Nebbaş ne demek TDK

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba, Nebbaş ne demek TDK'de sorgulamak istiyorum. Çok tuhaf bir kelime olduğunu biliyorum, ancak anlamı nedir? Dilimizde bu kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgisi olan herkese çok teşekkür ederim. Lütfen, bu kelime hakkında bana yardımcı olmaya çalışın. Çok minnettar olacağım.

KumYolcusu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
0
0
Nebbaş Ne Demek TDK?

Nebbaş, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan, Türkçe'de bir edat olarak kullanılan bir sözcüktür. Nebbaş, bir şeyin niteliğini belirtmek için kullanılan bir sözcüktür ve genellikle "zarf" veya "edat" olarak kategorize edilir. Nebbaş, "içinde bulunan, bir kısmı olan" anlamına gelir. Anlamının böyle olması, nebbasın çoğunlukla sıfatların bağlanmasında kullanılmasına yol açmıştır.

Kullanımı

Nebbaş, çoğunlukla sıfatlarla kullanılır ve çoğul sıfatların bağlanmasında kullanılır. Örneğin, "bu kadar küçük [nebbaş] özverili çocuklar" gibi. Sözcük, bir isim cümlesinin başında da kullanılabilir. Örneğin, "Nebbaş [nebbaş] tüm çalışanlar, işlerini düzgün bir şekilde yaptılar".

Nebbaş daha çok konuşmalarda kullanılır ve genellikle cümle başında yer alır. Sözcük, özellikle konuşma dilinde çok yaygındır.

Anahtar Kelimeler: Nebbaş, Türk Dil Kurumu, edat, sıfat, konuşma dilinde.