NTFS biçimlendirme nasıl yapılır

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba, NTFS biçimlendirme konusunda yardım almak istiyorum. Bilgisayarlarımda NTFS biçimlendirmeyi nasıl yapabileceğimi öğrenmek istiyorum. Bu konuda kendime yardımcı olabilenleri arıyorum. Bilgisayarlarımda NTFS biçimlendirmeyi nasıl yapabileceğimi bilmiyorum ve konu hakkında detaylı bilgilere ihtiyacım var.

Bir bilgisayarın sabit diskini NTFS biçimlendirmek için, öncelikle Windows Disk Yönetimi aracını kullanmak gerekiyor. Bilgisayarınızı restart etmek veya yeniden başlatmak için Windows'a girin. Ardından, Bilgisayar Yönetim aracına gidin. Disk Yönetimi sekmesini seçin ve diskinizin türüne göre sabit disk bölümünü seçin. İşaret kutusunu seçerek diski 'NTFS' olarak biçimlendirebilirsiniz. Bir diski NTFS biçimlendirirken diskin üzerindeki tüm veriler silinir. Bu nedenle herhangi bir veriyi kaybetmek istemiyorsanız, önce diskinizi yedekleyin.

Biçimlendirme işlemini tamamladıktan sonra, diskinizin NTFS olarak biçimlendirildiğinden emin olmak için 'Özellikler' sekmesini seçebilirsiniz. NTFS biçimlendirmesinin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için diskinizin türünü kontrol edin. Eğer NTFS biçimlendirmesi başarılı olursa diskinizin türü 'NTFS' olarak gösterilecektir.

Bu arada, eğer diskinizi NTFS biçiminde kullanmak istemiyorsanız, herhangi bir FAT sürücü biçiminde biçimlendirebilirsiniz. FAT sürücü biçiminde biçimlendirmek için, Disk Yönetimi aracının 'Biçimlendir' seçeneğini seçerek ve belirtilen talimatları izleyerek diski FAT sürücü biçiminde biçimlendirebilirsiniz.

NTFS biçimlendirme hakkında yardım almak istiyorum. Bu konuda kendime yardımcı olabilenleri arıyorum. Konu hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için çok teşekkür ederim.

• Love
Reactions: Ayfer and Melis

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
NTFS Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

NTFS (New Technology File System) biçimlendirme, bir disk drive'ın dosya sistemini değiştirmek için kullanılan bir biçimlendirme sürecidir. NTFS diskler, daha eski FAT (File Allocation Table) biçimindeki disklerden daha güvenli ve daha kullanışlıdır. NTFS biçimlendirmesi, diskteki dosyalarınızın güvenliğini arttırır ve diskteki dosyalarınızı kolayca yönetmeyi sağlar. NTFS biçimlendirme, özellikle herhangi bir Microsoft Windows işletim sistemi kullanıyorsanız önerilir. Aşağıda, Windows işletim sistemlerinde NTFS biçimlendirme nasıl yapılacağına dair adımlar bulacaksınız.

NTFS Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

1. Adım: Windows işletim sisteminizi başlatın. İşletim sisteminizi başlatın ve bilgisayarınızda bulunan herhangi bir diski biçimlendirmek istediğinizi belirtin.

2. Adım: Bir diski biçimlendirmek için Disk Yöneticisi'ni açın. Bunu yapmak için, Başlat menüsünden 'Yönet' seçeneğini seçin ve Disk Yöneticisi'ni seçin.

3. Adım: Seçtiğiniz diski sağ tıklayın ve 'Biçimlendir' seçeneğini seçin. Biçimlendirme işlemine başlamadan önce, diskin içerisindeki tüm dosyaların silinmesini isteyip istemediğinizi seçebileceksiniz.

4. Adım: 'NTFS' biçimini seçin. 'Biçimlendir' tuşuna basın ve biçimlendirme işlemini başlatın. NTFS biçimlendirme işlemi bittiğinde, diskin artık NTFS biçiminde kullanıma hazır olacaktır.

NTFS Biçimlendirmeyi Test Etme

NTFS biçimlendirmeyi test etmek için, diskinize yeni dosyalar kaydetmeyi deneyin. Eğer dosya kaydetmeyi başarıyla gerçekleştiriyorsanız, diskinizin NTFS biçiminde biçimlendirildiğini doğrulamış olursunuz.

NTFS biçimlendirmesi, özellikle Microsoft Windows işletim sistemi kullanıyorsanız önerilir. NTFS biçimlendirmesi, diskteki dosyalarınızın güvenliğini arttırır ve diskteki dosyalarınızı kolayca yönetmeyi sağlar. Adımları takip ettiğinizde, Windows işletim sistemlerinde NTFS biçimlendirmeyi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
NTFS biçimlendirme, bir diskin FAT32 biçiminden NTFS biçimine dönüştürülmesi olarak tanımlanır. NTFS, bir sürücünün bilgisayarınıza daha iyi erişim sağlamasını, daha hızlı dosya transferleri yapmasını ve daha güvenli bir sürücü tutmasını sağlamaya yardımcı olan bir sürücü biçimidir. NTFS biçimlendirme, çoğu işletim sistemi tarafından kullanılan bir diski FAT32 biçiminden NTFS biçimine dönüştürmek için kullanılan bir işlemdir. Bunu yapmak için, Windows kullanıcıları İşletim Sistemi Yöneticisi'ni kullanabilirler. Bunu yapmak için, İşletim Sistemi Yöneticisi'ne gidin ve diski seçin. Ardından, sağ tıklayın ve biçimlendir seçeneğini seçin ve NTFS biçimini seçin. Son olarak, biçimlendirme işlemini başlatmak için onaylayın ve diski biçimlendirmeyi tamamlayın. NTFS biçimlendirme, diski daha güvenli tutarak, daha hızlı dosya transferleri yaparak ve daha iyi erişim sağlamasını sağlayarak, kullanıcılara daha iyi bir sürücü vermek için kullanılır.

• Love
Reactions: Elif

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
NTFS biçimlendirme, bir disk veya disket sürücüsünün NTFS dosya sistemiyle biçimlendirilmesini sağlamak için kullanılan bir süreçtir. Bu, verilerinizi saklamanıza, disk sürücülerinizi korumaya ve sisteminizi daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilir. NTFS biçimlendirme, genellikle Windows kullanıcıları tarafından kullanılır. NTFS biçimlendirme işlemi, işletim sisteminizin kendisi tarafından yapılır ve herhangi bir ek yazılım veya donanıma gerek duymaz. İşlem, bir disk sürücüsünün biçimlendirilmesi ve dosya sistemi olarak NTFS'ye ayarlanması olarak tanımlanabilir. İşlem, sürücü için yeni bir bölüm oluşturulmasına ve sürücünün tüm verilerinin silinmesine neden olur. Bu nedenle, önceden mevcut olan tüm verilerinizi önce yedeklemelisiniz. İşlem tamamlandıktan sonra, diski veya disket sürücüsünü NTFS olarak biçimlendirdikten sonra, istediğiniz tüm dosyaları veya verileri sürücüye kaydedebilirsiniz.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
NTFS (NT File System) biçimlendirme, bir diskin içeriğini saklamak ve yönetmek için kullanılan bir dosya sistemi olarak kullanılır. Bu biçimlendirme işlemi, diske veri kaydetmek, silmek ve düzenlemek için kullanılan dosya sistemini değiştirir. NTFS biçimlendirme işlemi, bir diskteki dosya ve klasörleri saklamak için kullanılan dosya sisteminin değiştirilmesi anlamına gelir. NTFS biçimlendirme işleminin gerçekleştirilmesi, bilgisayar kullanıcısı tarafından kolayca yapılabilir. İşlem, kullanıcının bilgisayarının sistem diski üzerinde çalışan Windows İşletim Sistemi aracılığıyla yapılır. Öncelikle, kullanıcının diskinin biçimlendirilmesi için bir seçenek seçmesi gerekir. Sonra Disk Yöneticisi aracılığıyla, diski NTFS biçimine dönüştürmesi gerekir. Bu işlem, diskteki tüm dosyaların silinmesi anlamına gelir ve daha sonra diskin yeniden biçimlendirilmesi gerekir. NTFS biçimlendirme işlemi, diskin içeriğini korur ve veri kayıplarını önler. Ayrıca, NTFS biçimlendirmesi, diskin performansını artırır ve dosya saklama kapasitesini arttırır.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
NTFS (NT File System) biçimlendirme, bir sabit diski Windows işletim sistemi için optimize edilmiş bir dosya sistemi olarak biçimlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. NTFS biçimlendirme, bilgisayarınızdaki sabit diskinizin içinde bulunan dosyalarınızın ve klasörlerinizin saklanmasını sağlayan bir dosya sistemidir. Bilgisayarınızdaki sabit diski NTFS biçiminde biçimlendirerek, daha fazla veri depolama alanı, daha hızlı veri okuma ve yazma süreleri ve daha güvenli bir ortam sağlayabilirsiniz.

