Özümleme nedir örnek veriniz

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Merhaba,

Özümleme hakkında bilgi sahibi olmak ve örnekleri görmek istiyorum. Özümleme nedir ve nasıl yapılır? Kısa bir özümleme örneği vermenizi rica ediyorum. Lütfen özümleme hakkında yardım edin. Özümleme örnekleri ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne yapmalıyım?

Çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,904
1,315
112
Özümleme Nedir?

Özümleme, bir metin, rapor, makale ya da diğer bir yazı türünün özeti olarak tanımlanabilecek kısa bir özetini yazmaya yönelik bir süreçtir. Özümleme, başka bir metne dayanarak yazılan kendi metninizin temel fikirlerini, öğelerini, noktalarını ve özetini özetlemek için kullanılan bir yöntemdir. Özümleme, okuyucunun metni daha hızlı ve daha kolay anlamasını sağlamak için çok önemlidir.

Özümleme Nasıl Yapılır?

Özümleme yapmak için, öncelikle tam metni okumalısınız. Ardından, temel fikirleri anlamaya çalışın ve özet çıkarmaya çalışın. Bu aşamada, özümlemenin ne olacağını bilmeniz önemlidir. Özümleme, temel fikirleri, öğeleri, noktaları ve özetini kısaltarak özetlemek için kullanılan bir yöntemdir.

Bir özümleme yaparken, metnin temel fikirleri, öğeleri ve noktalarını belirlemelisiniz. Ardından, metnin temel fikirlerini ve öğelerini daha kısa cümlelerle özetleyerek özetleyin. Temel fikirleri, temel öğeleri ve noktaları özetlemek için kısa cümleler kullanmaya özen gösterin.

Özümleme Örneği

Bir özümleme örneği vermek gerekirse, aşağıdaki metin özetlenebilir.

Metin: "Şirketler, çevresel etkilerini azaltmak için çevresel sürdürülebilirlik politikalarını uygulamak zorundadır. Çevresel sürdürülebilirlik, çevrenin korunması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için şirketlerin çevresel etkilerini azaltmasına yardımcı olur. Şirketler, çevresel sürdürülebilirlik politikalarını uygulamak için çeşitli stratejiler uygulayabilirler."

Özümleme: Şirketler, çevresel etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için çevresel sürdürülebilirlik politikalarını uygulamak zorundadır. Bunu yapmak için çeşitli stratejiler kullanılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)