Pışık Ne Demek Tdk

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba arkadaşlar,

Bugün bir kelimeyle karşılaştım ve anlamını tam olarak bilmiyorum: "pişik". Acaba bu kelime ne anlama geliyor? Yardımcı olabilir misiniz?

Kelimenin Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğündeki anlamını araştırdım ancak net bir sonuca ulaşamadım. Bu konuda bilgisi olan veya fikri olan birileri var mı?

Eğer bu kelimenin anlamı hakkında bilginiz varsa lütfen paylaşın, yardımlarınızı bekliyorum!

Şimdiden teşekkürler!

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,334
398
5
Pışık Nedir?

Pışık kelimesi, Türkçe dilinde "aceleyle, telaşla, gelişigüzel" gibi anlamlara gelir. Bu kelime, genellikle bir işin plansız, düzensiz veya aceleyle yapıldığını ifade etmek için kullanılır. İşte pışık kavramının detaylı açıklaması:

1. Pışık Kelimesinin Anlamı

Pışık kelimesi, bir işin aceleyle veya plansız bir şekilde yapıldığını ifade eder. Bu kelime, genellikle düzensizlik, acelecilik veya telaş durumlarını vurgular.

2. Pışık Kullanımı

Pışık kelimesi, günlük dilde sıkça kullanılan bir ifadedir. Bir işin plansız, aceleyle veya düzensiz bir şekilde yapıldığını anlatmak için kullanılır.

3. Örneklerle Pışık

- "Onun çalışma tarzı çok pışıktır, her zaman son dakikada işleri halleder."

- "Bu proje pışık bir şekilde hazırlandığı için sonuçlar beklenenden kötü oldu."

4. Pışık ve Düzensizlik

Pışık kelimesi, genellikle bir işin düzensiz veya plansız bir şekilde yapıldığını ifade eder. Bu durum, genellikle istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

5. Pışık ve Acelecilik

Pışık olmak, bir işi aceleyle veya plansız bir şekilde yapmayı ifade eder. Bu durum, genellikle işin kalitesini düşürebilir ve beklenen sonuçların elde edilmesini zorlaştırabilir.

6. Özet

Pışık kelimesi, bir işin plansız, aceleyle veya düzensiz bir şekilde yapıldığını ifade eder. Bu durum, genellikle istenmeyen sonuçlara neden olabilir ve işin kalitesini düşürebilir.

Pışık: Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Pışık kelimesi ne anlama gelir?

Pışık kelimesi, bir işin plansız, aceleyle veya düzensiz bir şekilde yapıldığını ifade eder.

2. Pışık olmak ne demektir?

Pışık olmak, bir işi aceleyle veya plansız bir şekilde yapmayı ifade eder. Bu durum, genellikle istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

3. Pışık kullanımıyla ilgili örnek cümleler nelerdir?

- "Onun çalışma tarzı çok pışıktır, her zaman son dakikada işleri halleder."

- "Bu proje pışık bir şekilde hazırlandığı için sonuçlar beklenenden kötü oldu."

4. Pışık olmak neden önemlidir?

Pışık olmak, genellikle işin kalitesini düşürebilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, işleri düzenli ve planlı bir şekilde yapmak önemlidir.

5. Pışık ile acelecilik arasındaki fark nedir?

Pışık kelimesi, bir işin düzensiz veya plansız bir şekilde yapıldığını ifade ederken, acelecilik daha çok bir işi hızlı bir şekilde yapmayı ifade eder. Ancak her ikisi de istenmeyen sonuçlara neden olabilir.