Ölçek nedir ve kaça ayrılır

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Ölçeklerin ne olduğu ve kaça ayrılırları bilmiyorum. Bu konuda yardım istediğim için buraya geldim. Ölçekleri öğrenmek istiyorum ve ne tür ölçeklerin olduğunu ve bunların kaça ayrıldığını öğrenmek istiyorum. Ölçekler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için herhangi bir kaynak, tavsiye veya paylaşım yapabilecek olan herkesten yardım istiyorum. Lütfen ölçekler hakkında ne bildiğinizi paylaşın. En kısa sürede cevap almak istiyorum. Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Ölçek Nedir?
Ölçek, bir ölçüm aracı olarak tanımlanır. Bir ölçek, bir ölçüm aracı olarak kullanılabilecek ölçütlerin karşılaştırılmasına olanak tanır. Ölçekler, ölçümlerin ölçülmesini ve değerlendirilmesini sağlamak için kullanılan bir çeşit ölçü ölçeğidir.

Ölçek Kaça Ayrılır?
Ölçekler genellikle iki ana kategoriye ayrılır: nominal ölçekler ve aralıksal ölçekler. Nominal ölçekler, verilerin sınıflandırılmasına olanak tanır. Örneğin, bir ankete cevap verenlerin cinsiyetleri nominal ölçek kullanılarak sınıflandırılabilir. Aynı şekilde, renkler de nominal ölçek kullanılarak sınıflandırılabilir.

Aralıksal ölçekler, ölçülen nesneler arasındaki farklılıkları ölçmek için kullanılır. Örneğin, bir ankete cevap verenlerin yaşları aralıksal ölçek kullanılarak ölçülür. Aynı şekilde, bir ürünün fiyatı aralıksal ölçek kullanılarak ölçülür. Aralıksal ölçekler, ölçülen nesneleri karşılaştırmak için kullanılabilecek en etkili ölçeklerdir.

Özet
Ölçek, bir ölçüm aracı olarak tanımlanır ve ölçülerin ölçülmesi ve değerlendirilmesi için kullanılan bir çeşit ölçü ölçeğidir. Genel olarak, ölçekler iki ana kategoriye ayrılır: nominal ölçekler ve aralıksal ölçekler. Nominal ölçekler, verilerin sınıflandırılmasına olanak tanırken, aralıksal ölçekler ölçülen nesneler arasındaki farklılıkları ölçmek için kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)