Osmanlıca Bade ne demek

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Osmanlıca Bade ne demek? sorusuna cevap arıyorum. İstanbul'un eski bir sokak kültüründe kullanılan bu deyişi anlamak ve kullanmak istiyorum. Osmanlıca Bade'nin ne anlama geldiği hakkında bilgi sahibi olan veya bu konuda yardım edebilecek herhangi biri var mı?

Osmanlıca Bade konusunda destek almak istiyorum. Osmanlıca Bade'nin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorum. Kullanım alanlarını, tarihsel arka planını ve anlamını öğrenmek için yardım almak istiyorum.

Osmanlıca Bade'nin anlamı ve kullanım örnekleri hakkında herhangi bir bilgisi olan, bu konuda yardım edebilen veya bu konuda daha fazla bilgiye sahip olan kimse var mı?

Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Osmanlıca Bade Ne Demek?

Osmanlıca Bade, Osmanlı Türkçesinde bir terim olarak kullanılmaktadır. Bade, Osmanlı Türkçesinde, bir sözcük olarak “Allah’ın izniyle” anlamına gelir. Bu, kullanılan ifadenin diğer anlamları arasında “yalnızca Allah’ın izniyle”, “Allah’ın katında izin vermesiyle” ve “Allah’ın izniyle böyle olması” gibi anlamlar da kapsayabilir.

Bade Nasıl Kullanılır?

Bade, birçok Osmanlı Türkçesinde kullanılan bir sözcük olduğundan, genellikle konuşma ve yazı dilinde kullanılır. Bade, dilin kullanımının bir parçası olarak, cümle içinde kullanılır. Bade, cümledeki anlamını pekiştirmek için, cümle sonuna konulur. Örnek olarak; “Günlük işlerimi yaptım bade”. Bu cümlede, bade ifadesi, kişinin günlük işlerini yaptığının, Allah’ın izniyle olduğunu belirtmektedir.

Bade Kısaca Ne Anlama Geliyor?

Kısaca, Osmanlıca Bade, yalnızca Allah’ın izniyle olan, Allah’ın katında izin vermesiyle olan veya Allah’ın izniyle böyle olması olarak anlam ifade eder.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)