Parlamenter ne demek

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba,

Parlamenter ne demek? hakkında bilgi almak istiyorum. Parlamenter neyi ifade ediyor? Parlamenterlik nedir? Parlamenter sistemler, parlamenter demokrasi nedir? Parlamenter sistemlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Parlamenter sistemler hakkında bilgi edinmek ve bu sistemlerin nasıl çalıştığını anlamak istiyorum. Çünkü parlamenter sistemler hakkında çok az bilgiye sahibim. Özellikle parlamenter sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmek istiyorum. Bu konuda birilerinden yardım ve destek almak istiyorum. Lütfen, parlamenter sistemler hakkında bilgi verin. Ayrıca, parlamenter ne demek? sorusuna da cevap verin.

Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Parlamenter Ne Demek?

Parlamenter sistem, seçimler aracılığıyla seçilen temsilcilerin meclis veya parlamento tarafından yönetilen bir siyasi sistemdir. Parlamenter sistemler genellikle başkanlık sistemlerinden daha demokratik olarak kabul edilir ve başkanlık sistemlerinden daha uzun zamandır kullanılmaktadır. Parlamenter sistemlerde, meclis veya parlamento, hükümetin yasama, yürütme ve yargı kararlarının alınmasına yetkili olur. Parlamenter sistemlerde, meclis veya parlamento, ülkenin siyasi ve hukuki yasalarını kontrol etme yetkisine sahiptir. Parlamenter sistemlerde genellikle, hükümetin meclis veya parlamentodan onay alması gerekir.

Parlamenter Sistemlerin Özellikleri

Parlamenter sistemlerde, ülkenin başkanı veya cumhurbaşkanı, meclis veya parlamentonun seçilen temsilcilerinden oluşur. Parlamenter sistemlerde, hükümet, meclisin veya parlamentonun onayını almadan yasama, yürütme ve yargı faaliyetlerinde sınırlıdır. Parlamenter sistemlerde, hükümet, meclisin veya parlamentonun onayını almak zorundadır. Parlamenter sistemlerde, ülkenin siyasi ve hukuki yasalarının meclis veya parlamento tarafından kontrol edilmesi gerekir. Parlamenter sistemlerde, meclisin veya parlamentonun kontrolü, çoğu zaman, ülkenin başkanı veya cumhurbaşkanının kontrolünden daha güçlüdür.

Parlamenter Sistemin Avantajları

Parlamenter sistemlerin birçok avantajı vardır. Parlamenter sistemlerin, hükümetin meclis veya parlamentonun onayını almasını gerektirmesi, ülkedeki herkesin siyasi kararlara katılımını kolaylaştırır. Parlamenter sistemler, ülkenin siyasi ve hukuki yasalarının meclis veya parlamento tarafından kontrol edilmesini sağlar, bu da ülkedeki herkesin siyasi kararların etkililiğini güvence altına alır. Ayrıca, parlamenter sistemlerde, halkın seçtiği temsilciler, ülkenin başkanı veya cumhurbaşkanının kontrolünden daha güçlü bir rol oynarlar.

Parlamenter Sistemin Dezavantajları

Parlamenter sistemlerin dezavantajları da vardır. Parlamenter sistemler, ülkenin siyasi ve hukuki yasalarının meclis veya parlamentodan onay almasını gerektirdiğinden, bazı yasaların, ülkenin gerçek ihtiyaçlarına uygun olmayan bir şekilde yürürlüğe girebilmesi riski vardır. Ayrıca, parlamenter sistemler, ülkenin siyasi kararlarının alınmasının yavaş olma riski taşır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Parlamenter, bir ülkede seçilmiş ve kamu işlerini yürüten bir grup insanın oluşturduğu bir meclise verilen bir isimdir. Parlamentolar, genellikle ülkenin ana düzenleyici ve yönetimsel organı olarak kabul edilir ve ülke için kararlar alma ve yürürlüğe koyma yetkisi vardır. Parlamenter sistemler, ülkede yürürlükte olan konuların, kararların ve politikaların en iyi şekilde yönetilmesini sağlamak için yasama, yürütme ve yargı bölümlerinin uyum içinde çalışmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Parlamenter sistemin özellikleri, ülkenin yönetimini kapsayan bir anayasa veya kanunların oluşturulması, ülkenin seçilen bir başkanının yönetimine tabi olması ve seçilmiş parlamenter meclisinin kararlarının hükümet tarafından uygulanmasıdır. Parlamenter sistemlerin temel bileşenleri arasında, ülkenin yönetimine katılan seçilmiş meclis üyeleri ve ülkenin başkanı yer almaktadır. Parlamenter sistemin özelliği, seçilmiş parlamenter meclisinin hükümetin kararlarını uygulamasına bağlı olmasıdır.