NTFS biçimlendirme işlemi, Windows İşletim Sistemi kurulum sırasında otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Ancak, mevcut olan bir sabit diski NTFS biçiminde biçimlendirmek istiyorsanız, Windows işletim sisteminin 'Disk Yöneticisi' aracını kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanarak, kurulu olan sabit diskinizi NTFS biçiminde biçimlendirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle, 'Başlat' menüsünden 'Bilgisayar' açın. Ardından sağ üst köşedeki 'Yönetici olarak çalıştır' seçeneğini seçin. Bu sayfada, 'Disk Yöneticisi' seçeneğini bulun ve açın. Burada, mevcut olan sabit diskinizin yer aldığı sekmeyi bulun ve seçin. Ardından, diskinizin sağ üst köşesinde bulunan 'Biçimlendir' seçeneğini seçin ve NTFS seçeneğini seçerek, mevcut olan sabit diskinizi NTFS biçiminde biçimlendirebilirsiniz.

NTFS biçimlendirme, normal olarak birkaç dakika sürer. Ancak, diskinizin boyutuna bağlı olarak işlem biraz daha uzun sürebilir. Bir kez NTFS biçimlendirme işlemi tamamlandı, sabit diskinizde bulunan tüm dosyalarınızın ve klasörlerinizin korunduğundan emin olabilirsiniz.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
NTFS (New Technology File System) biçimlendirme, disk bölümlerini NTFS dosya sistemi biçiminde biçimlendirmek için kullanılan bir işlemdir. NTFS biçimlendirmesi, disk bölümlerine veri depolamak için kullanılan standart bir dosya sistemi olan NTFS dosya sisteminin kurulmasını gerektirir. NTFS biçimlendirmesi, dosyaların korunması, güvenlik ve verimlilik için önemlidir. NTFS biçimlendirme işlemi, bir bilgisayarda Windows işletim sistemi kullanılıyorsa, Windows işletim sistemini kullanan tüm disk bölümleri tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

Disk bölümlerini NTFS biçiminde biçimlendirmek için Windows işletim sistemi kullanılan bir bilgisayarda, İşletim Sistemi Yöneticisi (Disk Yöneticisi) kullanılır. İşletim Sistemi Yöneticisi, açılır bir pencerede disk bölümlerinin listelenmesini ve bunların herhangi bir bölümünün seçilmesini sağlar. Disk Yöneticisi üzerinden seçilen bölüm için, Biçimlendir düğmesine tıklanılması gerekir. Biçimlendirmek için seçilen bölümün yanında, Biçimlendir butonu bulunan pencerede, NTFS biçiminde biçimlendirmek için seçilecek olan kutucuk işaretlenir. Biçimlendir seçeneği seçildikten sonra, Uygula düğmesine tıklanmalıdır. İşletim sistemi, bölümün biçimlendirme işlemini başlatır ve bu işlem tamamlandıktan sonra, bölüm NTFS biçiminde biçimlendirilmiş olur.

NTFS biçimlendirmesi işlemi, istenilen bölümün biçimlendirmesi için yalnızca bir kez uygulanmalıdır çünkü verilerin silinmesine neden olabilir. Ayrıca, NTFS biçimlendirme işlemi, bölümün tüm verilerinin silinmesi ile sonuçlanacağından, bölüm içerisindeki tüm dosyaların yedeklenmesi önerilir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
NTFS (New Technology File System) biçimlendirme, bir sabit diskteki dosyaların, klasörlerin ve işletim sisteminin depolanması için kullanılan bir dosya sistemidir. Bu dosya sistemi, Windows işletim sistemi için tasarlanmıştır ve çoğu Windows sürümünde varsayılan olarak kullanılmaktadır. NTFS biçimlendirme, sabit diskleri kullanışlı ve verimli bir biçimde kullanmak için güçlü bir çözüm sunar ve Windows işletim sisteminde dosyaların güvenli bir şekilde depolanmasını sağlar.

NTFS biçimlendirmeyi gerçekleştirmek için, öncelikle bilgisayarınızın sabit disk bölümünün yedeklenmesi ve bölüm silinmesi gerekecektir. Bunu yapmak için, bilgisayarınızın BIOS ayarlarından başlayıp, Disk Yöneticisi aracını kullanarak bölümü silmek mümkündür. Daha sonra, Disk Yöneticisi aracını kullanarak, sabit disk bölümünde NTFS biçimlendirmeyi seçmek ve uygulamak için yeni bir bölüm oluşturmak gerekir.

NTFS biçimlendirme, bir kez uygulandıktan sonra, dosya ve klasörlerinizin ve işletim sisteminizin sabit diske yüklenmesi için kullanabileceğiniz kullanışlı bir dosya sistemi sunar. Ayrıca, NTFS biçimlendirmesi, verilerinizi çoklu kullanıcılar tarafından kontrol edilebilir bir şekilde, kullanıcılar tarafından erişilebilir ve korunabilir bir şekilde depolamak için güvenlik özellikleri de sunar.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
NTFS (New Technology File System) biçimlendirme işlemi, bilgisayarınızdaki diski yeniden biçimlendirmek için kullanılan bir dosya sistemidir. Bu sistem, daha güvenli ve daha verimli dosya saklama ve açma işlemlerini sağlamak için tasarlanmıştır. NTFS biçimlendirme işlemi, disk üzerindeki tüm verilerin silinmesi anlamına gelir. Bu nedenle, öncelikle disk üzerindeki tüm verileri yedeklemek gerekir. Daha sonra, Windows İşletim Sisteminizin Disk Yöneticisi aracını kullanarak diski NTFS biçimine dönüştürebilirsiniz. Disk Yöneticisi aracının kullanımı, kullanıcıların sistemlerini etkilemeyecek şekilde diski biçimlendirebilecekleri ve özelliklerini değiştirebilecekleri bir arayüz sağlar. Bu işlem tamamlandıktan sonra, diskteki tüm verilerinizi kurtarabilirsiniz.

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
NTFS biçimlendirme, NTFS (New Technology File System) formatına sahip sabit disklerin önceden biçimlendirilmesi olarak tanımlanır. NTFS biçimlendirmede, sabit diskin içindeki bilgiler ve dosyalar silinir ve diskin içindeki küçük bir sistem yüklenir. Biçimlendirme, diskin kullanılır hale getirmek için yapılan önemli bir adımdır. NTFS biçimlendirme, bir bilgisayarın veri saklama kapasitesini arttırmak ve veri kaybını önlemek için kullanılan bir yöntemdir.

NTFS biçimlendirme, Windows arayüzünde yapılabilir. Bilgisayarınızda NTFS biçimlendirmek için, bilgisayarınızın başlatılmasını takiben, kayıt defterinin açılmasına izin vermeniz gerekir. Ardından, Başlat menüsünden "Yönetimsel Araçlar" seçeneğini seçin. "Disk Yönetimi" seçeneğini seçin ve sabit diskinizi seçin. Son olarak, "Biçimlendir" seçeneğini tıklayın ve biçimlendirme işlemini başlatmak için istenen talimatları izleyin.

