Psikolojide tutum ne demek

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Merhaba! Psikolojide tutum nedir? Bu konu hakkında biraz bilgiye sahip olmak istiyorum. Acaba psikolojide tutum ne anlama geliyor? Tutum, tecrübe, öğrenme ve kültürel etkilerin bir kombinasyonu ile oluşan kalıcı düşünce ve davranışların bir toplamı mıdır? Tutumun hangi konularla ilgili olduğu, etkilerinin nasıl olduğu ve tutumların nasıl değiştirilebileceği hakkında biraz bilgiye sahip olmak istiyorum.

Bu konu hakkında yardım istediğime göre, psikolojide tutum hakkında deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Tutum hakkında merak ettiklerim hakkında önerilerinizi ve fikirlerinizi çok bekliyorum. Ayrıca psikolojide tutum hakkında daha fazla öğrenmek için hangi kaynakların kullanılabileceğini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,362
1,247
112
Psikolojide Tutum Nedir?

Psikolojide tutum, kişinin belli bir kişi, gruplara, olaylara, kavramlara veya ürünlere karşı etkileyici, genel ve kalıcı bir duygusal tepki olarak tanımlanır. Tutumlar, kişinin kendisine ve çevresine karşı pozitif veya negatif duygular yansıtır. Tutumlar kişinin bakış açısını, düşüncelerini ve eylemlerini etkileyerek kendini ifade etmesine olanak tanır.

Tutumun Özellikleri

Tutumların üç temel özelliği vardır. Bunlar; öznel, doğrudan ve kalıcıdır.

- Öznel: Tutumlar kişinin kendisine özgüdür. Tutumlar, kişisel geçmişten ve deneyimlerinden etkilenir.

- Doğrudan: Tutumlar, etkileyici ve direkt olarak bir nesneye yöneliktir.

- Kalıcı: Tutumlar genellikle kalıcıdır, bu yüzden değişim zordur.

Tutumların Bileşenleri

Tutumların üç bileşeni vardır. Bunlar, önyargılar, davranışsal niyetler ve davranışsal birikimdir.

- Önyargılar: Tutumlar, insanların kendilerini etkileyen fikirler ve inançların birikimidir.

- Davranışsal Niyetler: Tutumlar, bireyin belli bir davranışı uygulamak istemesini ifade eder.

- Davranışsal Birikim: Tutumlar, bireyin olaylara ve nesnelere karşı oluşturduğu davranışsal tepkilerin birikimidir.

Tutumların Oluşumu

Tutumlar çeşitli faktörler tarafından oluşturulur. Bunlar; öznel boyut, ortam, öğrenme, eğitim, etiketleme, içgörü ve öğretimdir.

- Öznel Boyut: Tutumlar, kişinin kendisine özgü duygularından ve düşüncelerinden etkilenir.

- Ortam: Tutumlar, kişinin çevresi tarafından yönlendirilerek oluşturulur.

- Öğrenme: Tutumlar, kişinin çevresinde yaşama ve öğrenme sürecinden ortaya çıkar.

- Eğitim: Tutumlar, eğitim aracılığıyla oluşturulur.

- Etiketleme: Tutumlar, kişinin çevresi tarafından etiketlenerek oluşturulur.

- İçgörü: Tutumlar, kişinin kendine özgü düşünceleriyle oluşturulur.

- Öğretim: Tutumlar, öğretim aracılığıyla oluşturulur.

Tutumların Değişimi

Tutumlar değiştirilebilir. Tutumların değişiminde çeşitli teknikler kullanılır. Bunlar; öğretim, propaganda, etiketleme, önyargıların dönüştürülmesi, kişinin öz güveninin güçlendirilmesi ve çevrenin değiştirilmesidir.

Sonuç

Tutumlar, kişinin kendisine ve çevresine karşı pozitif veya negatif duygular yansıtır. Tutumların özellikleri, öznel, doğrudan ve kalıcıdır. Tutumların bileşenleri ise önyargılar, davranışsal niyetler ve davranışsal birikimdir. Tutumlar çeşitli faktörler tarafından oluşturulur ve değiştirilebilir.