Parlamenter sistemler, dünya genelinde çok sayıda ülkede kullanılmaktadır. Parlamenter sistemin avantajlarından bazıları, hükümetin çalışmalarının denetlenebilmesi ve meclis üyelerinin ülkenin konularında karar alma yetkisine sahip olmasıdır. Parlamenter sistemin dezavantajı, kararların çoğu zaman uzun sürede alınması ve hükümetin çok kısa süreli olmasıdır.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Parlamenter sistem, bir devletin yönetiminde kullanılan demokrasi türüdür. Parlamenter sistemlerde, hükümetin yetkileri parlamentonun yetkilerine tabidir. Parlamento, devletin yönetiminin önemli bir parçasıdır. Çoğu zaman, parlamento tarafından seçilen hükümet, devletin işlerini yürütmekle yükümlüdür. Parlamento, ülkenin yasalarını çıkarmak ve bunların uygulanmasını denetlemekle görevlidir.

Parlamenter sistemlerin en önemli özelliği, siyasi partilere dayalı seçimlerdir. Seçmenler, siyasi partilerin adayları arasından seçim yaparak parlamentoya üye olanları belirler. Üyeler, siyasi partilerin temsil ettiği farklı görüşleri karşılıklı olarak tartışırlar ve ülkenin işlerini yönetmek için kararlar alırlar. Parlamentoda üye olanlar, yönetimleri değiştirmek, ülkenin yasalarını değiştirmek ve bu konularda öneriler sunmak için çalışırlar.

Parlamenter sistemlerde, parlamentonun gücü çoğu zaman hükümetin gücünün üzerindedir. Hükümet, parlamentonun gücünü kısıtlama konusunda yeterli yetkiye sahip değildir. Parlamento, hükümetin kararlarını onaylamak veya reddetmek söz konusu olduğunda son sözü söyler. Parlamento, hükümetin bütçelerini reddetme, anayasal değişiklikleri destekleme veya reddetme, hükümeti devirmek veya yeni hükümeti destekleme gibi görevleri yerine getirebilir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Parlamenter, uluslararası ilişkilerde ve politikada çok önemli bir terimdir. Parlamenter sistem, demokratik bir hükümetin temelidir. Parlamenter sistemlerinde, hükümeti oluşturan bireyler ve gruplardan oluşan bir meclis vardır. Meclis üyeleri, seçilmiş olan temsilcilerdir ve ulusun en üst düzeyde temsilcisi olarak görev yaparlar. Meclis, hükümetin ve ulusun politikalarını oluşturmak ve değiştirmek için karar verir ve kanun önerir. Parlamenter sistemlerde, meclisin yanı sıra, hükümeti oluşturan kabine veya çalışma grubu da vardır. Kabine üyeleri, meclis tarafından atanan veya seçilen üyelerden oluşur. Kabine üyelerinin çoğu, meclise üye olan partilerin liderlerinden veya meclis üyelerinden seçilir. Kabine, meclisin önerdiği kanunların uygulanmasının sorumluluğunu üstlenir. Parlamenter sistemlerde, hükümetin çalışmalarının takip edilmesi ve kontrolü için meclis, denetim kurumları, komisyonlar ve kontrol mekanizmaları oluşturulur. Parlamenter sistemlerde, meclis, halkın ve ulusun çıkarlarını korumak için görev yapar. Parlamenter sistemlerin, halkın gücünü, demokrasiyi ve kamu yararını koruma yeteneği nedeniyle çok önemli olduğu söylenebilir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Parlamenter, parlamentoda görev yapan ve yasama, yürütme ve yargı yetkilerini temsil eden bir kişi ya da gruptur. Parlamenterler, milletvekilleri ve senatörleri kapsar.

