Penaltı nasıl yazılır TDK

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Merhaba, penaltı nasıl yazılır TDK sorusuyla ilgili yardım almak istiyorum. Penaltı kelimesinin Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kabul edilen doğru yazımını bulmak için yardıma ihtiyacım var. İnternette çok fazla farklı kaynak ve öneri var, ancak bunların hepsi kaynağı kanıtlanmamış ve doğru bilgi içermediğinden emin olamıyorum. TDK tarafından kabul edilen doğru yazım hakkında yardım almak için buradayım. Lütfen bana bu konu hakkında yardım edebilecek herkesin görüşlerini paylaşmasını öneririm. Teşekkürler.

LeylaGökyüzü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
Penaltı Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlükleri, Türkçenin doğru yazımının ve kullanımının ölçütünü belirler. TDK, penaltıyı “maçta antrenör veya hakemler tarafından cezalandırılan veya oyunu durdurulan kural ihlalinin cezası olarak, topun çizgiden dışarı atılarak iç sahaya konması ve rakibe izin verilen çalım hakkı” olarak tanımlar.

Penaltı Vuruşu Nasıl Yapılır?

Penaltı vuruşu, topun üç kişilik rakip takım savunması arasında duran penaltı atıcısı tarafından vurulmasıyla başlar. Penaltı atıcısı, sırtını arkaya döner ve topu karşı tarafa çalım eder. Top, çizgiden dışarı çıkmadan önce golünü yakalamalıdır. Penaltı vuruşu, kendi takımının hakemi tarafından onaylandıktan sonra yapılır.

Penaltıyı Hangi Oyuncu Vurur?

Penaltı vuruşu, takımın kaptanı tarafından vurulmalıdır. Eğer kaptan penaltı vuruşu yapmak için uygun değilse, kaptanlığının haklarını devreden veya takımın diğer oyuncularından biri tarafından vurulmalıdır.

Penaltının Kuralı ve Cezaları Nelerdir?

Penaltı vuruşunda, topun çizgiden dışarı çıkmadan önce golü yakalaması gerekir. Eğer top çizgiden dışarı çıkarsa, penaltı vuruşu tekrarlamalıdır. Ayrıca, penaltı vuruşundan sonra top kalecinin elle temas etmesi veya topu kalecinin ayağıyla kapatması durumunda da, penaltı vuruşu tekrarlamalıdır. Penaltıyı kötüye kullanan oyuncuya, hakem tarafından futbol kuralının gerektirdiği ceza uygulanmalıdır.