Anahtar Kelimeler: Psikolojide Tutum, Özellikler, Bileşenler, Oluşum, Değişim.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Psikolojik tutum, kişinin fiziksel, sosyal ve ruhsal dünyasındaki düşünceler, davranışlar ve duygularının bir bütün olarak nasıl yanıt verdiğini belirleyen bir kavramdır. Psikolojik tutumlar, kişinin dünyaya karşı nasıl algıladığını, düşüncelerinin nasıl oluştuğunu ve hislerinin nasıl yönlendirildiğini belirler. Kişinin kişisel değerleri ve inançları, psikolojik tutumunu etkileyebilir ve psikolojik tutum, kişinin dünyaya karşı kendine güveni ve motivasyonu anlamına da gelir. Psikolojik tutum, aynı zamanda, kişinin başarısını ve yaşam kalitesini etkileyen önemli bir faktördür.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Psikolojide tutum, kişilerin düşüncelerini, davranışlarını ve hislerini belirli bir konuya, kişiye veya olaya karşı olan duruşlarını ifade eder. Tutumlar, insanların düşüncelerini, davranışlarını ve hislerini nasıl etkilediğini açıklar. Tutumlar, insanların karşılaştığı olayları, durumları ve insanları nasıl değerlendirdiği ve bunlara nasıl tepki verdiğini açıklar. Tutumlar, özellikle kalıcı olanlar, kişinin kişilik yapısının bir parçasıdır.

Tutumlar, genellikle çevresel etkenler tarafından etkilenir. Örneğin, kişinin ailesinde ve arkadaş çevresinde öğrendiği düşünceler ve davranışlar, kişinin tutumlarını etkileyebilir. Aynı şekilde, kişinin medya tarafından sunulan konulara karşı oluşturduğu tutumlar da etkilenebilir.

Tutumlar, zamanla değişebilir. Çevresel etkenlerin değişmesi, kişinin yaşadığı tecrübelerin değişmesi ve kişinin düşüncelerinin değişmesi gibi faktörler, kişinin tutumlarını etkileyebilir. Tutumlarının duygusal, düşünsel ve davranışsal parçalarının her biri değişim gösterebilir.

Tutumların değişimine ilişkin birçok çalışma yapılmıştır. Tutum değişimine yönelik çalışmalar, insanların tutumlarının ne zaman ve nasıl değiştiğini anlamaya yöneliktir. Tutum değişiminin neyin etkili olduğunu belirlemek, insanların tutumlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için önemlidir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Psikolojik tutum, bireyin karşılaştığı durumlara ve çevresine karşı gösterdiği davranış ve tepkileri ifade eder. Psikolojik tutum, insanların çevrelerindeki olaylara karşı biçimlenen duygusal, düşünsel ve davranışsal tavırlarının özetlenmesidir. Tutumlar, çevre tarafından belirlenen, kalıcı ve bütünleyici düşünceler, duygular ve davranışlar olarak düşünülebilir. Tutumların oluşumu, kişinin karşılaştığı durumların çevresinde gelişen etkileşimlerin sonucu olarak ortaya çıkar. Tutumlar, çevresel etkileşimlerin sonucunda oluşan, öğrenilmiş, kalıcı ve bütünleyici düşünceler, duygular ve davranışlar olarak düşünülebilir. Tutumlar, insanların çevrelerindeki olaylara karşı biçimlenen duygusal, düşünsel ve davranışsal tavırlarının özetlenmesidir. Tutumlar, kişinin çevresinde yaşadıklarından etkilenerek gelişir. Tutumlar, insanların kendi çevrelerindeki olayların yanı sıra, başkalarının düşünce ve davranışlarına da etkilenebilir. Psikolojik tutumlar, kişinin karşılaştığı durumlara ve çevresine karşı gösterdiği davranış ve tepkilerin bir özeti olarak ifade edilir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Psikolojide tutum, insanların belirli bir konuya, kavrama veya kişiye karşı olan düşüncesi ve davranışını ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Tutumlar insanların düşünceleri, duyguları, inançları ve davranışlarını etkileyecek şekilde oluşturulur ve kişinin gerçek dünyadaki uygulamalarını etkiler. Tutumlar, kişinin kendisi ve başkaları hakkındaki görüşlerini, davranışlarını ve kişiler arası ilişkilerini etkileyecek şekilde biçimlendirir. Tutumlar, neredeyse her zaman öğrenilmiştir ve değişik ortamlarda ve konularda çeşitlenir. Tutumlar, bireyin kültürel, sosyal ve çevresel etkenlerden etkilenebilir. Tutumlar, kişilerin başkalarıyla etkileşimleri sırasında oluşan deneyimler tarafından da etkilenebilir.

