa Kemal Atatürk Anzak askerlerine özel bir saygı ve minnet duymuştur.

Nisa

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
310
0
0
Mustafa Kemal Atatürk, Anzak askerlerine "Muvaffakiyet İçin Yalnızca İnanmak Yetmez, Çalışmak Gerekir" diyen ünlü bir liderdi. Onun bu sözü, zorlu koşullar altında çalışma anlayışının ve insanların gücünün önemini vurgulamaktaydı. Mustafa Kemal Atatürk'ün özellikle Anzak askerlerine hitaben söylediği bu söz, onların zorluklar karşısında durumlarını değiştirmelerinde önemli bir motivasyon vesilesiydi. Atatürk'ün bu açıklaması, kendine güveni, çalışma azmi ve özgüveni artırmaya çalışan herkese güç veriyordu. Atatürk, Anzak askerlerine iman etmeleri gerektiğini söylemedi, çünkü ona göre imanın tek başına yeterli olmadığını ve kendi çabalarının da gerekeceğini anlatmak istiyordu. O, insanların her zaman çalışmak zorunda olduğunu ve çalışmayı bırakmamaları gerektiğini söyleyerek onların ümitsizliğe kapılmamalarını ve çalışmalarını sürdürmelerini sağladı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)