Ön söz nasıl yazılır TDK

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Merhaba, TDK hakkında yazdığım ön sözü nasıl yazmalıyım? İçerisinde en az 30 kelime olması gereken bir metin oluşturmam gerekiyor. Bu konuda yardım almak istiyorum. Ön sözün ne anlama geldiğini ve nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bu konuda deneyimli olanların önerilerini ve ipuçlarını almak istiyorum. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,884
1,159
112
Ön Sözün Amacı ve Fonksiyonu

Bir ön söz, bir makalenin yazarlarının metin içerisinde kişisel görüşlerini ve düşüncelerini aktarabilmek için kullanılan bir metin parçasıdır. Ön söz, metnin konusuyla ilgili kişisel bir açıklama veya yazarların makale ile ilgili düşüncelerini okuyuculara sunmak için kullanılır. Bir ön söz, okuyuculara makalenin önemini veya makalenin oluşturulma amacını açıklamak için de kullanılır.

TDK’da Ön Söz Yazma Kuralları

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından ön söz, çoğu zaman özgün metinlerin yazılması için kullanılan bir metin parçası olarak tanımlanmaktadır. TDK tarafından ön sözün yazımı için öncelikle özgün metne sahip olmak gerektiği belirtilmektedir. Yazar, ön sözünü özgün metnin konusuyla ilgili duruma göre yazmalıdır. Ön sözü oluştururken, yazar okuyuculara metne ait konu ve amacını anlatmalıdır. Yazıda kullanılan dil ve gramer kurallarına dikkat etmek önemlidir.

Ön Sözün Özellikleri

Bir ön söz, yazılan metnin içeriğini özetleyen kısa bir parça olmalıdır. Ön sözde, metnin temel konusu ve yazarın görüşleri dikkat çekici bir şekilde anlatılmalıdır. Yazar, ön sözünü içeriği tam olarak anlatacak şekilde kısa ve öz bir şekilde yazmalıdır. Ön söz, metnin içeriğini açıklayan ve okuyucuyu metne çeken bir parça olmalıdır. Ön sözün, okuyucuların metni okumaya teşvik etmesi gerekir.

Ön Söz Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön sözü yazarken, yazarın metne dair kişisel görüşlerini ve düşüncelerini aktarabilmesi için özgün olması gerekir. Yazar, ön sözünü özgün metnin konusuyla ilgili duruma göre yazmalıdır. Yazıda kullanılan dil ve gramer kurallarına dikkat etmek önemlidir. Yazar, ön sözünü metnin içeriğini tam olarak anlatacak şekilde kısa ve öz bir şekilde yazmalıdır. Ön sözün, okuyucuların metni okumaya teşvik etmesi gerekir.