• Like
Reactions: MasalOrmanı

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Psikolojide Tutum, insanların karşılarına çıkan her şeye karşı doğal veya öğrenilmiş olarak gösterdikleri tepkileri kapsar. Tutumlar, düşünceler ve duygularla desteklenen kalıcı olgunlukları ifade eder. Tutumlar, aynı zamanda, çevrenin kalıcı etkilerini algılamaya yönelik olarak öğrenilen, sürdürülen ve hatırlanan davranışları ifade eder. Tutumlar, inançlar, nefretler, korkular ve beklentiler gibi çeşitli kaynaklardan ortaya çıkan çok çeşitli duyguları da içerir. Tutumlar, kişinin kendi kendine, diğer insanlara ve çevreye karşı gösterdiği tepkileri de dahil edebilir. Tutumlar, bir durum karşısında gösterilen tepkileri veya davranışları öngörebilir. Tutumlar, kişinin içinde bulunduğu duruma göre değişebilir. Kişinin tutumu, onu kendi etrafındaki insanlar ve olaylardan etkilenen kişinin kişisel duygularını da yansıtabilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Psikolojide tutum, insanların düşünce, inanç, davranış ve duygularının, özellikle de başkalarına karşı gösterdikleri tutuma verilen addır. Tutum, kişinin kendine, başkalarına ve topluma karşı algıladığı ve ifade ettiği duyguların, düşüncelerin ve eylemlerin bir özetidir. Tutumlar, kişinin kültürel arka planı, eğitim seviyesi, yaşam deneyimi, kimlik gibi çeşitli faktörler tarafından etkilenir. Tutumlar, genellikle kişisel olarak benimsenir ve değiştirilmesi zordur. Tutumlar, kişilerin davranışlarının nedenlerini ve sonuçlarını belirleyen önemli etkenlerdir. Tutumlar, kişisel bütünlük, sağlık ve iş hayatında başarının anahtarıdır.

• Love
Reactions: Ayse

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,362
1,247
112
Psikolojide tutum, insanların gördükleri ve duydukları bilgilere, davranış ve inançlarına ve davranışlarına yönelik olumlu veya olumsuz yönde algılamalarıdır. Tutumlar insanların düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının nasıl etkileneceğini belirler. Tutumların belirlenmesinde çevresel etmenler, sosyal etki, öğrenme gibi birçok faktör rol oynar.

Tutumlar, içinde bulunduğumuz ortama, deneyimlerimize, öğrenme ve çevreye göre değişir. Tutumlar, insanların kendilerini, başkalarını ve çevreyi algılamalarını etkiler ve sosyal ilişkileri de etkiler. İnsanların tutumları arasındaki farklılıklar, çok kültürlülük konusunda önemli rol oynar. Tutumların değişmesi, kişinin çevreyi algılama biçimlerinde de değişikliklere yol açabilir.

