Orta Çağ hangi olayla başlar hangi olayla biter

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,
Orta Çağ hakkında bilgi edinmek istiyorum. Orta Çağ hangi olayla başlar hangi olayla biter? Bu olayların ne olduğunu ve bu olayların nasıl etkilediğini öğrenmek istiyorum. Birinci kişi ağzından konuyla ilgili olarak, Orta Çağ Avrupa tarihinin bir dönemini temsil ediyor ve bu dönem çoğunlukla 8. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Orta Çağ'ın başlangıcı genellikle 7. yüzyılın sonunda Bizans İmparatorluğu'nun Büyük Konstantin İmparatorluğu'nun dağılmasıyla oluşan kültürel ve siyasi boşlukla ilişkilendirilir. Orta Çağ'ın bitişi ise 15. yüzyılda Avrupa'daki hakimiyeti kaybeden Hıristiyan İmparatorlukları ile başlayan ve 17. yüzyılda kurulan Batı Avrupa modern devletleri arasında oluşan arayışın sonuçlarını içeren kültürel, politik ve toplumsal değişimlerle ilişkilendirilir. Bu dönemde, Hıristiyan gelenekleri ve İslamiyet'in Avrupa'ya yayılımı, siyasi otorite, toplumsal statü, iktisadi ve teknolojik gelişmeler, kültürel etkileşimler, göçler ve savaşlar gibi çeşitli faktörler önemliydi. Bu konuda daha fazla ayrıntılı bilgi edinmek istiyorum. Bu konu hakkında yardım edebilecek kimse var mı? Lütfen bana konu hakkında yardım edin.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,367
1,315
112
Orta Çağ Hangi Olayla Başlar Hangi Olayla Biter?

Orta Çağ, Avrupa tarihinde 8. yüzyıl ile 15. yüzyıl arasında yaşanan bir döneme verilen isimdir. Bu dönem Avrupa'da siyasi, ekonomik ve kültürel olarak köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Bu değişimlerin ne zaman ve nasıl başladığı ve hangi olaylarla bitirildiği konusunda çok farklı görüşler vardır.

Orta Çağın Başlangıç Noktası: Bizans İmparatorluğu'nun Çöküşü

Orta Çağ'ın başlangıç noktası olarak Bizans İmparatorluğu'nun çöküşünün sonucu olarak ortaya çıkan Avrupa coğrafyasının bölünmesi kabul edilir. Bizans İmparatorluğu'nun çöküşü, 476'da Romalı hükümdar Romulus Augustus tarafından tahttan indirilmesiyle başladı. Bizans İmparatorluğu'nun çöküşü sonucunda, Avrupa coğrafyasında birçok farklı devlet kuruldu ve bunlar arasında yeni bir düzen ortaya çıktı.

Orta Çağ'ın Sonu: Avrupa'nın Modernleşmesiyle Birlikte Orta Çağın Sona Ermesi

Orta Çağ'ın sonu olarak, Avrupa'nın modernleşmesiyle birlikte orta çağın sona ermesi kabul edilir. Avrupa'nın modernleşmesi, 18. yüzyılın sonlarında başlamıştır. Bu modernleşme sürecinde, Avrupa'da çok çeşitli değişimler ortaya çıktı. Örneğin, Avrupa'da siyasi, ekonomik, kültürel ve entelektüel alanlarda ortaya çıkan farklı hareketler, Avrupa'nın modernleşmesini temin etmiştir. Modernleşme süreci, 19. yüzyılın sonlarına kadar devam etti ve orta çağın sona ermesine neden oldu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)