Osmanlı Devleti hangi savaş sonucunda yıkılmıştır

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba,

Osmanlı Devleti'ni yıkılmasına neden olan savaş hakkında bilgim yok. Osmanlı Devleti hangi savaş sonucunda yıkılmıştır? Bu konu hakkında yardım almak istiyorum. Lütfen beni bu konuda bilgilendirin.

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı'nın sonucunda yıkılmıştır. Birinci Dünya Savaşı başladığında Osmanlı İmparatorluğu'nun büyük bir gücü kalmamıştı. Çoğu gücünü yitirmişti. Gücünün zayıflamasından dolayı Osmanlı Devleti sonunda savaşı kaybetti. Savaşın sonucunda Osmanlı Devleti tarih sahnesinden silindi.

Çeşitli milletler tarafından kurulan Lozan Antlaşması'nın imzalanmasıyla Osmanlı Devleti sonlandı. Osmanlı Devleti'nin dağılmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Bu konuda size yardımcı olabilecek daha fazla bilgiye sahip misiniz? Lütfen yardımınız için teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Osmanlı Devleti'nin Yıkılması ve Birinci Dünya Savaşı

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşının sonucunda yıkılmıştır. Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti, Avrupa'nın en büyük devletlerinden birinin yıkılmasına sebep olmuştur. Osmanlı Devleti, savaşın başlamasıyla birlikte savaşın bütün bölgelerine etki etmeye başlamıştır. Birinci Dünya Savaşının başlaması ile, Osmanlı Devleti'nin Ortadoğu ve Kafkaslar'daki topraklarının ve savaşın çıkış noktası olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun topraklarının büyük kısmını kaybetmesi ile beraber, bütün yönetim biçimlerinde sarsıntılar meydana gelmiştir.

Osmanlı Devleti'nin Yıkılmasının Sebepleri

Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı sonucunda yıkılmasının çok farklı nedenleri vardır. Bunlar arasında en önemli nedenleri şunlardır:

1. Siyasi ve Ekonomik İstikrarsızlıklar: Osmanlı Devleti'nin siyasi istikrarsızlıkları ve ekonomik krizleri, bütün dünyaya yayılan Birinci Dünya Savaşı'na katılmasının kesin bir sonucu olmuştur.

2. İç Savaş: Osmanlı Devleti'nin kendi halkı arasında oluşan çatışmalar ve çeşitli etnik gruplar arasındaki çatışmalar, Birinci Dünya Savaşı'na katılma nedeni olarak gösterilebilir.

3. Yabancı İnfilaklar: Osmanlı Devleti'ne karşı düzenlenen ve özellikle İngilizlerin, Fransızların ve Rusların teşviki ile donatılan yabancı istilalar, devletin çöküşünün önemli bir nedeni olarak görülmektedir.

Osmanlı Devleti'nin Yıkılmasının Sonuçları

Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı sonucunda yıkılması, dünya üzerinde büyük bir değişime neden olmuştur. Devletin yıkılması ile beraber, Ortadoğu ve Kafkasya'da bölge ülkelerinin topraklarının dağılması ve siyasi ve kültürel olarak parçalanmasına neden olmuştur. Ayrıca, bölge ülkelerinin kurtuluş savaşlarının başlaması ve bu savaşların sonucunda oluşan güç dengesinde de değişiklikler meydana gelmiştir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü