Osmanlı'dan ne zaman ayrıldı

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba,

Osmanlı İmparatorluğu'ndan ne zaman ayrıldık? Bu soruyla ilgili bilgi arıyorum. Osmanlı İmparatorluğu'nun, özellikle de 20. yüzyılda, ne zaman sona erdiğini öğrenmek istiyorum. İmparatorluk, tarihsel süreçlerin bir sonucu olarak nihayetlendi mi? Veya bazı etkenler sonucunda ortaya çıktı mı? Osmanlı İmparatorluğu'nun sona eriş tarihini ve bu sona erme sürecinin nedenlerini merak ediyorum.

Bu konuda bilgi sahibi olan herkesin bana yardımcı olmasını rica ediyorum. Herhangi bir bilgi, kaynak veya görüş paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,307
1,247
112
Osmanlı'dan ne zaman ayrıldı?

Osmanlı İmparatorluğu, modern Türkiye'nin öncüsü olmuş bir devlet. Tarihin en uzun süreli devletlerinden biri olarak kabul edilir. 1683 yılında Viyana Kuşatması'ndan sonra imparatorluk, Avrupa'ya hükmetmeyi bıraktı ve sonunda 1923 yılında İstanbul'daki Saray'dan çıktı.

Osmanlı İmparatorluğu ne zaman çöktü?

Osmanlı İmparatorluğu, 1. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle çöktü. 1918'de İstanbul'daki Saray çevresindeki çatışmalar nedeniyle halk başka yerlere sürüldü ve imparatorluk, savaşın sona ermesiyle birlikte tamamen yıkıldı.

Osmanlı İmparatorluğu ne zaman kuruldu?

Osmanlı İmparatorluğu 1299 yılında kurulmuştur. O zamandan beri imparatorluk, Balkanlar'dan Orta Doğu'ya kadar uzanan geniş coğrafyaları kapsayan devasa bir imparatorluk olarak hükmetmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti ne zaman kuruldu?

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra 1923 yılında kuruldu. İstanbul'daki Saray'dan çıkışla birlikte, Cumhuriyet, Avrupa'da özgürlükleri savunan yeni bir devlet olarak kuruldu.

Osmanlı İmparatorluğu'nun sonu ne zaman geldi?

Osmanlı İmparatorluğu'nun sonu, 1923 yılında geldi. Savaşın sona ermesiyle birlikte, halk İstanbul'daki Saray'ı terk etmek zorunda kaldı ve imparatorluk sona erdi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)