Organik tarım nedir nasıl yapılır kısaca

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Merhaba! Organik tarım hakkında biraz bilgim var fakat bazı detayları öğrenmek istiyorum. Organik tarım nedir? Nasıl yapılır? Lütfen bu konuyla ilgili detayları kısaca açıklayabilir misiniz? Organik tarımın avantajlarını ve dezavantajlarını, bunu uygulamak için neler yapmamız gerektiğini, gerekli tarım araçlarını ve diğer gereksinimleri hakkında bilgi almak istiyorum.

Organik tarımın yaygınlaşmasına yardımcı olmak için çok fazla çaba göstermekteyim. Bu nedenle, organik tarımla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olanların lütfen yardım etmelerini rica ediyorum. Çünkü, organik tarımın avantajları çok büyük, bu yüzden herkesin bu tarz tarımı uygulamalarının önemini anlamasını istiyorum.

Organik tarım konusunda size yardımcı olabilmem için herhangi bir şeyler paylaşabilecek olanların, özellikle organik tarım teknikleri hakkında detaylı bilgiler vermelerini bekliyorum. Ayrıca, organik tarım uygulama alanındaki güncel gelişmeler hakkında da bilgi almak istiyorum.

Her şeyden önemlisi, organik tarımın iyi bir şekilde uygulanması için neler yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda kullanılabilecek bilgileri paylaşan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Organik Tarım Nedir?

Organik tarım, tarımda yapılan üretimden doğal ürünler elde etmek için kullanılan doğal işlemlerin kullanılmasıdır. Organik tarım ürünleri çiftçinin doğal yöntemler kullanmasıyla elde edilir. Bu tarım sistemi, bitkilerin, organizmaların ve çevrelerin sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Organik tarım ürünleri çiftçinin kullandığı doğal yöntemlerle elde edildiği için daha sağlıklı ürünler üretilir.

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

Organik tarımın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Organik tarım, bitkilerin gelişmesini destekleyen doğal yöntemler kullanılarak üretilen ürünlerin çevreye daha az zarar vermesini sağlar.

2. Organik tarım ürünleri, organik bitkisel besinler olarak bilinir ve insan sağlığına daha çok fayda sağlar.

3. Organik tarım, toprağın kalitesini arttırarak ürünlerin daha verimli olmasını sağlar.

4. Organik tarım, çiftçilerin kullandıkları doğal yöntemlerin kullanımıyla çiftçinin tasarruf etmesini sağlar.

5. Organik tarım ürünleri, çevre kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olur.

Organik Tarımın Nasıl Yapıldığı Kısaca

Organik tarım, çiftçinin kullandığı doğal yöntemlerin kullanımıyla üretilen ürünleri ifade eder. Bu tarım sistemi, bitkilerin, organizmaların ve çevrelerin sağlığını korumaya yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Organik tarım, çiftçinin tasarruf etmesini sağlamak için doğal yöntemler kullanmasını gerektirir. Bu tarım sistemi, çiftçinin bitki besleme, böcek kontrolü, toprak koruma ve tarımsal ürünlerin sertifikasyonunda kullanılan doğal yöntemleri içerir. Organik tarım, çiftçinin çevre kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olmak için ürünler üretmesine olanak tanır.