NTFS biçimlendirmesini tamamladıktan sonra, sabit diskinizin kullanımına başlayabilirsiniz. Sabit disk, daha hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışır. Ayrıca, sabit diskinizin güvenliği de arttırılmış olur.

NTFS biçimlendirme, bilgisayarınızın kullanımını kolaylaştıran ve veri kaybını önleyen önemli bir adımdır. Bu nedenle, NTFS biçimlendirmesini bir sistem bakımı veya çözümü olarak düşünmelisiniz.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
9,817
517
0
NTFS biçimlendirme, veri saklama alanının disk cihazında kullanılabilir hale getirilmesini sağlamak için kullanılan bir işlemdir. NTFS biçimlendirme, bir disk cihazında veri saklamak için kullanılabilecek en yaygın biçimlendirme seçeneğidir. Disk cihazının biçimlendirilmesi, cihazı kullanıma hazır hale getirmek için öncelikle yapılması gereken bir işlemdir.

NTFS biçimlendirme, bir disk cihazının NTFS (New Technology File System) sistemini kullanarak biçimlendirilmesi ile gerçekleştirilir. Veri saklama alanının, NTFS sistemi kullanılarak biçimlendirilmesi, disk cihazının daha güvenli ve daha iyi özellikler sunmasını sağlar. NTFS, veri saklama alanını daha güvenli ve daha kolay özellikler sunan bir sistem olarak tasarlanmıştır.

NTFS biçimlendirme, bir disk cihazının kullanıma hazır hale getirilmesi için öncelikle kullanılması gereken bir işlemdir. NTFS biçimlendirme işlemi, disk cihazının, Windows ve Mac işletim sistemleri tarafından desteklenen NTFS sistemi kullanarak biçimlendirilmesi ile gerçekleştirilir. NTFS biçimlendirme, bir disk cihazının kullanıma hazır hale getirilmesi için öncelikle yapılması gereken bir işlem olmasının yanı sıra, veri saklama alanının daha güvenli ve daha hızlı özellikler sunmasını da sağlar.

NTFS biçimlendirme işlemi, Windows İşletim Sistemi tarafından desteklenen bir işlem olduğu için, işletim sistemi kurulum sihirbazını kullanarak kolayca gerçekleştirilebilir. Kurulum sihirbazı aracılığıyla, NTFS biçimlendirme işlemi, disk cihazının NTFS sistemi kullanarak biçimlendirilmesi ile gerçekleştirilir.

Kısacası, NTFS biçimlendirme, bir disk cihazının veri saklama alanının NTFS sistemi kullanarak biçimlendirilmesi ile gerçekleşen ve işletim sistemi kurulum sihirbazı aracılığıyla kolayca yapılabilen bir işlemdir. Disk cihazının biçimlendirilmesi, cihazın kullanıma hazır hale getirilmesi için öncelikle yapılması gereken bir işlemdir. NTFS biçimlendirme, veri saklama alanının daha güvenli ve daha iyi özellikler sunmasını sağlar.

Hulya

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
293
0
0
NTFS (New Technology File System) biçimlendirme, bir disk sürücüsünün içerisinde dosyaların saklanması ve yönetilmesi için kullanılan bir dosya sistemidir. NTFS biçimlendirme, en son ve en güncel teknolojinin kullanıldığı, bilgisayar sistemlerinde en çok kullanılan ve en güvenli dosya sistemidir. NTFS biçimlendirme, bir disk sürücüsünün biçimlendirilmesi için kullanılan bir süreçtir. Bu süreçte, disk sürücüsündeki tüm dosyalar silinir ve disk sürücüsü NTFS biçimine dönüştürülür. NTFS biçimlendirme işlemi, disk sürücünün kullanımına izin veren ve disk sürücüye yeni dosyaların eklenmesine izin veren bir sistem oluşturmak için gereklidir. Bir disk sürücüsü NTFS biçiminde biçimlendirmek için etkili bir şekilde çalışan bir biçimlendirme aracına ihtiyacınız vardır. İşlemi gerçekleştirmek için, biçimlendirme aracını bilgisayarınıza yükleyerek başlatmanız ve ardından, belirlenen kurallara göre disk sürücüsünü biçimlendirmeyi seçmeniz gerekir. Disk sürücüsünün biçimlendirilmesi işlemi tamamlandıktan sonra, disk sürücüsü, NTFS biçiminde kullanılmaya hazır hale gelir.