Tutumlar, insanların yaşamlarının her alanında önemli bir etkendir. Tutumlar, insanların öğrenmesi, düşünmesi ve çözme yeteneğiyle ilgili olarak, uyum ve başarıyı etkilemektedir. Tutumlar, kişinin karşılaştığı zorluklarla nasıl başa çıkacağını, hayata bakışını ve kararlarını da etkiler.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Psikolojide tutum, kişinin karşılaştığı durumlara, olaylara, kavramlara veya kişilere karşı ortaya koyduğu davranışların temel çerçevesini oluşturur. Tutumlar, insanların kişiliklerinin, arzularının ve değerlerinin bir özetidir. Tutumlar, düşüncelerimizi, duygularımızı ve buna bağlı olarak yaptıklarımızı etkileyen önemli etmenlerdir. Tutumlar, çoğu zaman kişinin ailesi, arkadaşları ve çevresel faktörlerden etkilenir. Tutumlar, kişinin karşılaştığı durumları nasıl değerlendireceği ve hangi davranış kalıplarını izleyeceği hakkındaki belirli bir görüş oluşturur. Bu, kişinin davranışlarının çoğu zaman önceden belirlenmiş bir düzene göre yönlendirilmesini sağlayarak, çevresel etkilere karşı daha korunaklı hale gelmesini sağlar.

Sevil

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
292
0
0
Psikolojide tutum, kişinin karşılaştığı bir olay veya duruma karşı oluşturduğu ve gösterdiği duygu, inanç ve düşünceleri oluşturmak için kullandığı bütün davranışların toplamı olarak tanımlanabilir. Tutumlar, kişinin çevresindeki insanlar, kurumlar veya kurallar hakkında oluşturduğu fikirleri ve bu fikirlerin nedenlerini yansıtır. Tutumlar, kişinin ne kadar olumlu veya olumsuz düşündüğü hakkında bilgi verir.

Tutumlar, kişinin çevresine karşı sergilediği davranışların özeti olarak düşünülebilir. Kişinin çevresi her zaman değişken olabilir ve kişi bu değişikliklere kolayca uyum sağlayabilir. Tutumlar, kişinin ne kadar olumlu veya olumsuz düşündüğünün ve hissettiğinin yanı sıra, kişinin karşı karşıya kaldığı olaylara karşı alacağı tepkiyi de belirleyebilir.

Tutumlar, kişinin karşılaştığı durumlara karşı alacağı tavır ve davranışlar için önemli bir kıstas oluşturur. Tutumlar, kişinin davranışlarına ilişkin olarak doğrudan veya dolaylı bir etkiye sahip olabilir. Kişinin tutumları, kendi kişilik özellikleri ile doğrudan ilişkili olduğundan, kendi tutumlarının farkındalığını ve neyin etkilediğini anlaması önemlidir. Tutumlar, kişinin çevresine ve karşılaştığı durumlara karşı alacağı tepkiyi belirler ve onun davranışlarının önemli bir parçasını oluşturur.

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Psikolojide tutum, bir kişinin bir olaya, kişiye veya kavramlara karşı tepkisini ölçmek için kullanılan bir kavramdır. Tutum, kişinin önyargılarının, algılarının ve duygularının bir kombinasyonudur. Tutumlar, kişinin temel inançlarına dayanır ve onların davranışlarını etkiler.

Tutumlar, ahlaki, politik veya inançların kaynağı olarak görev yapan kişilerin yaşam tarzının bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Kişinin tutumları çoğunlukla çevresindeki insanlar tarafından oluşturulur. Yani kişi çevresinin etkisi altında kalır ve bu etki onun tutumlarının oluşmasına yardımcı olur. Kişinin tutumlarını oluşturan etkenler, çevresel etkiler, eğitim, kültür, sosyal statü veya meslek gibi ekonomik faktörler de içerebilir.

Tutumların değişmesini sağlamak, kişinin davranışlarının kalıcı olarak değişmesini sağlamak için önemlidir. Tutumlar, her ne kadar sabit görünebilse de, kişinin düşünceleri, duyguları ve algıları değiştikçe tutumlar da değişebilir. Tutumların değişmesinde, çevrenin etkisi önemlidir. Çevredeki kişilerin duyguları ve inançları, kişinin kendi tutumlarının değişmesine neden olabilir. Bununla birlikte, kişinin kendi kararları ve gözlemleri de tutumlarının değişmesini sağlayabilir. Tutumları değiştirmek için, kişinin farklı gözlemler yapması ve deneyimler kazanması önemlidir.

