Sabrettim nasıl yazılır TDK

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba, TDK'de sabrettim yazılışını merak ediyorum. Sabrettim TDK'de nasıl yazılır? Lütfen bu konuda bilgi verebilir misiniz? Dilbilimciler, dil bilimcilerinden ya da bilimsel kaynaklardan destek alarak beni bu konuda aydınlatabilirler mi? Bu konu hakkında çok meraklıyım ve herhangi bir yanlış yapmamak için yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,777
1,256
112
Sabrettim Nasıl Yazılır TDK?

Sabrettim, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan ve Türkçe sözcüklerin doğru ve yaygın yazımını sağlayan güncel bir sözlük olan TDK Sözlüğü'nde geçen bir Fiilimizdir. Sabrettim, aslında “sabretmek” fiilinden türetilmiş bir Fiildir. Bu Fiilin kökünden meydana gelen ‘Sabret’ Fiilinin zamanlama özelliği olan -ti eki alarak ‘Sabrettim’ halini almıştır.

Sabrettim, TDK Sözlüğü'nde geçen bir Fiilimsi olarak “ben sabrettim” anlamını taşımaktadır. Sabrettim Fiili, geçmiş zaman çekimlerinde kullanılmaktadır. Sabrettim Fiili, Cümle içerisinde çoğul kullanımda olmak üzere ‘Sabrettik’ olarak kullanılmaktadır.

Sabrettim Fiilinin Kullanımı

Sabrettim Fiili, temel olarak geçmiş zaman çekimlerinde kullanılmaktadır. Cümle içerisinde çoğul kullanımda ise "Sabrettik" olarak kullanılmaktadır. Aşağıda verilen cümleler, Sabrettim Fiilinin kullanımını göstermektedir:

• “Sabrettim, ama sonuç yine de değişmedi.”
• “Sabrettik, ama sonuç yine de değişmedi.”

Sabrettim Fiilinin Anlamı

Sabrettim Fiili, aslında “sabretmek” fiilinden türetilmiş bir Fiildir. Bu Fiilin anlamı, bir şeyi beklemeyi, sabırla beklemeyi ve uzun süre beklemeyi ifade etmektedir. Sabretmek, bekleyerek bir şeyi sağlamak veya başarmak anlamına gelmektedir. Sabrettim Fiili, “ben sabrettim” anlamını taşımaktadır.

Sabrettim Fiilinin Farklı Anlamlı Kelimeler

Sabrettim Fiilinin farklı anlamlı kelimeleri arasında; uzun süre beklemek, sabırla beklemek, beklemeyi sürdürmek, sabırlı olmak gibi kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler, Sabrettim Fiilinin anlamının farklı yönlerini ifade etmektedir.

Sonuç
Sabrettim, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan ve Türkçe sözcüklerin doğru ve yaygın yazımını sağlayan güncel bir sözlük olan TDK Sözlüğü'nde geçen bir Fiilimizdir. Sabrettim, aslında “sabretmek” fiilinden türetilmiş bir Fiildir. Bu Fiilin kökünden meydana gelen ‘Sabret’ Fiilinin zamanlama özelliği olan -ti eki alarak ‘Sabrettim’ halini almıştır. Sabrettim Fiili, “ben sabrettim” anlamını taşımaktadır ve geçmiş zaman çekimlerinde kullanılmaktadır. Sabrettim Fiili, temel olarak bekleyerek bir şeyi sağlamak veya başarmak anlamına gelmektedir.