Overload ne demek spor

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba, spor konusunda bilgim oldukça sınırlı. Overload ne demek spor? hakkında bilgim yok. Overload'u anlayabiliyorum, ama spor alanında nasıl kullanıldığını anlamakta zorlanıyorum. Sizin de bilginiz varsa, lütfen bana yardım edin. Sadece kısaca açıklayın lütfen. Çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Overload Nedir ve Sporlarda Kullanımı

Overload, belli bir süre içerisinde verilen yoğun ve fazladan egzersiz kümlesinin oluşturduğu yakın bir kavramdır. Spor alanında kullanımı, özellikle fiziksel veya teknik yetenekleri geliştirmek amacıyla, özellikle belirli bir süre içerisinde verilen ve çoğunlukla üstünlük için uygulanan yoğun egzersiz kümesini oluşturmaktır. Overload, düzenli aralıklarla egzersiz yapılmasını sağlar, ki bu da her zaman yüksek performans için gereklidir.

Overload'un Fizyolojik Etkileri

Overload, çoğu zaman kasların veya diğer organların yüksek yoğunluklu egzersizleri sonucu meydana gelen değişimleri ifade eder. Bu değişiklikler, özellikle kasların çoğalması, kas kuvvetinin arttırılması veya kasların yoğunluğunun artması gibi fizyolojik etkilere yol açar. Buna ek olarak, egzersiz sonrasında kaslar arasındaki kas kas ilişkilerinin artması ve kas uyumunun arttırılması da bu etkiler arasındadır.

Overload'un Teknik Çalışmalarda Kullanımı

Overload, teknik çalışmalarda da kullanılabilir. Örneğin, bir atletin belirli bir hareketi çok sayıda kez tekrarlayarak öğrenmesi için, bu hareketi her seferinde biraz daha fazla tekrarlayarak öğrenmesi gibi. Bu, atletin hareketi daha kolay öğrenmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde, bir atletin zaman içinde teknik becerilerinin geliştirilmesi için de overload kullanılabilir.

Overload'un Psiko-Biyolojik Etkileri

Overload, çalışan bedenin psiko-biyolojik etkileri de vardır. Bu etkiler, çoğunlukla egzersizin süresi, yoğunluğu ve çalışan bölgenin karakteristiğine bağlı olarak değişir. Örneğin, kasların daha fazla çalışması, vücudun kan basıncının artmasına, kalp atışlarının hızlanmasına ve ciltteki dolaşımın arttırılmasına yol açabilir. Aynı şekilde, çalışma sırasında algılanan stres seviyesi de artabilir.

Overload, sporda üstün performans ve yetenek geliştirme için kullanılan çok önemli bir kavramdır. Bu, çalışan bedene fizyolojik ve psiko-biyolojik etkiler yol açar ve çalışan bölge üzerinde büyük bir yük oluşturur. Ancak, bu tür çalışmaların her zaman güvenli bir şekilde yapılması gerekir, aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)