Anahtar Kelimeler: Organik tarım, doğal yöntemler, çevre kirliliği, çiftçi, toprak koruma.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Organik tarım, toprakların ve bitkilerin verimli ve sağlıklı hale getirilmesi için kullanılan doğal, çevre dostu ve kimyasal ürünlerin kullanılmamasını öngören bir üretim sistemidir. Organik tarımda, doğal ve organik metotlar tercih edilir. Örneğin; doğal gübreler, bitki çayları, böcek ve hastalıkları yok etmek için bitkisel çözeltiler ve bitki besleme yöntemleri kullanılır. Organik tarım aynı zamanda çevreye ve insan sağlığına duyarlıdır. Organik tarımda, toprağın canlılığını canlandırmak için çok çeşitli bitkisel atıklar, hayvan gübresi, kompost ve mikroorganizmalar kullanılır. Organik tarımda, uzun vadeli sağlıklı ve verimli ürünler elde etmek için doğal metotlar ve teknikler kullanılır. Organik tarım, kimyasal gübrelerin ve kimyasal ilaçların kullanımının yerine toprağın doğal dengeyi sağlamak için, doğal gübreler, bitki çayları, bitki besleme yöntemleri kullanılarak yapılır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Organik tarım, toprağın, bitkilerin ve hayvanların doğal çevreye uyum sağlamasıyla üretilen gıdaların üretimidir. Organik tarımın temel amacı doğaya ve çevreye zarar vermeden, doğal üretim yollarıyla ürün elde etmektir. Organik tarımda, sentetik gübreler, tarımsal ilaçlar ve diğer kimyasal katkı maddeleri kullanılmaz. Bunun yerine, yerli bitkilerin ve hayvanların ürettiği ürünler kullanılır. Böylelikle, toprağın besin değerleri, bitkilerin ve hayvanların sağlığı, havayı ve suyu kirletme potansiyeli azaltılmış olur. Ayrıca, biyolojik çeşitlilik de artırılır. Organik tarımda, üretimin kalitesi ve verimliliği artırmak için doğal üretim yöntemleri kullanılır. Doğal üretim yöntemleri arasında, toprağın besin değerlerinin arttırılması, bitkisel ürünlerin dış etkenlerden korunması, bitki hastalıklarına karşı korunma ve taban suyu kalitesinin korunması sayılabilir. Organik tarım, çevreye ve insan sağlığına olan saygıyı ön plana çıkartmaktadır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Organik tarım, çevre dostu, dengeli ve üretim odaklı bir tarım biçimidir. Organik tarımda, bitkisel ve hayvansal üretim için doğal kaynakların kullanılmasının yanı sıra, çevreyi koruyacak kuralların uygulanması da önemlidir. Organik tarımda, araziye zarar vermeyen ve çevresel etkiyi minimuma indiren üretim teknikleri kullanılır. Organik tarımda kimyasal gübreler, tarımsal ilaçlar veya genetiği değiştirilmiş ürünler kullanılmaz. Organik ürünlerin üretiminde özellikle bitki besin maddeleri ve organik maddeler kullanılır. Ayrıca, organik tarımda uygun bitki koruma yöntemleri ve bitki hastalıklarının önlenmesi amaçlanır. Organik tarım için üretim süreci çok önemlidir. Öncelikle, üretimin yapılacağı toprak iyi bir şekilde taranır ve tohumlar eklenir. Sonra, bitkilerin büyümesini teşvik edecek doğal takviyeler, örneğin kompost veya gübre katılır. Organik tarımda, bitki hastalıklarının önlenmesi için de iyi bir bakım yönetimi gerekir. Bitkilerin yeterli sulanması, gübrelenmesi ve zamanında biçilmesi gerekmektedir. Organik tarımda, ürünlerin toplanması sırasında da kurallara uyulmalıdır; ürünlerin toplanırken, çevresel etkilerin önlenmesi için gereken özen gösterilmelidir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Organik tarım, doğal ve koruyucu tarım üretim sistemlerinin kullanılmasının sağlanması yoluyla bitkilerin, hayvanların ve toprağın sağlığının korunmasıdır. Organik tarım çiftçileri, bitkileri ve hayvanları, kimyasal ilaçlar, gübreler ve pestisitler yerine doğal yöntemleri kullanarak yetiştirmeye çalışırlar. Organik tarımda, çiftçiler bitkilerin ve hayvanların sağlığını korumak için tarım alanlarını iyi biçimde bakım altında tutmak ve toprağın verimliliğini korumak için doğal yöntemleri kullanırlar. Bunun için, çiftçiler doğal bitki artıklarını, gübreleri ve pestisitleri kullanmazlar. Aynı zamanda, biyolojik kontrol yöntemleri kullanarak zararlı böcekleri ve hastalıkları önlemek için diğer doğal yöntemleri de kullanırlar.