Saadet

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
328
0
0
Psikolojide Tutum Ne Demek

Psikoloji, insan davranislarini, düsüncelerini ve duygularini inceleyen bir bilim dalidir. Bu çerçevede, insanlarin çesitli konulara yönelik tutumlari da psikolojinin önemli bir alanini olusturur. Peki, "tutum" kavrami tam olarak neyi ifade eder? Psikolojide tutum, bireyin belirli bir nesne, kisi, grup veya konu hakkindaki olumlu veya olumsuz duygularini, düsüncelerini ve davranislarini içeren genel bir degerlendirme ve egilimi ifade eder. Bu yazida, psikolojide tutumun ne oldugunu, nasil olustugunu ve etkilerini ele alacagiz.

Tutum, genellikle üç bilesenli bir yapiya sahiptir: bilissel (düsünsel), duygusal ve davranissal bilesenler. Bilissel bilesen, bireyin bir nesne hakkinda sahip oldugu düsünceleri ve inançlari içerir. Örnegin, bir kisinin bir siyasi parti hakkinda sahip oldugu düsünceler ve bilgi seviyesi bilissel bilesenin bir parçasidir. Duygusal bilesen, kisinin bu nesne hakkinda hissettigi duygulari ve duygusal tepkileri içerir. Birisi belirli bir sporcuya karsi tutkulu bir hayranlik hissediyorsa, bu duygusal bilesenin bir örnegidir. Son olarak, davranissal bilesen, kisinin bu nesneye karsi nasil davrandigini içerir. Örnegin, birisi belirli bir markanin ürünlerini satin aliyorsa, bu davranissal bilesenin bir yansimasi olabilir.

Tutumlar, çesitli kaynaklardan etkilenerek olusurlar. Kisinin deneyimleri, kültürel etkiler, egitim seviyesi, aile ve arkadas çevresi gibi faktörler, tutumlarini sekillendirir. Örnegin, bir kisinin belirli bir etnik gruba karsi tutumu, yetistigi çevrenin ve yasadigi deneyimlerin bir sonucu olabilir. Ayrica, medya, reklamlar ve toplumun genel görüsleri de bireyin tutumlari üzerinde etkili olabilir. Özellikle, televizyon, internet ve sosyal medya gibi iletisim araçlarinin yayginlasmasiyla, insanlarin tutumlarini etkileyen faktörler daha da çesitlenmistir.

Tutumlar, insan davranislarini önemli ölçüde etkiler. Örnegin, bir kisinin belirli bir markaya karsi olumlu bir tutumu varsa, o markanin ürünlerini satin alma olasiligi daha yüksek olacaktir. Benzer sekilde, bir kisinin belirli bir konuya karsi olumsuz bir tutumu varsa, o konuyla ilgili olarak olumsuz davranislar sergileme olasiligi artabilir. Bu nedenle, pazarlama uzmanlari, reklamcilar ve siyasi stratejistler, insanlarin tutumlarini anlamak ve etkilemek için çesitli stratejiler gelistirirler.

Sonuç olarak, psikolojide tutum, bireyin belirli bir nesne, kisi, grup veya konu hakkindaki genel degerlendirmesini ve egilimini ifade eder. Tutumlar, bilissel, duygusal ve davranissal bilesenlerden olusur ve çesitli kaynaklardan etkilenerek sekillenirler. Insanlarin tutumlari, davranislarini büyük ölçüde etkiler ve pazarlama, reklamcilik ve siyaset gibi alanlarda önemli bir rol oynar. Bu nedenle, tutumlarin dogasi ve olusum süreci, psikolojinin önemli bir arastirma alanini olusturur.

