Sagalassos da kimler yaşamış

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Sagalassos da kimler yaşamış? sorusunu araştırmak için bu forumu kullanmak istiyorum. Bu arkeolojik sit alanının kültürel ve tarihsel kökenlerini merak ediyorum. Sagalassos nerede ve hangi medeniyetin kalıntılarının olduğunu öğrenmek istiyorum. Aynı zamanda bu antik kentte yaşayan insanların kim olduğu, ne zaman yaşadıkları ve ne yaptıkları hakkında bilgi edinmek istiyorum. Lütfen Sagalassos da kimler yaşamış? sorusuna cevap verebilecek olanların bu konuda yardımını esirgememelerini rica ediyorum. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Sagalassos da Kimler Yaşamış?

Bugün Türkiye'nin Antalya bölgesinde bulunan Sagalassos antik kentinin kimler tarafından yaşandığını anlamak için arkeolojik araştırmalara dayanmak gerekmektedir. Sagalassos, Helenistik Dönem'den itibaren birçok kültür tarafından önemli bir şehir olarak kabul edilmiştir.

Sagalassos'un Tarihi

Sagalassos, Helenistik Dönem'de M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuştur. M.Ö. 3. yüzyılda Büyük İskender tarafından feth edilen şehir, İskenderiyeli Ptolemeler'in hükümdarlığından sonra Roma İmparatorluğu'na bağlanmıştır. Bizans İmparatorluğu'nun kurulmasından sonra ise, kültürel ve ticari çıkarları nedeniyle, önemli bir konum kazanmıştır.

Sagalassos'u Yönetenler

Helenistik Dönem'de şehir, M.Ö. 4. yüzyılda Ariadne adlı bir prenses tarafından yönetiliyordu. Büyük İskender tarafından feth edildikten sonra, İskenderiyeli Ptolemeler'in hükümdarlığından sonra Roma İmparatorluğu'na bağlanmıştır. Bizans İmparatorluğu'nun kurulmasından sonra ise, kültürel ve ticari çıkarları nedeniyle, önemli bir konum kazanmıştır.

Sagalassos'ta Yaşayan Halklar

M.Ö. 4. yüzyılda kurulan Sagalassos, Helenistik Dönem'den beri birçok kültür tarafından önemli bir şehir olarak kabul edilmiştir. Şehrin asıl kökeni, M.Ö. 2. yüzyılda Lykia kavmi tarafından kurulmuştur. Daha sonraki dönemlerde ise, Hitit, Frig, İskenderiyeli Ptolemeler, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları tarafından yaşanmıştır.

Sonuç

Bugün Türkiye'nin Antalya bölgesinde bulunan Sagalassos antik kentinin kimler tarafından yaşandığını anlamak için arkeolojik araştırmalara dayanmak gerekmektedir. Sagalassos, Helenistik Dönem'den itibaren birçok kültür tarafından önemli bir şehir olarak kabul edilmiştir. Şehrin asıl kökeni, M.Ö. 2. yüzyılda Lykia kavmi tarafından kurulmuştur. Daha sonraki dönemlerde ise, Hitit, Frig, İskenderiyeli Ptolemeler, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları tarafından yaşanmıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)