Ötekileştirme nedir psikoloji

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba! Psikoloji alanında ötekileştirme nedir? Yakın zamanda bu konu hakkında çok merak ettim ve daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bana bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Bir arkadaşımın ötekileştirme ile ilgili söylediğine göre, ötekileştirme, bir kişinin kimliği veya özellikleri nedeniyle onu diğerlerinden ayıran kişilerin topluma veya gruba karşı davranışlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan dışlanma sürecidir. Ancak bu özellikleri ya da özellikleri nedeniyle güç durumda olan bireyler üzerinde ötekileştirmeyi tam olarak anlayabilmek için, ötekileştirmeyi daha yakından incelemek istiyorum. Lütfen bana bu konu hakkında yardımcı olun, çünkü ötekileştirme hakkında çok fazla bilgiye ihtiyacım var.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Ötekileştirme Nedir?

Psikoloji alanında, insanların yaşamlarını nasıl etkileyebilecek bir kavram olan "ötekileştirme"yi anlamak önemlidir. Ötekileştirme, kişinin sosyal ortamda diğerlerinden daha dışarıda kalmasına ve kendini reddedilmiş hissetmesine neden olan bir kavramdır. Bu kavram, insanların yaşamlarının farklı alanlarında, özellikle sosyal alanda karşılaştıkları koşulların neden olduğu duygusal travmaların yanı sıra, özgüven ve kimlik sorunlarına da yol açabilir.

Ötekileştirme, kişinin kendine karşı hissettiği özgüvensizlik, reddedilme, dışlanma ve küçültülme gibi duygulara neden olan bir durumdur. Bu durum, kendini kabul etme, onaylanma ve diğer insanlara karşı arkadaşlık kurma gibi temel ihtiyaçların karşılanmamasıyla oluşur. Kişi, kendisi için uygunsuz bir sosyal ortamda kalabilir veya karşılaştığı diğer insanlar tarafından dışlanabilir.

Ötekileştirmenin Psikolojik Etkileri

Ötekileştirme, kişinin sosyal ortamda kendini güvensiz, reddedilmiş ve küçümsenmiş hissetmesiyle sonuçlanan psikolojik etkilere neden olabilir. Kişi, kendisini çevresindeki insanlardan daha öte görebilir ve çoğunlukla arkadaşlarından geriye kalabilir. Bu durum, özgüven eksikliğine, sosyal izolasyona ve depresyona kadar çeşitli psikolojik durumlara yol açabilir.

Ötekileştirme, kişinin kendini kabul ettiği ve onaylandığı bir sosyal ortamda barınamamasının bir sonucudur. Bu durum, kişinin kendini anlaşılmamış ve küçümsenmiş hissetmesine neden olabilir. Kişi, arkadaşlarından veya topluluktan kopacak ve sosyal ortamlarından uzaklaşacak gibi duygular yaşayabilir.

Ötekileştirmeyi Azaltma Yolları

Ötekileştirmeyi azaltmanın en önemli yollarından biri, diğer insanların arasında kendini rahat hissetmektir. Kişinin kendine karşı olumlu bir tutum geliştirmesi ve kendisine güvenmesi önemlidir. Kişi, arkadaşlarını anlamasını, onlarla arasında iletişim kurmasını ve arkadaşlarıyla kurduğu ilişkileri geliştirmesini sağlamalıdır.

Ayrıca, ötekileştirmeyi azaltmak için kişinin kendisi hakkında olumlu şeyler düşünmesi ve kendini sevmek de önemlidir. Kişi, özgüvenini arttırmak için kendisini olumlu olarak övmeli ve ötekileştirmeyle ilgili olarak kendisine güvenli hissetmesini sağlamalıdır.

Sonuç

Ötekileştirme, kişinin kendisini reddedilmiş ve küçümsenmiş hissetmesine neden olan bir kavramdır. Psikolojik etkileri arasında özgüven eksikliği, sosyal izolasyon ve depresyon sayılabilir. Ancak ötekileştirmeyi azaltmak için kişinin sosyal ortamlarda kendini rahat hissetmesi, arkadaşlarını anlaması ve kendisine olumlu tutum geliştirmesi önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)