Obje ne demek TDK

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba arkadaşlar,

Obje ne demek TDK anlamında bir soru sormak istiyorum. Bu konuda benim için çok önemli ve merak ettiğim bir konu. Bu nedenle bu konuda bilgi almak istiyorum. TDK'nın anlamı hakkında bilgim yok ve ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu nedenle bu konuda yardım istiyorum. Size güveniyorum ve bu konuda destek almak istiyorum. Sizden ricam, bu konu hakkında bilgi vermeniz ve benim için yardımcı olmanızdır.

Teşekkürler.

RüyaAvı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
1
0
Obje Ne Demek TDK Hakkında

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından tanımlanan 'obje', bir nesnenin, bir kavramın veya bir fikrin somut, görünür veya kavranır biçimde ortaya konmasıdır. TDK tarafından verilen tanıma göre, obje; bir başka kimsenin veya bir şeyin belli bir amaca hizmet edebilmesi için kullanılabilecek herhangi bir varlığın, özelliğin veya niteliğin somut bir biçimde ortaya konmasıdır. Yani, obje, somut bir biçimde tasarlanmış, üretilmiş veya fark edilebilir bir şekilde mevcut olan herhangi bir şeye denir.

Obje Ne Demek TDK'da?

TDK, obje tanımını, somut bir biçimde tasarlanmış, üretilmiş veya fark edilebilir bir şekilde mevcut olan herhangi bir şey olarak tanımlamıştır. Bu tanım, üretilmiş bir obje olarak kullanılan herhangi bir ürünün yanı sıra, kullanılan herhangi bir özelliği veya niteliği de içerir. Örneğin, bir arabanın aracın kendisi, içerdiği motor, aracın kullanım amacı ve diğer özellikleri obje olarak tanımlanabilir. Aynı şekilde, bir adamın fiziksel ve davranışsal özellikleri de obje olarak tanımlanabilir.

Obje Ne Demek TDK'da Uygulamalar

TDK tarafından tanımlanan obje tanımı, herhangi bir üretim sürecinde üretilmiş veya kullanılmış herhangi bir özelliği veya niteliği içeren bir nesneyi kapsar. Bu tanım, aynı zamanda, herhangi bir özelliğin veya niteliğin yerine getirilmesi için kullanılan herhangi bir aracın veya araçların obje olarak tanımlanmasını da kapsar. Bu tür uygulamalar, ar-ge faaliyetleri, mühendislik, tasarım ve üretim gibi alanlarda yaygındır. Örneğin, tasarım sürecinde, ürünün özelliklerinin somut olarak belirtilmesi, üretim sürecinde kullanılan herhangi bir makine veya ürüne dahil olması obje olarak tanımlanabilir. Bu tanım, aynı zamanda, insanların kullanımı için üretilmiş veya kullanılmış herhangi bir özelliğin veya niteliğin obje olarak tanımlanmasını da kapsar.

Sonuç

TDK tarafından somut bir biçimde tasarlanmış, üretilmiş veya fark edilebilir bir şekilde mevcut olan herhangi bir şey olarak tanımlanan obje, üretim sürecinde, ar-ge faaliyetlerinde, tasarım ve üretim alanlarında yaygın olarak kullanılan bir kavramdır. Obje tanımı hem üretim sürecinde kullanılan makineler ve ürünleri hem de insanların kullanımı için üretilmiş veya kullanılmış herhangi bir özelliği veya niteliği içerir.