Parlamenterler, parlamentoda görev yapan üyelerin yönetimini denetlemek, yasaların çıkarılmasına yardım etmek ve hükümeti denetlemek gibi önemli görevler üstlenmektedir. Parlamenterler, halkın görüşlerine dikkat etmek ve bunları parlamento içinde savunmak için çok çalışırlar.

Parlamenterler, halkın farklı arzularını temsil etmek için milletvekilleri ve senatörler tarafından seçilir. Parlamenterler, halkın ihtiyaçlarını parlamento içinde temsil etmek için çalışırlar. Parlamenterler, hükümetin çalışmalarını gözden geçirmek ve parlamentoya sunulan her türlü kanun tasarısını değerlendirmek için çalışırlar.

Parlamenterler, halkın görüşlerini parlamento içinde savunmak için bilgi toplamak için çalışmak zorundadır. Parlamenterler, halkın seçimlerden önce ve sonra katıldıkları toplantıları dinlemek ve halkın görüşlerini anlamak için çalışırlar. Bu toplantılar, parlamenterlerin halkın görüşlerini daha iyi anlamasına ve parlamento içinde savunmasına yardımcı olur.

Eğitimciler, toplumun gelişmesi için parlamenterlerin önemini vurgulamaktadır. Parlamenterleri, halkın isteklerini parlamentoda temsil etmek için seçilmeleri gerektiğini vurgulamaktadırlar. Parlamenterlerin ülkenin çıkarlarına hizmet etmeye çalıştıklarını ve halkın çıkarlarına en uygun yasaları ortaya çıkarmaya çalıştıklarını vurgulamaktadırlar. Eğitimciler, parlamenterlerin her zaman halkın çıkarlarını göz önünde bulundurmaya çalıştıklarını vurgulamaktadır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Parlamenter, parlamento sistemlerinde hükümetin bütünüyle parlamento tarafından denetlenmesine olanak tanıyan bir siyasi sistemdir. Parlamenter sistemlerde, hükümet yasama organı tarafından onaylanan bir program ile seçilir. Parlamenter sistemlerde, hükümetin programını gerçekleştirmesi, parlamentoda oluşturulan çoğunluğun desteği ile mümkündür.

Parlamenter sistemlerde, hükümetin geliştirdiği ve parlamentodan onaylanan politikalar eğitim sistemine de etki eder. Özellikle ülkelerin çoğu, hükümetin kurmuş olduğu temel eğitim politikalarının uygulanmasının parlamentodan onay alınmasını istemektedir. Parlamenter sistemlerde, eğitim alanında karar alma süreci, hükümet programının parlamento tarafından onaylanması ile başlar. Hükümetin programı, eğitim alanında çeşitli geliştirme ve dönüşümleri içerir. Program, eğitim alanında öngörülen çoklu yeterlilikleri, öğrenci başarısını artırmaya yönelik programları, çevre ve sosyal konulara yönelik çalışmaları, eğitimin finansmanının nasıl sağlanacağını ve öğrenci haklarının nasıl korunacağını içerir.