Organik tarımda, çiftçiler, bitkilere ve hayvanlara doğal gübreler ve besin maddeleri verir. Yerleşim alanlarından kaynaklanan atıkların kullanımını da desteklerler. Çiftçiler, bitki ve hayvan sağlığını korumak için farklı türler arasındaki biyolojik çeşitliliği de desteklerler. Organik tarımda, çiftçiler bitki ve hayvanların besin maddelerinin ekolojik dengesini koruyacak şekilde kullanılmasını sağlar. Ekolojik dengeyi korumak için, çiftçiler topraktaki doğal öğeleri korumaya çalışırlar ve toprağın verimliliğini arttırmak için her türlü kimyasal veya müdahaleci yöntemi kullanmazlar.

Organik tarım, sürdürülebilir, koruyucu ve doğal tarım yöntemlerinin kullanılmasının bir sonucudur. Organik tarımın en önemli avantajı, çevreye zarar verici kimyasal maddelerin kullanımının önlenmesidir. Organik tarım, tarım ürünlerinin sağlıklı ve temiz olmasını sağlayarak insan sağlığına ve çevreye önemli katkılar sağlar. Organik tarımın uygulanması, çiftçilerin ve hayvanların iyi sağlıkta kalmasını ve çevresel etkileri azaltmayı da sağlamaktadır. Organik tarım yöntemleri, çiftçilerin üretim miktarını da arttırmaya yardımcı olmaktadır.

• Love
Reactions: RüyaGemisi

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Organik tarım, doğal ve kimyasal olmayan üretim süreci olan biyolojik bir tarım tekniğidir. Bu tarım tekniği, çevre dostu ilkelere dayanır ve üretim sürecinde çevreye zarar verilmesini en aza indirmeyi amaçlar. Organik tarımın temel amacı, üretim sürecinde organik maddeler kullanarak, bitkilerin doğal üretim sürecini anlamak ve desteklemektir. Organik tarım, verimli bir üretim süreci oluşturmak ve çevre kirliliğini azaltmak için gerekli bir yaklaşımdır.

Organik tarım, içerisinde bitki besinlerini, çeşitli organismları, bitki hastalıklarını ve biyolojik kontrolü içeren bir üretim sürecidir. Bu süreçte, kimyasal gübreler ve boyalar yerine, doğal organik maddeler kullanılır. Örneğin, çiftçi, bitkiler için doğal gübre olarak kompost veya kültür toprağı kullanabilir. Bunun yanında, bitki hastalıklarına karşı organik tarımda organik veya doğal yağlar kullanılabilir. Organik tarım, bitki üretiminin yanı sıra, bitki hastalıklarını önlemek ve çevreye zarar vermek için gerekli olan biyolojik kontrol sistemlerini de içerir.

Organik tarım, her çiftçinin üretim sürecine göre değişiklik gösterebilir. Bazı çiftçiler, çiftliklerinde organik tarım sürecini kullanabilirken, diğer çiftçiler, organik tarım sürecini kullanmak yerine, doğal ya da kimyasal gübreleri kullanmayı tercih edebilir. Ayrıca, çiftçiler, organik tarım sürecinde kullanılabilecek çeşitli organik maddeler ve türleri kullanmak yerine, bitkilere kimyasal maddeler uygulayabilir.

Organik tarım, üretim sürecinde çevre dostu bir tarım tekniği olarak kabul edilir. Bu tarım tekniği, verimli bir üretim süreci oluşturmak ve çevre kirliliğini azaltmak için gerekli olan bir yaklaşımdır. Organik tarım, çiftçilere, üretim sürecinde doğal organik maddeler kullanarak bitkilerin doğal üretim sürecini anlamak ve desteklemek için gerekli olan desteği sağlar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Organik tarım, çevreye duyarlı, doğal yöntemlerle üretim yapmak için kullanılan bir tarım sistemidir. Organik tarım insanların ve hayvanların sağlığını düşünerek, kimyasal gübreler kullanmaksızın, doğal gübreler ve bitkilerin gelişimini teşvik eden doğal yöntemleri kullanarak tarımsal üretimi temel alır. Organik tarım, çevresel kirliliğin önlenmesi, toprağın kalitesinin korunması, çeşitli bitki hastalıklarının önlenmesi ve doğal bitki besin maddelerinin gelişmesi için önemli bir yöntemdir. Bu yöntem, bitki üretiminin artırılması, doğal çevrenin korunması, kimyasal gübrelerin kullanımının azaltılması ve çiftlik hayvanlarının sağlığının korunması amacıyla kullanılır. Organik tarım, günümüzde çevre dostu üretim sistemleri arasında en çok tercih edilen sistemlerden biridir.

Ozgul

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
305
0
0
Organik tarım, insanların doğal çevre koşullarını kullanarak, kimyasal gübreler ve ilaçlar olmaksızın, organik gıda üretimine olanak sağlayan çevre dostu bir tarım tekniğidir. Organik tarım, bitkisel ve hayvansal ürünleri toplamak amacıyla, doğal ekosistemleri koruyarak ve geliştirerek, sürdürülebilir bir tarım modeli oluşturmak için kullanılan bir tarım yöntemidir. Organik tarım, çevresel çevreye duyarlılığın yanı sıra, insan ve hayvan sağlığını da korur. Organik tarım, çoklu kullanımlı bitkiler, kompostlaştırma, sübvansiyonlar, toprak iyileştirme ve bitki türlerinin çeşitliliği gibi çeşitli stratejileri kullanarak, organik ürünler üretmeyi amaçlar. Organik tarım, bitki sağlığını koruyarak, doğal çevre koşullarını korumaya yardımcı olur. Organik tarımda kök, toprak ve bitkilerin sağlığını koruyarak, daha verimli ürünler elde etmeyi mümkün kılar.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Organik tarım, çevreyi koruyarak ve toprağın verimliliğini arttırarak bitkilerin üretimi için kullanılan doğal yöntemleri kullanma tekniğidir. Organik tarım, kimyasal gübreler, tarım ilaçları veya diğer kimyasal ürünlerin kullanımının önlenmesi ile gerçekleştirilir. Organik tarım özellikle çevre dostu tarım teknikleri ile üretilen biyolojik gıdaların tüketicilere sunulması amacıyla geliştirilmiştir.

Organik tarımda kullanılan bakım ve büyüme teknikleri, çoklu organik gübrelerin yanı sıra bitkiyi koruyucu mücadele, bitki sağlığı koruma ve bitki sağlığını arttırma tekniklerini de kapsamaktadır. Bitki koruma tekniklerinden biri olan bitki koruma ürünleri, kimyasal gübrelerin veya diğer kimyasal ürünlerin kullanımının önlenmesi ile gerçekleştirilir. Organik tarımda, bitkilerin verimliliğini arttırmak için, bitki besinlerinin doğal olarak topraktan alınmasını sağlayan organik maddeler kullanılır. Bunlar arasında hayvan gübresi, kompost, vermiş ve mikorizal ağaçlar sayılabilir. Bunlar, bitkilerin daha verimli ve sağlıklı bir biçimde üretilmesini sağlar.

Organik tarımda bitkinin üretimindeki başlıca amaçlar, toprak ve bitkilerin sağlığını korumak, toprak verimliliğini arttırmak ve bitkilerin üretimini artırmaktır. Organik tarımda, bitki besinlerinin topraktan alınmasını sağlayan organik maddelerin kullanımı ile bitkilerin verimliliği arttırılır. Ayrıca, bitki sağlığını korumak için, mantar veya diğer bitki hastalıklarının önlenmesi için bitki koruma ürünleri de kullanılır. Bu bitki koruma ürünleri, kimyasal gübrelerin veya diğer kimyasal ürünlerin kullanımının önlenmesi ile gerçekleşir. Organik tarımda, toprağın sağlığını korumak için, toprağın nemini arttırmak ve topraktaki bitki besinlerini korumak için özel teknikler kullanılır.

Organik tarım, çevreyi koruma, toprağın verimliliğini arttırma ve bitkilerin üretimini artırma amacı ile geliştirilmiştir. Organik tarımda, kimyasal gübreler, tarım ilaçları veya diğer kimyasal ürünlerin kullanımının önlenmesi ile bitkilerin verimliliği arttırılır. Organik tarımda, bit

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,831
1,256
112
Organik Tarım, çevre dostu, yöntemlerle geliştirilmiş, çeşitli bitkilerin, hayvanların ve insanların sağlığını ve çevreyi koruyarak, üretilen gıda ürünleri için doğal metotların kullanılmasıdır. Organik tarım, çevre üzerinde hiçbir olumsuz etkiye neden olmadan, tohumların, bitkilerin, hayvanların ve insanların sağlığını korumak için doğal yöntemlerle üretilen gıdaların üretimidir. Organik tarımda kimyasal gübreler, pestisitler, toksik kimyasallar ve genetiği değiştirilmiş ürünler kullanılmaz. Bunun yerine, doğal gübreler, bitkisel ve hayvansal gübreler, organik maddeler, bitki besleme, toprak geliştirme ve bitki hastalıklarına karşı doğal yöntemler kullanılır.

Organik tarımın temel amacı, üreticinin çiftliğinde bitkilerin, hayvanların ve toprağın sağlığını korumaktır. Bu amaçla, çiftlikte bitki koruma yöntemleri uygulanır. Bitkilerin korunması için çeşitli doğal bitki koruyucuları kullanılır. Bitki hastalıklarına karşı bitki koruma ürünleri kullanılmaz. Hayvanların sağlık ve beslenmesi için doğal gıdalar, bitki koruyucuları ve güvenlik önlemleri alınır. Ayrıca, üreticinin çiftliğinde toprağın sağlığının korunması için toprak katmanlarının sağlanması, bitki ve hayvan atıklarının toprağa kazandırılması, bitki çeşitliliğinin arttırılması, toprağın kimyasal, biyolojik ve mekanik bileşenlerinin korunması gibi çok sayıda toprak iyileştirme tekniği uygulanır.

Organik tarım, dünyayı korumak için çok önemlidir. Organik tarım, doğal çevresel etkilere karşı daha dayanıklıdır ve toplumların sağlık ve refahını arttırmak için çok önemli bir adımdır. Organik tarım, çevrenin korunmasına yardımcı olur, çünkü kimyasal gübrelerin, pestisitlerin ve diğer toksik kimyasalların çevreye zararlı etkileri önlenebilir. Organik tarım, aynı zamanda üreticinin çiftliğinde kullanılan tohumların, bitkilerin ve hayvanların sağlık ve refahını da arttırır. Organik tarımın birçok faydası vardır ve herkesin çevreyi ve sağlığını korumak için daha fazla organik tarıma yönelmesi gerek

Aynur

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
312
0
0
Organik tarım, bitkisel üretim sistemlerinde kimyasal gübre ve hormon kullanımından kaçınarak, doğal yöntemlerle toprak ve ürünleri beslemeyi amaçlayan bir tarım yöntemidir. Organik tarımda yoğun kimyasal müdahale yerine, toprak sağlığının korunması için organik maddelerin kullanımı ön plandadır. Organik tarımda, çiftçinin ürettiği ürünlerin içerisinde toksik kalıntılar bulunmamaktadır. Organik tarımda, çiftçinin bitki yetiştirme sırasında kullandığı ürünler, doğal ve tehlikeli olmayan maddeler olmalıdır. Örnek olarak, tohumlarının yetiştirilmesinde kompost ve çürük bitki kalıntılarının kullanılması, toprağın temiz tutulmasını sağlar. Organik tarımda, toprak ve bitkileri korumak için, biyolojik mücadele yöntemleri ile zararlı böceklerden korunma da önemlidir. Organik tarımda, çiftçinin çevresini denetlemek ve sürdürülebilir tarımsal pratikleri teşvik etmek için çevre üretim sistemlerinin kullanımı da önemlidir.

Deniz

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
289
0
0
Organik tarım, çevreye duyarlı ve sağlıklı yöntemlerle bitki yetiştirmeyi amaçlayan bir tarım tekniğidir. Organik tarım, bitki besin maddelerinin, toprağın doğal olarak yetiştirilecek bitkiler için uygun şekilde kullanılmasını ve çevreye zarar vermeyen ilaç kullanımını gerektirir. Organik tarımda kimyasal gübre ve ilaçlar kullanılmaz.