Eylem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
NTFS (New Technology File System) biçimlendirme Windows işletim sistemleri için tasarlanmış olan bir dosya sistemi olarak bilinir. NTFS biçimlendirmesi, çok büyük dosya boyutlarına ve kullanıcılar arası izin kontrolüne izin veren avantajlı özelliklere sahip olan güvenilir bir dosya sistemidir.

NTFS biçimlendirmesinin nasıl yapılacağını anlamak için, öncelikle Windows işletim sisteminin kurulu olduğu bilgisayar sistemine bağlanmalısınız. Bağlandıktan sonra, Denetim Masası’na gidin ve ‘Disk Yönetimi’ sekmesini açın. ‘Disk Yönetimi’ sekmesi açıldıktan sonra, diskleri gösteren bir liste göreceksiniz. İstediğiniz diskin üzerine fare ile tıklayın. Seçtiğiniz diskte ‘Biçimlendir’ seçeneğini seçin.

Biçimlendirme işlemi başladığında, birkaç ayarı ayarlamanız gerekecektir. İlk olarak, biçimlendirme türünü seçmelisiniz. NTFS ile biçimlendirmek istiyorsanız, ‘NTFS’ seçeneğini seçmeniz gerekir. Ardından, kullanacağınız disk alanını ayarlamanız gerekir. Burada, disk alanının tamamen kullanımda olmasını istiyorsanız, ‘Tam Boyutlu’ seçeneğini seçin. Son olarak, ‘Biçimlendir’ tuşuna basın.

Disk biçimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra, dosyalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Disk biçimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra, disklerinizin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlayan ve bilgisayarınızın verimli çalışmasına yardımcı olan güvenli ve kullanışlı bir dosya sistemine sahip olacaksınız.

Sezen

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
312
0
0
NTFS biçimlendirme, bir sabit diskin kullanılabilir alanlarının oluşturulmasına ve diskin kullanılabilir alanlarının kullanıcılara erişimi sağlamak için dosya sistemi olarak kullanılmasına izin verir. NTFS biçimlendirme, bir sabit diski küçük alanlara bölmek ve her alana bir dosya sistemi olarak ilişkilendirmek için kullanılır. NTFS biçimlendirme çoklu kullanıcılar için kullanışlılık sağlar.

Bilgisayarınızda NTFS biçimlendirmek için, öncelikle disk bölümleme aracını kullanmanız gerekecektir. Disk bölümleme aracı, açılan pencerede bir sabit diski seçebilirsiniz. Disk bölümleme aracını kullanarak istediğiniz herhangi bir bölümü oluşturabilirsiniz. Bölümleri oluşturduktan sonra, NTFS biçimlendirmesini seçmelisiniz. Bu işlem diskteki tüm alanları NTFS biçiminde biçimlendirir. NTFS biçiminde biçimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra, diskiniz artık dosya sistemi olarak NTFS biçiminde çalışacaktır.

NTFS biçimlendirmesinin bazı avantajları vardır. Örneğin, NTFS biçimlendirmesi dosya ve klasörlerin hızlı ve kolay erişilebilir olmasını sağlar. Ayrıca, NTFS biçimlendirmesi, dosya ve klasörlerin izinlerini kolayca yönetebilmenizi sağlar. NTFS biçimlendirmesi aynı zamanda güvenlik ile ilgili avantajlara sahiptir. Dosya ve klasörleri şifreleyerek güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.