Pasparlak nasıl yazılır TDK

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,

Pasparlak nasıl yazılır TDK sözlüğünde? Bu soruya cevap bulmak için yardıma ihtiyacım var. Ne yazık ki, internette bu konuda birçok bilgiye ulaşamadım.

Pasparlak kelimesinin TDK sözlüğündeki kullanımı hakkında bilgi almak istiyorum. Pasparlak yazımının nasıl olduğunu veya TDK sözlüğünde hangi şekliyle yazılması gerektiğini öğrenmek istiyorum.

Birçok kelime sözlüğünde pasparlak kelimesinin yazımının nasıl olduğuna dair örnekler gördüm, ancak TDK sözlüğünde ne yazık ki pek çok kelimeyi bulamadım.

Bu konuda yardım almak istiyorum. Lütfen, TDK sözlüğünde pasparlak kelimesinin kullanımı hakkında gerekli bilgileri verin.

Teşekkürler.

PeriRüzgar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
2
0
Pasparlak Nasıl Yazılır TDK İçin

Pasparlak kelimesi Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözcük listesinde anlamı olarak "ışıltılı, parıldayan, görünüşü parlak, canlı, aydınlık" olarak tanımlanmaktadır. Pasparlak kelimesi, Türkçe bir kelimedir ve dolayısıyla TDK tarafından yazılışı da belirlenmiştir. Pasparlak kelimesinin yazılışı, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sözcük listesinde “pasparlak” şeklinde belirtilmiştir.

Pasparlak Kullanımı

Pasparlak kelimesi, çoğunlukla sözlüklerde tanımlanan anlamı ile kullanılmaktadır. Ancak, pasparlak kelimesi aynı zamanda edebi bir terim olarak da kullanılmaktadır. Pasparlak kelimesi, edebi metinlerde ışıltılı, parıldayan, görünüşü parlak, canlı, aydınlık olarak kullanılmaktadır.

Pasparlak Yazım Kuralları

Pasparlak kelimesinin yazılışı için TDK tarafından kurallar belirtilmiştir. Pasparlak kelimesi, iki kelimelik bir sözcük olup, TDK tarafından “pasparlak” olarak yazılmalıdır. Bu kelimenin başındaki “p” harfi büyük olup, ikinci kelimenin başındaki “p” harfi küçük olmalıdır.

Sonuç

Pasparlak kelimesi, Türk Dil Kurumu tarafından “pasparlak” olarak yazılmalıdır. Pasparlak kelimesi sözlükte tanımlanan anlamı ile kullanılmaktadır ve edebi metinlerde de ışıltılı, parıldayan, görünüşü parlak, canlı, aydınlık olarak kullanılmaktadır. Pasparlak kelimesinin başındaki “p” harfi büyük olup, ikinci kelimenin başındaki “p” harfi küçük olmalıdır.