Parlamenter sistemlerde, eğitim alanında kararların parlamentoda kabul edilmesi, bunların uygulanmasının ve kontrolünün güvence altına alınmasını sağlar. Parlamento, eğitim konusunda kabul edilen politikaları ile, hükümetin eğitim alanında çalışmalarının takibi ve denetimi konusunda sorumluluk üstlenir. Parlamenter sistemlerde, eğitimde etkinliğin ve eşitliğin sağlanması için parlamento üyeleri, hükümetin eğitim politikalarının kontrolünü ve denetimini sağlayacak şekilde hareket etmektedirler.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Parlamenter, bir parlamento sistemi olan bir hükümet biçimidir. Parlamento sistemi, bir ülkenin yönetiminde, yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkileri belirleyen ve ülkenin kamu politikalarının belirlenmesinde görev alan bir sistemdir. Parlamenter sistemlerde, devletin merkezinde, meclis bulunur. Meclis, ülkenin kamu politikalarını oluşturmak ve uygulamakla görevli bir yasama organıdır. Meclis üyeleri, halk tarafından seçilen veya tayin edilen kamu görevlileridir. Meclis üyeleri, ülkenin kamu politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasında görev alırlar. Parlamento sistemlerinde, halkın seçtiği veya tayin ettiği bir başkan vardır. Başkan, meclisin üyelerinin oylarına göre kararlar alır. Meclisin kararlarının uygulanması, yürütme organı tarafından gerçekleştirilir. Yürütme organı, ülkenin hükümetidir ve başkanın görevlendirdiği kamu görevlilerinden oluşur. Yürütme organı, meclisin kararlarını uygulamak, ülkenin kamu politikalarını uygulamak ve halka hizmet etmek için görevlidir. Yargı organı ise, ülkenin yasalarının uygulanması ve halkın haklarının korunması için sorumludur. Parlamenter sistemlerde, ülkedeki tüm kamu görevlilerinin sorumlulukları, meclisin ve halkın kararına göre belirlenir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Parlamenter, parlamento üyelerinin oluşturduğu bir meclisten söz edilmektedir. Parlamenterler, meclise üye olarak seçimlerle seçilen bireylerdir ve meclisi onlara göre oluştururlar. Mecliste, parlamenterlerin konuşma hakları, oy hakları ve karar alma yetkileri vardır. Parlamenterler, meclise üye olarak seçildikleri sürece parlamentoda konuşma hakkına sahiptirler. Parlamenterler, parlamentoda yaptıkları konuşmalarını çoğu zaman kanun teklifleri ve diğer konularda yaptıkları tartışmalarda kullanırlar. Mecliste parlamenterlerin verdikleri kararlar ülke yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Parlamenter sistem, demokratik bir siyasi sistemdir. Bu sistemde, ülkenin hükûmeti, parlamentoda seçilmiş milletvekilleri tarafından oluşturulmaktadır. Parlamento, iktidarın milletvekilleri tarafından oluşturulan ve ülkenin hükûmetine karar veren meclistir. Parlamenter sistem, ülkedeki tüm kararların ve eylemlerin parlamentoya karşı sorumlu olan bir başkan ya da başbakana karşı sorumlu olmasını gerektirir. Parlamenter sistemin işleyişi, parlamentoda güçlü bir lider seçilmesiyle başlar. Seçilen lider, parlamentoyu ve kamuoyunu yönlendirerek, ülkenin politikalarını belirler. Bu lider, ülkedeki kararların alınmasının önünü açmak için, partisine karşı çalışmalarda bulunur ve halkın seçimlerinde başarılı olmasını sağlamaya çalışır. Parlamenter sistemi, demokrasinin önemli bir parçasıdır. Bu sistem, ülke yönetiminde halkın etkisinin üst seviyede olduğunu gösterir. Parlamenter sistem, halkın kararlarının alınmasında katılımını sağlamak için tasarlanmıştır; bu nedenle, halkın önerilerinin dikkate alınmasını sağlamak, demokratik bir sistemin temelidir.

