Osmanlı Devletinin en son başkenti neresidir

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba,

Osmanlı Devletinin en son başkenti neresidir? sorusunu merak ediyorum. Yaklaşık 500 senedir Osmanlı Devleti'nin varlığını sürdürdüğünü biliyorum ve bu süreçte çeşitli başkentleri olmuştur. Ancak bu konu hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorum.

Osmanlı Devleti'nin en son başkenti neresiydi? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Bana herhangi bir kaynak, tarihi nitelikteki belge veya bilgi vermenizi rica ediyorum. Bu soruya cevap ararken araştırma yaptım ama pek de başarılı olamadım.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,912
1,159
112
Osmanlı Devletinin En Son Başkenti Neresidir?

Osmanlı Devleti, M.Ö. 1299'da Bizans İmparatorluğu'nun ortadan kaldırılmasıyla kurulmuştur. Tarihçiler Osmanlı Devleti'nin en son başkenti hakkındaki görüşleri arasında fikir ayrılıkları mevcuttur. Bazıları İstanbul'u, diğerleri ise İzmir'i Osmanlı Devleti'nin en son başkenti olarak kabul etmektedir.

İstanbul'un Osmanlı Devletinin En Son Başkenti Olması Tartışması

İstanbul, tarihçiler tarafından Osmanlı Devletinin en son başkenti olarak kabul edilmektedir. İstanbul, M.Ö. 1299'da Osmanlı Devleti'nin kurulmasıyla birlikte başkent olarak seçilmiştir. İstanbul, Osmanlı Devleti'nin 479 yıl başkenti olarak kaldı, bu süre zarfında tarihî, kültürel ve ekonomik açıdan büyük gelişme göstermiştir. Osmanlı Devleti'nin çökmesine neden olan savaşlar, İstanbul'un Osmanlı Devletinin en son başkenti olmasını desteklemektedir.

İzmir'in Osmanlı Devletinin En Son Başkenti Olması Tartışması

Bazı tarihçiler, İzmir'in Osmanlı Devletinin en son başkenti olarak kabul edildiğini savunmaktadır. İzmir, M.Ö. 1510'da Osmanlı Devleti tarafından feth edilmiş ve 1872'de İzmir'in nüfusu 1 milyona dayanmıştır. 1872'den itibaren, İzmir'de etkinliklerin sayısı arttı ve İzmir, Osmanlı Devletinin resmi başkenti haline geldi. İzmir, Osmanlı Devletinin en son başkenti olmasını destekleyen diğer kanıtlar arasında 1918'de İzmir'e gelen İngiliz sömürgeciler, 1919'da İzmir'in Yunanlılara teslim edildiği ve 1924'te Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin İzmir'de ilk genel seçimlerini yaptığı sayılabilir.

Sonuç

Osmanlı Devletinin en son başkenti hakkında her iki görüşün de destekçileri mevcuttur. İstanbul, Osmanlı Devletinin kuruluşundan itibaren 479 yıl boyunca başkent olarak kalmış ve bu süre zarfında tarihî, kültürel ve ekonomik açıdan önemli gelişmeler göstermiştir. İzmir ise 1872'den itibaren önemli etkinliklerin yapıldığı, 1918'de İngiliz sömürgecilerinin gelişi, 1919'da Yunanlılara teslim edilmesi ve 1924'te Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin ilk seçimlerinin yapıldığı bir şehirdir. Tarihçilerin ortak kanaatine göre, Osmanlı Devletinin en son başkenti İstanbul'dur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü