Sabide ne demek

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Merhaba arkadaşlar,

Sabide ne demek? sorusu ile bu forum sitesine yeni bir konu açmak istiyorum. Aslında bu kelimeyi daha önce duymuşum ama ne kadar anlamı olduğu veya nerede kullanıldığı hakkında pek fikrim yok.

Bana sabide kelimesinin ne anlama geldiğini ve nerede kullanıldığını açıklayabilir misiniz? Ayrıca sabide kelimesinin kökeni hakkında bilgi almak istiyorum. Kullanımı hakkında örnekler de paylaşmanız mümkün mü?

Sabide kelimesi hakkında her türlü bilgiyi ve örnekleri öğrenmek istiyorum. Bu arada, sabide kelimesiyle ilgili diğer konular hakkında da bilgi almak isterim.

Konu hakkında bana yardım etmek isteyenler özellikle şimdiden teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Sabide Ne Demek?

Sabide, tarihsel olarak, kültürel miras olarak korunmuş ve yeri geldiğinde yenilenmiş bir etnik grup tarafından yönetilen ve özelleştirilmiş bir özgür topluluktur. Bir sürü kültürde, sabitenin, tek bir grup tarafından yönetilen ve kültürel gelenekleri sürdüren bir topluluk olarak tanımlandığını görebiliriz. Sabitenin, toplulukların felsefelerini, düşüncelerini, kurallarını ve geleneklerini sürdürmesini sağlayan bir organizasyon olarak tanımlanır.

Sabide Ne Anlama Gelir?

Sabide, bir topluluk tarafından korunan, özelleştirilmiş ve kültürel gelenekleri sürdürülen bir özgür topluluk olarak tanımlanır. Sabide, kültürel gelenekleri sürdürmek için özelleştirilmiş bir özgür topluluktur. Sabitenin, toplumsal bir organizasyon veya yasal bir sistem olarak tanımlanabilir ve toplulukların felsefelerini, düşüncelerini, kurallarını ve geleneklerini sürdürmesini sağlayan bir örgütlenme olarak da kullanılabilir.

Sabide Nerede Kullanılır?

Sabide, çoğu zaman kültürel gelenekleri sürdürmek için korunmuş bir topluluğa uygulanır. Bununla birlikte, sabitenin kullanımı, toplulukların kültürel geleneklerini korumalarının yanı sıra, topluluklar arasındaki ilişkileri, kuralları ve süreçleri organize etmek için de kullanılabilir. Sabitenin, toplulukların davranışlarını ve kurallarını belirlemek için de kullanıldığını görebiliriz.

Sabide Nasıl Uygulanır?

Sabide, özelleştirilmiş bir topluluk tarafından korunan ve özelleştirilmiş kültürel gelenekleri sürdürmek için uygulanır. Sabide, kültürel gelenekleri sürdürmek için kurallar ve süreçleri organize etmek için kullanılır. Sabide, ayrıca, toplumsal normları ve toplulukların davranışlarını belirlemek için de kullanılır. Sabide uygulamaları, toplulukların üyesi olan bireylerin kültürel gelenekleri sürdürmesi ve özgürlüklerini korumasını sağlar.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Sabide, mekanik bir aygıt olarak tanımlanabilir. Sabitleme aygıtı olarak kullanılır ve çeşitli nesneleri sabit tutmak veya tutmamak için kullanılır. Genellikle, sabitleme aygıtının kullanım amacı, nesne veya parçaların tutulması ile ilgili bir konudur. Örneğin, sabitleyici aygıtlar, makinelerin parçalarını tutmak ve sabitlemek için kullanılabilir. Ayrıca, sabitleme aygıtları, çok değişkenli makinelerde kullanılabilir. Sabitleme aygıtları, metal, plastik, ahşap ve diğer malzemelerden yapılabilir. Sabitleyici aygıtlar, makine parçalarının hareketini sınırlamak veya engellemek için kullanılabilir. Bununla birlikte, sabitleme aygıtları, çoklu noktalı sabitleme ve nesnelerin sabitlenmesi için kullanılabilir.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Sabide, bir aletin veya ekipmanın kalıba göre dövülmüş şekli veya özelliği olarak tanımlanır. Sabitler, genellikle bir üretim sürecinde kullanılan özel üretim araçları olarak tanımlanır. Sabitler, üretim için önemli araçlar olup, çoğu durumda, üretim sürecinin verimliliğini arttırırlar. Sabitler, üretim sürecinin her aşamasında kullanılır ve üretimin her adımında kalıba göre dövülmüş şekli veya özelliği sağlamak için kullanılır.

Örneğin, herhangi bir makine parçasının üretimi sırasında, sabitler kullanılarak, parçanın kalıba göre dövülmüş şekli veya özelliği elde edilir. Ayrıca, sabitler, üretim sürecinin her aşamasında kullanılmak için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş araçlardır. Sabitler, üretim sürecinin verimliliğini artırmak için her zaman kullanılır. Üretim sürecinde, sabitler, parçaların kalıba göre dövülmüş şekli veya özelliği sağlamak için kullanılır. Sabitler, üretim sürecinin her aşamasında kullanılarak, malzemenin kalıba göre dövülmüş şeklini ve özelliklerini elde etmek için kullanılır.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Sabide, Türkçedeki anlamıyla "sabit" olan kelime, herhangi bir şeyle ilgili olarak kullanılan bir terimdir. Sabit, genellikle kalıcı, değişmez veya hareket etmeyen şeyleri ifade eder. Sabit kavramının kullanım alanı çok geniştir ve fiziksel, matematiksel, kimyasal, teknik ve hatta politik konuları kapsayabilir. Sabit, belirli bir şeyi değiştirmeden, dengede tutmaya çalışır. Bu nedenle, sabit kavramı özellikle kararlı bir şekilde kalıcı olması veya değişmeyen bir değer tutması gerektiğinde kullanılır. Sabit, herhangi bir şeyin hareket etmesini veya değişmesini önlemek için kullanılır ve bu nedenle, sabit kavramının her durumda kullanılması önemlidir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Sabide, bir nesnenin veya bir olayın sürekli olarak, değişmeden kalması anlamına gelir. Sabit olarak kalmasını sağlamak için, nesne veya olayın etrafında düzenli olarak koruma önlemleri alınır. Nesne veya olayın meydana gelmesinden sonra değişmeyecek şekilde, tekrar tekrar kullanılmasını sağlamak için sabitleme uygulanır. Bu süreç, çoğu zaman kalıcı olmayan çözümlerin önüne geçmek için kullanılır. Örneğin, bir araba yol güzergâhını takip etmek için sabit bir rota izlemek daha kolay olabilir. Aynı şekilde, sabit bir nesneyi veya aracı bir dizi işlemi tamamlamak için kullanmak daha etkili olabilir. Bu durumda, sabitleme, tekrarlanan işlemleri daha kolay hale getirmek için kullanılır. Sabitleme, genellikle farklı alanlarda kullanılır ve en çok kullanılan alanlar, inşaat, mühendislik ve ticaret gibi sektörlerdir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Sabide, bir üretim veya işlem sürecinde kullanılan, fonksiyonu sabit olarak kalmayı sağlayan bir parçaya verilen genel bir ad olarak tanımlanır. Sabitleme, bu parçaların bir araya gelmesi ile ilgili bir işlem olarak da tanımlanabilir. Sabide parçalarının herhangi bir harekete izin vermeyecek şekilde birbirine bağlanması ile elde edilen durağan yapı, sabide parçalarının birbirleri ile aralarında oluşan bir sürtünme ile oluşturdukları basit bir mekanizmaya dayalıdır. Sabitleme, üretim veya işlem süreçlerinde kullanılan parçaların herhangi bir harekete izin vermeyen bir şekilde birbirine bağlanmasını sağlayan bir işlem olarak tanımlanabilir. Bu parçaların bir araya gelerek oluşturdukları mekanizma, sabitleme sürecinde çalışır ve özellikle hareketli parçaların hareketini engelleyerek güvenli bir işlem sürecinin oluşmasını sağlar.

• Love
Reactions: RüzgarDansı

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,592
1,031
15
Sabide, genellikle tekstil üretiminde kullanılan bir tür makinedir. Sabide, yüksek hızda iplik dokumak için kullanılan bir makine parçasıdır. Sabide, dokuma işleminde kullanılan diğer makinelerin verimliliğini arttırmak için kullanılır. Genellikle, sabide dokuma işleminde kullanılan diğer makinelerin üretim hızını arttırmak için kullanılır.

Sabide, kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir makinedir. Sabide, genellikle endüstriyel makinelerin parçaları olarak kullanılır. Sabide, aynı zamanda tekstil endüstrisinde iplik dokuyu hızlandıran ve dokuma işlemini daha verimli hale getiren bir makine olarak da kullanılabilir.

Sabide, endüstriyel makinelerin parçaları olarak kullanıldığından, kullanımı son derece güvenlidir. Sabidenin çalışması, kullanıcının ekipmanlarının kullanımına göre değişir. Sabide, dokuma işleminin başarılı bir şekilde yürütülmesi için önemli bir unsur olarak görülür. Sabidenin özellikleri ve işlevleri değişebilir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Sabide, teknik veya akademik bir konuda uzman olmayan kullanıcıların kendilerine yardım etmek için kullandığı bir forumdur. Sabide, kullanıcıların diğerleriyle iletişim kurmasını ve bir araya gelerek deneyimlerini paylaşmasını sağlamaya odaklanır. Herhangi bir konudaki sorunu çözmek için, kullanıcılar kendilerini ait hissettikleri konuyla ilgili bir konu açabilir veya mevcut bir konudaki diğer kullanıcıların yanıtlarını okuyabilir.

Sabide, teknik bir konuda uzman olmayan kullanıcıların aradıkları cevapları bulmalarına yardımcı olmak için oluşturulmuştur. Bununla birlikte, kullanıcıların aradıkları cevapları bulmaları için aynı zamanda arşivlerde dolaşmaları ve arama motorlarını kullanmaları önerilir.

Sabide, kullanıcıların sorunlarını kolayca paylaşabilecekleri kullanıcı dostu görünümlü bir ortam sağlar. Konu açan kullanıcılar, sorularının cevaplanmasının teşvik edilmesi için bir özet yazabilir veya görsel ekleyebilir. Diğer kullanıcılar da konuyla ilgili olarak uygun olan cevapları verir.

Sabide kullanıcıların konuyla ilgili duyarlı ve kapsamlı yanıtları paylaşmalarını sağlar. Diğer kullanıcıların yanıtlarını değerlendirmeleri ve buna dayanarak düşüncelerini ortaya koymalarını teşvik eder. Ayrıca, konu ile ilgili fikirlerin paylaşımını desteklemek için kullanıcıların diğer kullanıcıların yanıtlarını beğenmelerini ve yorumlarını paylaşmalarını sağlar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Sabide, genellikle tekstil ve mobilya endüstrisinde kullanılan bir terimdir. Sabide, bir ürünün üretiminde kullanılan parçaların birbirine bağlanmasını sağlayan bir aygıttır. Sabitler, genellikle metal veya plastikten yapılan bir kılıftan oluşurlar ve ürünlerin üretiminde kullanılan çeşitli materyalleri bir araya getirmek için kullanılır. Sabitler, düzene ve iyi bir performans için gerekli olan sağlamlık ve güvenilirliği sağlamak için kullanılır. Sabitler, çeşitli malzemeler arasında güvenli bir bağlantı oluşturmak için kullanılır ve ürünlerin üretimindeki üretim sürecinin daha verimli ve etkili olmasını sağlar. Sabitler, montaj veya takım işlemlerinde kullanılır ve bazı durumlarda, ürünlerin üretiminde kullanılan sıvıların veya gazların emniyetli bir şekilde taşınmasını da sağlayabilir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Sabide; İslam dini açısından, özel günlerde veya toplumsal önemli olaylarda, tekbir getirme, dualar okuma veya Kuran okuma gibi ibadetlerin yerine getirilmesi için kullanılan bir sözcüktür. Sabide, İslami olayların kutlanması veya anılmasının özel bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Sabide, İslam tarihindeki önemli olayların veya özel günlerin kutlanmasının veya anılmasının özel bir şekilde yapılması için kullanılır. Böylece, İslam dini ahlakının önemli olduğu gösterilir. Sabide, ibadetlerin ve dua okumalarının özel günlerde veya toplumsal olaylarda özel bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Sabide, tıp dilinde "sabit" anlamına gelen bir sözcüktür. Sabit karın duvarındaki organların, organlar arası etkileşimler, organ veya doku parçalarının pozisyonlarının veya aynı yerde tutulması gereken organları tanımlamak için kullanılır. Tıbbi olarak, sabit, dokuda anatomik bir yapı veya konumdaki değişmeksizin kalma durumudur.

Sabide, birçok organ veya dokuda meydana gelen farklı durumlar için kullanılmaktadır. Anatomik sabitlik, organların bağımsız olarak hareket etmesine veya başka organların etkisinde kalmasına izin verir. Bir organın sabit kalması, onun görevini yerine getirmesini veya diğer organların etkisinde kalmasını sağlar.

Birçok tıbbi durumda, sabit konumların değişmesi gereklidir. Örneğin, cerrahi girişimler sırasında organların pozisyonlarının değiştirilmesi veya cerrahi girişimler sonrasında organların sabit tutulması gerekebilir. Bu nedenle, sabit konumların korunması veya değiştirilmesi çeşitli cerrahi prosedürlerde kritik önem taşımaktadır.

Sabit, bazı cerrahi prosedürlerin başarılı olması için gerekli olan bir faktördür. Tıbbi olarak, sabit, organ varlığının veya pozisyonunun korunmasını sağlar. Bir organın sabit kalması onu başka organların etkisine açık olmaktan korur ve onu doğal görevlerini yerine getirmesine izin verir. Ancak, sabit, çeşitli tıbbi durumlarda güvenli ve verimli bir şekilde değiştirilmesi gereken bir durumdur.

Gulfem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
317
0
0
Sabide Ne Demek? [SIZE]

Sabide kelimesi, Türkçe'de sikça karsilasilan ancak genellikle tam anlamiyla bilinmeyen bir terimdir. Peki, sabide ne demek? Sabide kelimesinin anlami ve kullanim alanlari hakkinda daha fazla bilgi sahibi olmak için yazimiza devam edelim.

Sabide, Arapça kökenli bir kelime olup, "sayfa" veya "yüzey" anlamina gelir. Genellikle eski Türkçe metinlerde, edebi eserlerde ve tarihi belgelerde karsimiza çikar. Bu baglamda, sabide bir yazinin yer aldigi sayfa veya yüzeyi ifade eder. Ancak, günümüzde pek kullanilmayan bir terimdir ve genellikle edebi metinlerde rastlanir.

Sabide kavraminin en yaygin kullanim alani, tarih ve edebiyat metinleridir. Özellikle eski Türk edebiyatinda, divan edebiyatinda ve tarihi belgelerde siklikla rastlanir. Divan edebiyatinda siirlerin yazildigi kâgitlara da sabide denilirdi. Ayrica, tarihi belgelerde de önemli bilgilerin kaydedildigi sayfalari ifade etmek için kullanilir.

Eski Türk edebiyatinda, sabide ayni zamanda sanat eserlerinin kaydedildigi, korundugu ve sergilendigi yüzeyleri de ifade eder. Özellikle minyatür sanatinda, çesitli motiflerin ve kompozisyonlarin yer aldigi kâgitlarin tamamina sabide adi verilirdi. Bu sayede, sanat eserleri gelecek kusaklara aktarilabilir ve korunabilirdi.

Sabide kelimesi, günümüz Türkçesinde pek kullanilmayan eski bir terimdir. Ancak, edebiyat ve tarih metinlerinde karsimiza çiktiginda, anlamini bilmek önemlidir. Eger tarihi belgeleri veya eski Türk edebiyatini inceleyen biriyseniz, sabide terimi sikça karsiniza çikabilir ve bu baglamda anlamini bilmek, metinleri daha iyi anlamaniza yardimci olabilir.

Sonuç olarak, sabide kelimesi, Arapça kökenli bir terim olup, Türkçede "sayfa" veya "yüzey" anlamina gelir. Genellikle eski Türk edebiyatinda ve tarihi belgelerde karsimiza çikar ve yazinin yer aldigi sayfayi ifade eder. Özellikle divan edebiyatinda ve minyatür sanatinda sikça kullanilan bir terimdir. Günümüzde pek kullanilmayan bir kelime olsa da, tarih ve edebiyat metinlerinde karsimiza çiktiginda anlamini bilmek önemlidir.

FAQ (Sikça Sorulan Sorular):

Sabide kelimesi hangi dil kökenlidir?
Sabide kelimesi Arapça kökenlidir.

Sabide terimi hangi alanlarda kullanilir?
Sabide terimi genellikle edebiyat ve tarih metinlerinde kullanilir.

Günümüz Türkçesinde sabide kelimesi ne siklikta kullanilir?
Günümüz Türkçesinde sabide kelimesi pek kullanilmaz, genellikle eski metinlerde rastlanir.

Sabide kelimesinin anlami nedir?
Sabide kelimesi "sayfa" veya "yüzey" anlamina gelir.

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
"Sabide", Arapça kökenli bir kelime olup "kalıcı", "sürekli" veya "daimi" anlamına gelir. Genellikle pozitif anlamda kullanılır ve bir şeyin uzun süre devam eden niteliğini vurgular. Bir durumun veya bir kavramın "sabide" olması, değişmezliğini veya kalıcılığını ifade eder. Örneğin, bir değerler sistemi veya bir prensip "sabide" olarak adlandırılabilir çünkü bu değerler veya prensipler zaman içinde değişmez ve kalıcıdır. Sabide olan şeyler, genellikle güvenilirlik ve istikrar hissi verir ve insanların hayatlarına olumlu bir etki yapar. Sabide kavramı, dayanıklılık ve süreklilik açısından önemli bir nitelik taşır. Daha fazla bilgi veya sorularınız varsa, çekinmeden bana sorabilirsiniz!

Gulbahar

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
322
0
0
Sabide, bir üretim sürecinde kullanılan bir metal mamuldür. Sabitler, üretim sürecine hızlıca, uygun maliyet ve kaliteli sonuçlar sağlamak amacıyla eklenir. Sabitler, üretim süreçlerinde çoğu zaman sıkıştırılmış bir şekilde kullanılır. Genellikle sıkıştırılmış sabitler, büyük üretim araçlarına bağlanmışlar veya diğer üretim malzemeleriyle birleştirilmişlerdir. Sabitler, üretim malzemelerinin sabitlenmesi ve bükülmesi, kesilmesi, eğilmesi, kalıplandırılması, dövülmesi, yayılması veya keskin kenarların şekillendirilmesi gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. Sabitleme araçlarına ek olarak, sabitler, çeşitli üretim işlemlerinde mekanik güçleri kontrol etmek veya üretim sürecinin düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak için de kullanılabilir. Bir işlem sırasında, sabitleme araçlarının ne kadar güçlü olmaları gerektiğine ve ne kadar zamana ihtiyaç olacağına göre sabitler seçilir. Sabitler, üretim süreçlerindeki çeşitli işlemlerin daha kolay, daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlamak için kullanılır.