Sonuçlar ve SSS

Tutumlar, insan davranislarini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bireylerin tutumlari, çesitli kaynaklardan etkilenerek olusur ve bilissel, duygusal ve davranissal bilesenlerden olusur. Tutumlar, pazarlama, reklamcilik, siyaset ve diger birçok alanda önemli bir rol oynar. Insanlarin tutumlarini anlamak ve etkilemek, bu alanlarda basarili stratejiler gelistirmek için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, psikolojide tutumun dogasi ve olusum süreci, arastirmacilar ve uygulayicilar için önemli bir konudur.

SSS

Tutumlarin temel bilesenleri nelerdir?

Tutumlar genellikle bilissel, duygusal ve davranissal bilesenlerden olusur.
Tutumlar hangi faktörlerden etkilenir?

Tutumlar, kisinin deneyimleri, kültürel etkiler, medya ve çevresel faktörler gibi çesitli kaynaklardan etkilenerek olusur.
Tutumlar neden önemlidir?

Tutumlar, insan davranislarini büyük ölçüde etkiler ve pazarlama, reklamcilik, siyaset ve diger birçok alanda önemli bir rol oynar.
Tutumlari nasil etkileyebiliriz?

Tutumlari etkile

Asli

BuYuKFoRuMLu
14 Eyl 2023
253
0
0
Psikolojide tutum, kişilerin kendilerine, diğer insanlara, yaşamlarına ve çevreye karşı olan düşüncelerinin, hislerinin ve davranışlarının bir bütün olarak tanımıdır. Tutumlar, özellikle toplumsal düzeyde etkili olan kültürel, sosyal ve ekonomik koşullara bağlı olarak oluşabilirler. Tutumlar özneldir ve kişisel niteliktedir. Tutumlar, düşünce, his ve davranışların bir sentezi olarak kendini gösterir, zihinsel olarak özne tarafından düzenlenir ve kalıcı olabilir. Tutumların değişikliklerine, kişinin yaşam deneyimleri, eğitim, vatandaşlık ve toplumsal gruplar gibi faktörlerden kaynaklanan birçok etken neden olabilir. Tutumlar, kişinin davranışlarını etkileyerek kararlar vermesine ve çevresiyle ilişkilerini yürütmesine yardımcı olur.

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
Psikolojide "tutum", bir kişinin belirli bir konuya, kişiye, duruma veya olaya karşı sergilediği duygusal, bilişsel ve davranışsal eğilimlerin bir kombinasyonunu ifade eder. Yani, tutumlarımız, bir şeye karşı nasıl hissettiğimiz, onu nasıl düşündüğümüz ve ona nasıl davrandığımızla ilgilidir. Örneğin, bir konuya karşı olumlu bir tutuma sahip olabiliriz ve bu durumda ona karşı olumlu duygular besler, olumlu düşünceler geliştirir ve olumlu davranışlar sergileriz. Tutumlar, kişilerin düşünce yapısını, inançlarını ve değerlerini yansıtırken, davranışlarını da etkileyebilir. Bu nedenle, psikolojide tutumlar üzerine yapılan çalışmalar, insan davranışlarını anlamak ve değiştirmek için önemli bir role sahiptir.

Selin

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
309
0
0
Psikolojide tutum, kişinin karşılaştığı durumlara ve insanlara karşı olan düşüncelerinin, duygularının, davranışlarının ve duygularının toplamına verdiği tepkilerdir. Tutumun temel özelliği, karşılaşılan olgulara karşı olan tutum, kişinin olgulara karşı tepkisi olarak kabul edilir. Tutumlar genellikle önceden kazanılmış bilgilerin ve öğrenilmiş davranışların bir kombinasyonu olarak ortaya çıkar.

