Oldubitti nasıl yazılır TDK

SeSSiZBeKCi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,306
111
17
Merhaba! Oldubitti nasıl yazılır TDK tarafından resmi olarak bilinmektedir? Bilmiyorum ve biraz yardıma ihtiyacım var. İlgili kelimeyi yazmak için doğru yazım kurallarını öğrenmek istiyorum. Birinci ve ikinci tekil şahıs şeklindeki yazımın hangi kurallara göre belirlendiğini anlamak için yardım istiyorum. Lütfen bana oldubitti kelimesinin TDK tarafından ne şekilde yazılması gerektiğini öğretin.

LeylaYıldızı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Oldubitti Nasıl Yazılır TDK Hakkında Kapsamlı Bir Makale

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resmi dil olarak belirlenen Türkçe ve İngilizce gibi dil bilgisi kurallarına uygun olarak yazılan her sözcük, kelime ve dört harften oluşan kısaltmaların yazılışlarının açıklandığı kurallara uygun bir şekilde yazılması gerekiyor.

Türkçe Sözcüklerin Yazılışı

Türkçe sözcüklerin yazılışının kuralları arasında en önemli olanlar; ünlülerin yazılışı, sesli harflerin yazılışı, sessiz harflerin yazılışı ve sözcüklerin büyük/küçük harf kullanımlarının doğru şekilde uygulanmasıdır.

Ünlülerin yazılışına örnek olarak; "ö", "ü", "ı", "ç" gibi sesli harfleri kullanılarak yazılan sözcüklerdir. Örnek olarak; "öğrenmek", "üşümek", "ısınmak", "çizmek" gibi sözcükleri verilebilir.

Sesli harflerin yazılışına örnek olarak; "a", "e", "i", "o", "u" gibi sesli harfleri kullanılarak yazılan sözcüklerdir. Örnek olarak; "adam", "etek", "ikinci", "okul", "üzüm" gibi sözcükleri verilebilir.

Sessiz harflerin yazılışına örnek olarak; "d", "f", "k", "m", "s", "ş", "t" gibi sessiz harfleri kullanılarak yazılan sözcüklerdir. Örnek olarak; "düşünmek", "fikir", "küçük", "müzik", "söylemek", "şans", "tüm" gibi sözcükleri verilebilir.

Sözcüklerin büyük/küçük harf kullanımlarına örnek olarak; bazı sözcüklerin tamamının büyük harfle, bazı sözcüklerin tamamının küçük harfle, bazı sözcüklerin ilk harfinin büyük harfle, bazı sözcüklerin ilk harfinin küçük harfle yazılmasıdır. Örnek olarak; "Türkiye", "istanbul", "Öğrenmek", "yazmak" gibi sözcükleri verilebilir.

Kısaltmaların Yazılışı

TDK tarafından belirlenen kurallar, dört harften oluşan kısaltmaların yazılışlarının da açıklanmıştır. Genel olarak dört harften oluşan kısaltmalar, her harfin ilk harfi büyük harfle, diğer harflerin ise küçük harfle yazılması şeklinde yazılmaktadır. Örnek olarak; "TDK", "TBB", "TKP" gibi kısaltmaları verilebilir.

Oldubitti Nasıl Yazılır TDK

TDK tarafından resmi olarak belirlenen yazılışa göre oldubitti, "oldubitti" şeklinde yazılmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Oldubitti, TDK, Türkçe, İngilizce, yazılış, sesli harfler, sessiz harfler, kısaltmalar.