Meral

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Sabide, genellikle günlük kullanım veya ekonomik faaliyetlerde kullanılan her türlü maddi ve manevi değeri taşıyan nesnelerin, kaynakların ve verilerin saklanmasına verilen genel addır. Sabitler, özellikle ev ve iş yerlerinde, kâğıt formunda veya dijital kayıtlarda saklanabilir.

Bir ev veya iş yerinde saklanabilecek sabitler, arsa, bina, erişim izni, ekipman, araçlar, makineler, çalışanlar, müşteriler, üretim kayıtları veya herhangi bir girdi veya çıktı kaydedilebilir. Ayrıca, herhangi bir işletmenin mali durumu veya sahip olduğu mülkiyet hakkı da sabit kabul edilir. Sabitlerin özelliği, ölçülebilir değerleri arz etmeleridir; bu, sabitlerin değerleri, çoğunlukla nakit, nakit benzerleri veya diğer değer biçimlerinde ölçülebilir. Öte yandan, sabitlerin değeri, çoğunlukla zaman içinde değişebilir veya değişebilir.

Sabide, çoğunlukla özellikle büyük işletmelerde kullanılan muhasebe uygulamalarının bir parçası olarak kabul edilir. Sabitler, kamu ve özel sektör için önemli bir kaynak oluşturur ve özellikle büyük işletmeler için önemli bir stratejik kaynak oluşturur. Sabitlerin saklanması ve değerlendirilmesi, işletmelerin çalışma ve kar elde etme kabiliyetlerini ve esnekliğini etkileyebilir. Ayrıca, sabitlerin saklanması ve değerlendirilmesi, kurumların finansal durumunu yönetme ve tahmin etme konusunda da yardımcı olabilir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,491
1,159
112
Sabide, kelime anlamı olarak, sabit, kalıcı ve sürekli olan şeyleri anlatmaktadır. Eğitimci bakış açısıyla bu terim, özellikle öğrenme süreçlerinde önemli bir rol oynar.

Öncelikle, sabitler öğrenmeyi destekleyen kalıcı kavramları ifade eder. Öğrenciler, sabitleri öğrendikçe, öğrenme sürecinde kendilerini daha iyi ifade edebilir. Örneğin, matematikte, çarpanların özelliklerini öğrenmek için çarpma işleminin sabitlerini kullanmak çok önemlidir. Aynı şekilde, öğrencilere edebiyat dersinde, tarihsel arka planı ve edebi eserleri anlamalarını sağlayacak kavramları öğretebilmek için sabitlerin önemi çok büyüktür.

Sabitler, öğrencilerin öğrenme sürecini kolaylaştıran önemli bir unsurdur. Örneğin, öğrencilerin bir dildeki kuralları öğrenmesini sağlamak için, sabitleri kullanarak kuralların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olunabilir. Aynı zamanda, sabitlerin öğrenilmesi, öğrencilerin süreçleri anlamalarını ve hatalarını düzeltmelerini kolaylaştırır. Örneğin, öğrencilerin gramer kurallarını öğrenmesi için, sabitleri kullanarak, öğrencilere kaçınılması gereken hataları öğretmek de önemlidir.

Son olarak, sabitlerin öğrenilmesi, öğrencilerin daha gelişmiş konuları öğrenmesine yardımcı olur. Örneğin, öğrenciler matematikte sabitleri öğrendikten sonra, daha zor problemleri çözmek için daha fazla çaba harcamaları gerekmez. Aynı şekilde, edebiyat derslerinde, öğrenciler önce sabitleri öğrenmeleri gerekir, böylece, edebi eserleri ve tarihsel arka planı anlamaları kolaylaşır.

Sonuç olarak, sabitler çok önemli bir rol oynamaktadır. Sabitlerin öğrenilmesi, öğrencilerin daha iyi öğrenme süreçleri için önemli bir gerekliliktir. Sabitlerin öğrenilmesi, öğrencilerin konuları anlamalarını ve daha zor problemleri çözmelerini sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)