Otoriter bir insan ne demek

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba,

Otoriter bir insan ne demek? sorusunu sormak istiyorum. İyi niyetle bana yardım etmek isteyenler varsa çok sevinirim. Otoriter bir insan kavramını herkesin kendine göre farklı şekilde tanımlayabileceğini biliyorum, ancak benim için çok önemli olan bir konu.

Otoriter kişi, özellikle toplumsal ilişkilerde kendi görüşlerini ve inançlarını diğerlerinin üzerinde zorla imparatorluk kurma eğiliminde olan bir kişi olarak tanımlanır. Otoriter kişi, kendisine itaat etmeyi isteyenleri ve itaat etmeyenleri kesin bir şekilde ayırt etmekten hoşlanır ve herhangi bir araya gelmeden önce herkesi kendi yolunda düzenlemek ister. Otoriter kişi, kendisiyle itaat etmeyenleri baskı altına almayı, onları cezalandırmayı ve kendi kurallarını uygulamayı arzular.

Otoriter bir insan, kendisiyle itaat etmeyenleri başka şekillerde de cezalandırabilir. Örneğin, onlara karşı aşırı saldırgan davranabilir veya onları cezalandırmak için haksız yere aleyhlerine kanıtlar toplayabilir. Otoriter kişi, diğerlerinden söz hakkı talep ederek onlara sözlerini dinlememelerini isteyebilir. Ayrıca, otoriter kişi, kendi görüşlerini etkili şekilde ifade edebilir, ancak diğerlerinin görüşlerini kabul edemeyecek kadar katı olabilir.

Neredeyse herkesin ailesinde, işyerinde, okulda veya toplumda otoriter insanlarla karşılaşabileceğini biliyorum. Bu nedenle, otoriter bir insanın ne anlama geldiğini öğrenmek çok önemli. Bu konu hakkında kendi görüşlerinizi, deneyimlerinizi veya fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Çok sevinirim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,506
1,159
112
Otoriter Bir Kişinin Tanımı

Otoriter bir kişinin en temel tanımı, kendi kararlarının, fikirlerinin ve görüşlerinin diğerlerininkinden üstün olduğunu düşünmesidir. Otoriter kişiliklerin çoğu, kararlarının, inançlarının ve bakış açılarının doğru olduğunu hissederek veya kanıtlayarak gerekli olduğunu düşünerek, diğerleri tarafından tanınmalarını ve saygı görmelerini sağlamayı arzu ederler. Otoriter kişiler, muhtemelen çevrelerindeki insanları veya bir toplumu yönetmeye çalışıyor olsalar da, bu kişiliklerin temelinde, kendi çevrelerindekileri yönetmeye çalışmak yatmaktadır. Otoriter bir kişi, genellikle, kendisinin kararlarının veya görüşlerinin diğerlerinden üstün olduğunu düşünür ve bunu kanıtlamaya çalışır. Otoriter kişilikler, diğerlerinin kararlarına ve görüşlerine karşı olabilir veya diğerleri tarafından önerilen kararlara veya görüşlere karşı çıkabilir. Otoriter kişilikler, diğerlerinin önerilerine kulak vermeyi reddedebilir, ancak kendi önerilerinin doğruluğuna inanır.

Otoriter Bir Kişinin Özellikleri

Otoriter kişilikler, genellikle, kendi kararlarının diğerlerininkinden çok üstün olduğunu düşünürler. Otoriter kişiler, gerektiğinde baskıcı olabilirler ve kendi önerilerinin uygulanmasını sağlamak için kendilerine bağlı olanlara baskı uygulayabilirler. Otoriter kişilikler, genellikle, korkutucu veya tehdit edici bir davranış biçimine sahiptir ve diğerlerinin kararlarına ve görüşlerine saygı duymazlar. Otoriter kişilikler, genellikle, çok katı tutumlara sahiptir ve diğerlerinin görüşlerine karşı direnirler. Otoriter kişilikler, genellikle, insanların birbirleriyle iletişim kurmasına engel olmak veya kendi kararlarının kabul edilmesini sağlamak için diğerlerini dışlamak için çabalayabilir. Otoriter kişilikler, genellikle, diğerlerinin kararlarını reddetmeyi tercih ederler ve bunu, kendi kararlarının üstünlüğünü kanıtlamak için kullanırlar.

Otoriter Bir Kişinin Etkileri

Otoriter kişiliklerin bir toplum üzerinde çok fazla etkisi olabilir. Otoriter kişilikler, toplumun üyelerinin karşılıklı kabul ve anlayışlarını azaltabilir ve toplumu daha katı bir yapıya sokabilir. Otoriter kişilikler, toplumun üyelerinin, diğerlerinin görüşlerine ve kararlarına saygı duymamasını teşvik edebilir. Otoriter kişilikler, toplumun üyelerini birbirlerinden ayırabilir ve toplumun üyelerine karşı olan saygıyı azaltabilir. Otoriter kişilikler, toplumun üyelerinin birbirleriyle iyi iletişim kurma yeteneklerini ve iletişim becerilerini etkileyebilir. Otoriter kişinin toplumdaki etkisi, genellikle, toplum üyelerinin kendileri ve diğerleri hakkında olumsuz bir görüşe sahip olmalarına ve karşılıklı anlayışın azalmasına neden olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)