Sagalassos Rakım kaç

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba! Sagalassos antik kenti hakkında merak ettiğim bir konu var; Sagalassos rakım kaç? Ben bu konuda hiçbir fikrim yok, bu yüzden forum kullanıcılarından yardım istiyorum.

Sagalassos antik kenti Batı Anadolu'da yer almaktadır ve Hitit kültüründen etkilenmiştir. M.Ö. 300'lerde inşa edilen kent, MÖ. 7. yüzyılda kısmen Bizans hâkimiyetine girmiştir. Rakımının yaklaşık 800 m olduğu rivayet edilmektedir.

Bu konuda en iyi kaynak ve bilgiyi bulmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Özellikle arkeolojik kazılar ve araştırmalar hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Bu konuda deneyimli olan ve Sagalassos'un rakımını öğrenmek için nasıl bir yol izleyebileceğimi bana açıklayabilecek herhangi bir kullanıcı var mı?

Çok teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,967
1,315
112
Sagalassos Rakım Kaç?

Anadolu'nun en eski antik kentlerinden biri olan Sagalassos, Burdur'un Ağlasun ilçesinde bulunmaktadır. Sagalassos, MÖ 2000'lerin başlarında kurulmuş ve MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu'na katılmıştır. Bu antik kent, Burdur Gölü'nün etrafında bulunan tepelerde kurulmuştur. Şu anda en yüksek noktasının rakımı 1635 metredir.

Sagalassos'un Tarihçesi

Sagalassos, MÖ 2000'lerin başlarında, Likya'nın Pisidia bölgesinde bulunan özerk bir krallık olarak kurulmuştur. MÖ 2. yüzyılda, Likya'nın Pers İmparatorluğu'na katılmasından sonra, Sagalassos, Pers egemenliği altına girmiştir. MÖ 1. yüzyılda, Sagalassos, Roma İmparatorluğu'na katılarak, bu antik kent Roma İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelmiştir.

Sagalassos'a Yönelik Arkeolojik Çalışmalar

Sagalassos, 19. yüzyılın sonlarında, İngiliz ve Belçika arkeologları tarafından keşfedilmiştir. Arkeolojik çalışmalar, 1975 yılında başlamıştır ve bu çalışmalar henüz devam etmektedir. Çalışmaların amacı, bu harika antik kentin tarihini ortaya çıkarmaktır.

Sagalassos'un Geleceği

Sagalassos, Burdur'daki en önemli antik kentlerden birisidir. Şu anda bu antik kentin korunması için çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca, Sagalassos'un turizm alanında geliştirilmesi için çalışmalar da sürmektedir.

Son olarak, Sagalassos, Burdur'un Ağlasun ilçesinde, 1635 metre yükseklikte bulunan eşsiz bir antik kenttir. Bu antik kent, MÖ 2000'lerin başlarında Pisidia bölgesinde kurulmuştur ve MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu'na katılmıştır. 19. yüzyılın sonlarında, İngiliz ve Belçika arkeologları tarafından keşfedilen bu harika kentin, korunması ve turizm alanında geliştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)