Organik tarım için toprak, öncelikle ılımlı bir ortamda tutulmalıdır. Yani toprağın nemi, kimyasal yapısı ve pH dengesi, bitkilerin iyi bir şekilde büyümesi için uygun olmalıdır. Bu, tarım alanının öncelikle kazılması ve çok iyi süzülmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, böcek ve bitki hastalıklarını önlemek için bitki çeşitleri arasında düzenli olarak değişiklik yapılması gerekir.

Organik tarımda, bitkilerin yeterli besin maddesine sahip olması için verimli toprak yapısının korunması çok önemlidir. Bu, toprağın organik madde içermesi gereken bitki çürükleri gibi doğal maddelerle beslenmesini gerektirir. Ayrıca, bitkilerin sağlıklı büyümesi için toprağın nemi ve sıcaklığının da düzenli olarak korunması gerekir.

Organik tarımda, sürekli olarak çevreye zarar vermeyen yöntemler kullanılır. Bu, bitki hastalıklarının önlenmesi için biyolojik ve doğal ürünler kullanılarak biyolojik baskının uygulanmasını, böceklerin önlenmesi için yöntemler kullanılarak böcek kontrolünü gerektirir. Ayrıca, tarım alanlarının sürekli olarak sulanması, bitkilerin sağlıklı büyümesi için çok önemlidir.

Organik tarım, çevreye duyarlı ve sağlıklı bir tarım tekniği olarak, bitkilerin sağlıklı ve verimli olmasını sağlamak için çeşitli biyolojik ve doğal yöntemleri kullanır. Organik tarım, bitkilerin sağlıklı yetiştirilmesi, toprağın verimli kalması ve çevrenin korunması için önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Asli

BuYuKFoRuMLu
14 Eyl 2023
253
0
0
Organik tarım, çevreye zarar vermeden doğal kaynakları kullanarak üretim yapılan ve bitkilerin doğal yollarla yetiştirildiği bir tarım sistemidir. Organik tarımda, bitkilerin doğal çevre koşullarında yetiştirilmesi sağlanır. Çünkü bu tarım sisteminde tarım ilaçları, toprak katkıları veya kimyasal maddeler kullanılmaz. Organik tarımda, toprağın ve bitkilerin sağlığını korumak için çiftçi tarafından bazı temel kurallara uyulur. Örneğin, bitki besinleri doğal yollarla sağlanır. Ayrıca, çiftçiler bitkileri koruma ve hasat zamanlarını belirlemek için doğal yöntemler kullanmaya çalışırlar. Tarımsal ürünlerin kalitesini arttırmak için çeşitli doğal gübreler kullanılır. Bu, üreticinin toprağın fiziksel ve kimyasal kalitesini arttırmasına yardımcı olur. Organik tarımda, çiftçiler bitki sağlığını korumak için bitkilere doğal ilaçlar veya bitki çayları verir. Böylece, çiftçi bitkileri zararlı böceklerden ve hastalıklardan koruyabilir. Ayrıca, organik tarımda bitkiler için güvenli bir çevre oluşturulur. Organik tarımda, çiftçiler toprakla ilgili problemleri çözmek için doğal metotlar kullanmaya çalışır. Böylece, çiftçi toprağın sağlığını koruyabilir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,360
1,247
112
Organik tarım, doğal ürünlerin yetiştirilmesi, gübre kullanılmaksızın ve ilaç kullanmadan çevre dostu bir tarım uygulamasıdır. Organik tarımda, bitkilerin rutubet, tohum ve bitki gübresi gibi doğal kaynaklardan beslenmesi sağlanır. Bu amaçla, bitkilerin toprak ve su ile bütünleşmesi ve çevredeki organizmaların dengesini sağlaması hedeflenir. Organik tarımda biyolojik mücadele, tohumluk koruma, organik gübreler, çiftlik hayvanlarının etkin kullanımı ve doğal bitki koruma ürünleri gibi yöntemler uygulanır.