Muzgur ne demek TDK

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba arkadaşlar, Muzgur kelimesinin TDK anlamını öğrenmek istiyorum. İnternette aradım ama tam olarak hangi anlama geldiğini bulamadım. Yardım edebilecek olan var mı? Muzgur kelimesinin TDK anlamının ne olduğunu çok merak ediyorum. İşte bu soru beni çok merak ediyor. Siz de bana yardım edebilir misiniz? Eğer bu kelimeyi açıklayabilecek birileri varsa çok sevinirim. İnternetten okuduğum kadarıyla, Muzgur TDK'da ‘duruluk, sakinlik, sessizlik’ gibi anlamlara geldiğini duydum. Ancak, bu konuda ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum. Lütfen bana yardım edin ve Muzgur kelimesinin TDK anlamını açıklayın. Teşekkür ederim.

PeriSesleri

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
1
0
Muzgur Ne Demek TDK?

TDK, Türk Dil Kurumu'nun kısaltmasıdır. TDK tarafından resmi olarak kabul edilen sözlüklerde, Muzgur sözcüğünün "ışıltılı, parlak, güzel" anlamına geldiği belirtilmektedir. Muzgur kelimesi İslami kültürün bir parçası olarak, müzik ve edebiyat üzerine yoğunlaşmıştır.

Muzgurun Kökeni

Muzgur kelimesi, Arapça kökenli bir kelimedir. Kelime, Arapça'da "münezzez" veya "münezzeh" olarak geçer. Arapça'daki bu kelimelerin anlamı "ışıltılı, parlak, güzel" olarak kullanılmaktadır. Kelime, İslami kültürün bir parçası olarak, müzik ve edebiyat üzerine yoğunlaşmıştır.

Muzgurun Kullanımı

Muzgur, Türkçe'de genellikle sözcüklerin arasına konularak kullanılan bir anlatım biçimidir. Bu anlatım biçimi, özellikle şiirlerde sıkça kullanılır. Örneğin, şairlerin meşhur çalışmalarından birinde aşağıdaki dize bulunmaktadır:

"Gözleri mücevher misali muzgur,
Konuşmaları zarif ve asil."

Bu dize, Muzgur sözcüğünün "ışıltılı, parlak, güzel" anlamını verdiğini göstermektedir.

Sonuç

Muzgur sözcüğü, Türkçe sözcüklerin arasına konularak kullanılan bir anlatım biçimidir. Kelime, İslami kültürün bir parçası olarak, müzik ve edebiyat üzerine yoğunlaşmıştır. TDK tarafından resmi olarak kabul edilen sözlüklerde, Muzgur sözcüğünün "ışıltılı, parlak, güzel" anlamına geldiği belirtilmektedir.