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Parlamenter, bir ülkede seçimler aracılığıyla seçilmiş olan kişilerin oluşturduğu meclise verilen isimdir. Parlamenter sistemler, ülkelerin yasama, yürütme ve yargı organlarının ayrı ayrı örgütlendiği ve bu organlar arasındaki ilişkiyi düzenlediği siyasal sistemlerdir. Parlamenter sistemin özelliği, seçilmiş olan parlamenterlerin, ülkenin hükümetini oluşturmak ve yönetmek için üstünlük sahibi olmasıdır. Parlamenter sistemlerde, yürütme organı seçilmiş üyelerden oluşan parlamentodan seçilir ve parlamento, ülkenin yasalarını oluşturur ve uygular. Parlamento tarafından seçilen hükümet, ülkenin yönetimini sürdürür ve ülkenin iç ve dış işleriyle ilgili tüm kararları alır. Parlamenter sistemler, bir ülkeye toplumsal barışın ve özgürlüğün sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Parlamenter sistemlerde, seçilmiş olan parlamenterlerin, ülkedeki halkın sorunlarının çözümünde sorumlu olması ve halkın sorunlarının çözümü için çaba göstermesi gerekir. Parlamenter sistemin diğer bir özelliği, parlamenterlerin, ülkedeki yönetimin oluşturulmasında ve yönetimin sürekliliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynamasıdır. Parlamenter sistemlerde, parlamenterlerin görevleri arasında, ülkenin yasalarının oluşturulması ve yönetimin sürekliliğinin sağlanmasının yanı sıra, halkın sorunlarının çözümünde etkin bir şekilde çalışmalarının da beklenmesidir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Parlamenter, bir ülkenin yasalarının yürürlüğe konmasının ve kararların alınmasının siyasi bir sistemi ifade eder. Parlamenter sistemlerde, seçilmiş parlamentoların yasama yetkisi vardır. Yasama yetkisi, kanunların çıkarmasını ve değiştirilmesini kapsar. Parlamenter sistemde, seçilmiş parlamentoların üyeleri genellikle seçilen başkanın kararlarını desteklemek için sorumludur. Bu sistemde, başkan seçilmiş parlamentonun oylanmasına göre seçilir ve parlamenterler tarafından desteklenen kararların uygulanmasından sorumludur.

Parlamenter sistemde eğitim, başkanın ülke için önemli kararlar almasının önündeki en büyük engel olarak kabul edilir. Bu nedenle, parlamenter sistemlerin eğitim alanında önemli kararlar almasını sağlamak için çeşitli yöntemler kullanılır. Örneğin, ülke seçimlerinde eğitim odaklı bir politika belirlemek ve seçilen parlamenterlerin eğitime öncelik vermesini sağlamak mümkündür. Ayrıca, ülkelerin eğitim politikalarının uygulanmasına yardımcı olacak önlemler alınmalıdır. Bu nedenle, eğitimin yasama yetkisine sahip olan parlamenterler tarafından desteklenmesi sağlanmalıdır.

Parlamenter sistemlerde, eğitimin önemi vurgulanmaktadır. Parlamenter sistemler, eğitimin önemi konusunda çok önemli rol oynar. Parlamenter sistemler, seçilmiş parlamenterlerin eğitim alanında önemli kararlar almasına yardımcı olmak için çeşitli önlemler alır. Bu önlemler, ülkelerin eğitim politikalarının uygulanmasını, eğitim odaklı bir politika belirlemeyi ve seçilen parlamenterlerin eğitime öncelik vermesini sağlamak için kullanılır. Parlamenter sistemler, eğitim alanında önemli kararlar almak için çok önemlidir ve eğitimin önemi vurgulanmaktadır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Parlamenter sistem, devletlerin birçok ülkede kullanılan bir yönetim biçimidir. Parlamenter sistemlerde, seçimler üzerinden seçilmiş olan bir Parlamento (Meclis) oluşturulur. Parlamenter sistemde, parlamentolarda seçilen üyelerin kararlarının hükümetin yönetiminde kesin bir şekilde etkili olması gerekir. Bu sistemlerde, Parlamento üyeleri, hükümeti ve başbakanı denetlerler ve gerektiğinde yönetimin değişmesini sağlarlar. Parlamento üyeleri, hükümeti ve başbakanın seçimi ve istifasını da kontrol eder.

Parlamenter sistemlerde, Parlamento üyeleri, hükümet organlarının faaliyetlerini denetim altına alır ve uygun olmayan faaliyetleri önlemek için gerekli kararları alır. Parlamento üyelerinin ülkelerinin yasalarının uygulanmasını denetlemeleri de önemlidir. Parlamento üyeleri, ülkelerinin bütçelerini oluşturmak ve onaylamak için de önemlidir. Ayrıca, Parlamento üyeleri, ülkelerinin kültürel ve sosyal konularını denetlemek için de önemlidir.

Parlamenter sistemler, ülkelerin demokratik bir şekilde yönetilmesini sağlar. Bu sistemlerde, halkın temsilcileri olarak seçilen parlamento üyeleri, halkın çıkarlarını koruma amacıyla hareket eder. Parlamenter sistemler, halkın çıkarları doğrultusunda politikaları uygulamayı sağlayan kararların alınmasını kolaylaştırır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)