Tutumlar, zihinsel, duygusal ve davranışsal olarak kişinin karşılaştığı olgulara karşı düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını ifade eder. Tutumlar, kişinin karşılaştığı olgulara karşı olan tepkisine göre değişebilir. Kişi, olgulara karşı değişen tutumlarını kontrol edebilir veya etkileyebilir. Tutumlar, bireyin yaşamının birçok alanına etki edebilir. Tutumlar, kişinin iletişim kurabilme, davranış gösterebilme, çevresine karşı olumlu veya olumsuz tepkiler gösterebilme ve karşılaştığı olgulara karşı daha etkili bir şekilde reaksiyon verebilme yeteneklerini etkileyebilir.

Tutumlar, kişilerin zihinsel, duygusal ve davranışsal yönlerinin bir kombinasyonudur. Tutumlar, kişinin karşılaştığı olgulara karşı olan tutumu ifade eder. Tutumlar, kişinin olgulara karşı olan düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının toplamına verdiği tepkilerdir. Tutumlar, kişinin yaşamının birçok alanına etki edebilir ve kişinin iletişim ve davranışlarını etkileyebilir.

Zehra

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
304
0
0
Psikolojide tutum, kişinin belirli bir durum, görev, konu veya kişiye karşı çeşitli düşünce, duygu ve davranışlarının bir bütün olarak ifade edilmesidir. Tutum, kişinin düşünceleri, duyguları, davranışlarının birleşmesiyle oluşan ve bir anlamda kişinin konuya yaklaşımını yansıtan bir kişilik özelliğidir. Tutumlar, kültürel, sosyal ve toplumsal kurallara dayanarak oluşmaktadır. Tutumlar kişilerin kendileri için önemli olan konularda alışkanlıklar oluşturmasını sağlar. Tutumlar, kişinin kendini ifade etme, karar verme ve çözüm üretme süreçlerinde önemli rol oynar. Tutumlar, kişinin aldığı kararları ve davranışları şekillendirmede etkili olur. Tutumlar, sürekli değişkenlik gösterir ve kişinin kişiliğinin önemli bir parçasıdır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,313
483
5
Psikolojide tutum, davranışlar, düşünceler, inançlar, duygular ve davranışlar arasındaki ilişkiyi ifade eder. Bir insanın tutumu, karşılaştığı durumları nasıl algıladığını, değerlendirdiğini, öğrendiği şeylerin nasıl bir etkiye sahip olduğunu ve bunlardan nasıl davrandığını gösterir.

Tutumlarınızın farkındalığı, günlük yaşamda alışkanlıklarınızın, başarınızın ve davranışlarınızın önemli bir parçasını oluşturur. Tutumlar, karşılaştığımız durumlara ve olaylara nasıl yaklaştığımızı belirler. Tutumlarınız, davranışlarınızın ve başarınızın temelini oluşturur ve ne kadar farkındalık sahibi olursanız, tutumlarınızı daha iyi yönetebilirsiniz.

Kişisel tutumunuzu etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler arasında arkadaşlarınız, aile bireyleri, toplum, kültür, medya, çevre, eğitim ve deneyimler sayılabilir. Tutumlarınızın, başarınızın ve davranışlarınızın etkisini anlamak için, tutumlarınızın farkında olmalı ve neye göre ayarladığınızı anlamalısınız.

Bir eğitimci olarak, tutumlarınızın farkındalığını arttırmak için, öğrencilerin farkındalıklarının arttırılmasını teşvik etmem gerekir. Tutumlarınız, öğrenme sürecini etkiler ve eğer öğrencilerin tutumlarının farkındalığı arttırılmazsa, öğrenme süreci etkilenir. Bu nedenle, öğrencilerin tutumlarının farkında olmalarını, nasıl yönetebileceklerini ve nasıl değiştirebileceklerini öğrenmelerini sağlamak için, öğrencilerin özellikle deneyimleri ve eğitimleri doğrultusunda çeşitli etkinlikler düzenlemeliyiz. Örneğin, öğrencilere özgüven kazandıran oyunlar oynatmak, yaratıcı drama etkinlikleri düzenlemek ve tutumlarınızın farkındalığını arttıran diyaloglar yürütmek gibi etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin tutumlarının farkındalığını arttırabiliriz.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)