Psikolojide geri bildirim ne demek

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba,

Psikolojide geri bildirim ne demek? Bu konu hakkında araştırma yapmama rağmen hala net bir cevabı bulamadım. Psikolojide geri bildirim nedir? Nasıl tanımlanır? Hangi durumlarda kullanılır? Geri bildirimden neyi öğrenmek mümkün?

Bunları öğrenmek için size yardım etmenizi istiyorum. Psikolojide geri bildirimi çok iyi anlamak için kısa bir sürece odaklanmak istiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan tüm forum kullanıcılarından yardım istiyorum. Açıklamalarınızı, örneklerinizi ve önerilerinizi paylaşmanızı çok takdir edeceğim.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Psikolojide Geri Bildirim Ne Demek?

Psikolojide geri bildirim, bir süreçteki davranışların veya çalışmaların sonucunu etkileyen bilgilerdir. Geri bildirim, kişinin çalışmalarının sonuçlarını daha iyi anlamasını ve tekrar deneyimlerini önemli ölçüde geliştirmesini sağlayan geri besleme sürecidir. Psikolojide geri bildirim, kişinin performansının ne kadar iyi ya da kötü olduğunu ölçmek için kullanılan bir tekniktir. Bu teknik, kişinin görüşlerinin ve özelliklerinin ne kadar etkili olduğunu ve ne kadar iyi çalıştığını ölçmek için kullanılır.

Geri Bildirimin Faydaları

Geri bildirim, kişinin ne kadar iyi ya da kötü olduğunu bilmesine yardımcı olur. Kişi, kendisine verilen geri bildirimleri kullanarak kendini geliştirecek ve işinin iyi çalışmasını sağlayacak stratejiler geliştirecek. Psikolojide geri bildirim, kişinin kendini geliştirmesi için önemli bir araçtır. Geri bildirimler, kişinin performansını nasıl iyileştirebileceğini anlamasına yardımcı olur. Geri bildirimler, kişinin nerede hata yaptığını ve ne yapması gerektiğini anlaması için önemli bir kaynaktır.

Geri Bildirimin Dezavantajları

Geri bildirim, kişinin öz güvenini olumsuz etkileyebilir. Kişi, kendisine verilen geri bildirimlerin olumsuzluklarına odaklanabilir ve kendine olan güvenini kaybedebilir. Geri bildirimlerin olumsuzluklarının abartıldığını göz ardı ederek, performansını düşürebilir. Ayrıca, geri bildirimlerin doğru verilmediği durumlarda, kişinin performansının düşebileceği veya başarısız olacağı durumlar da söz konusu olabilir.

Psikolojide Geri Bildirimin Önemi

Psikolojide geri bildirimin önemi, kişinin çalışmalarının sonuçlarını daha iyi anlaması ve tekrar deneyimlerini önemli ölçüde geliştirmesini sağlamasıdır. Geri bildirimler, kişinin performansını geliştirmesine yardımcı olur. Geri bildirimler, kişinin kendini geliştirmesi için önemli bir araçtır ve öz güvenini arttırır. Ancak, geri bildirimlerin doğru verilmediği durumlarda, kişinin performansının düşebileceği veya başarısız olacağı durumlar da söz konusu olabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)