Psikanaliz ve psikolog arasındaki fark nedir

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,

Psikanaliz ve psikolog arasındaki fark nedir? sorusunu sormak istiyorum. Psikolojinin bir alt kolu olarak psikanalizi anlamak ve aralarındaki farkları keşfetmek istiyorum. Psikoloji, insan davranışı ve zihinsel durumlarının incelenmesi olarak tanımlanır. Psikanaliz ise Sigmund Freud tarafından geliştirilen özel bir tür psikoterapi olarak tanımlanır. Psikoloji, insanların davranışlarını ve duygularını ve bunların arkasındaki nedenleri inceleyen bir bilim olarak kabul edilir. Psikanaliz de insanların düşüncelerinin ve davranışlarının arka planını anlamaya çalışır. Bu iki yaklaşım arasındaki farkları öğrenmek ve anlamak istiyorum.

Lütfen, psikanaliz ve psikoloji arasındaki farkları açıkça anlatabilen veya benim için yardımcı olacak diğer bilgileri paylaşacak olan herkesten yardım istiyorum. Bu konudaki fikirlerinizi ve önerilerinizi çok değerlendiriyorum. Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Psikanaliz ve Psikolog arasındaki Farklar

Psikanaliz ve psikoloji arasındaki farklar öncelikle bu iki alan arasındaki temel farklılıkların anlaşılmasıyla başlar. Psikanaliz, Sigmund Freud tarafından geliştirilen bir ruh sağlığı yaklaşımıdır; psikoloji ise Psikoloji biliminin genel yaklaşımlarını içerir. Psikanaliz, insan davranışının arka planını keşfetmeyi hedeflerken, psikoloji daha fazla insan zihnini ve davranışlarını inceleyerek insan ruh sağlığını anlamaya odaklanır.

Psikanalizin Amacı

Psikanaliz, kişinin geçmiş deneyimleri ile oluşan sistematik bir incelemeye dayanır. Psikanaliz, kişinin geçmiş travmalarının, korkularının ve kimliklerinin kökenini keşfetmek, anlamlandırmak ve bunları değiştirmek için kullanılır. Psikanaliz, kişinin kendi kimliğini ve bağımlılıklarını özgürce ifade etme gücünü arttırmak için kullanılır.

Psikoloji Amacı

Psikoloji, insanların zihinsel, duygusal ve sosyal dünyalarını anlamaya odaklanır. Psikoloji, insanların davranışlarını açıklamak için bilimsel yöntemler kullanır. Bu alanda, insanların davranışlarının arka planını incelerken davranışlarının nedenleri ve sonuçları üzerinde çalışılır. Psikoloji, insanların davranışlarının arka planını anlamlandırarak insanların ruh sağlığını arttırmak için kullanılır.

Psikanaliz ve psikoloji arasındaki farkların anlaşılması, çoğu zaman çok farklı alanlardan gelen insanların iletişim ve çözümleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu alanların kullanımının farklı amaçları vardır ve insanların ruh sağlığı için en iyi yaklaşımın hangisi olduğuna karar vermeleri gerekir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)