Sağlıklı sınırlar nedir

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba,

Sağlıklı sınırlar hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorum. Ne olduklarını ve neden önemli olduklarını öğrenmek istiyorum. Bana sağlıklı sınırlar hakkında bilgi verebilecek kimselerin ya da kaynakların yardımına ihtiyacım var. Sağlıklı sınırların ne olduğunu, bunları oluşturmak için neler yapılması gerektiğini ve bunların ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum.

Sağlıklı sınırlar, kimlik ve kişisel bütünlüğümüzü korumamızı sağlayan, kişisel ayrıcalıklarımızın ve özgürlüklerimizin sınırlarını belirlememizi sağlayan sınırları ifade eder. Bu sınırlar, insanlar arasındaki ilişkileri tanımlayan, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak bizi koruyan, bizi sevgi ve saygıya karşı koruyucu olmaya zorlayan ve bizi rahatsız eden veya tehdit eden durumları tehdit eden sınırları ifade eder. Sağlıklı sınırlar, bizi başkalarından korumamızı sağlayan ve kendi özgürlüklerimizin sınırlarını belirlememizi sağlayan önemli kurallardır.

Sağlıklı sınırlar hakkında size destek olacak birileri veya kaynaklar hakkında bilgi verebilecek kimselerden yardım istiyorum. Sağlıklı sınırların ne olduğu, bunları oluşturmak için neler yapılması gerektiği ve bunların ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

• Like
Reactions: Merve and Funda

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Sağlıklı Sınırlar Nedir?

Sağlıklı sınırlar, kişisel sınırlarınızın olmasını, kimseyi ya da bir şeyi kendinizi üstün tutmadan veya suçlamadan seçme ve korumaya yardımcı olmasını sağlayan özgüvenli, düşünceli ve tarafsız sınırların oluşumudur. Sağlıklı sınırlar, kişisel ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin karşılanmasını sağlamak için önemli bir araçtır. Sağlıklı sınırlar sayesinde, kimseyi suçlamadan veya üstün tutmadan kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sağlıklı Sınırların Önemi Nedir?

Sağlıklı sınırlar, kişisel ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yardımcı olmakla kalmayıp, diğer insanlara karşı duyarlı olmanıza da yardımcı olur. Sağlıklı sınırlar, kişinin kendini korumasını ve diğerlerinin haklarını korumasını sağlar. Sağlıklı sınırlar, kişinin kendini sömürülmemesi için önemli bir araçtır. Sağlıklı sınırlar, kişinin duygusal ve fiziksel olarak güvende olmasını da sağlar.

Sağlıklı Sınırlar Nasıl Kurulur?

Sağlıklı sınırların kurulması, kişinin kendi ihtiyaçlarının ve isteklerinin farkına varmasıyla başlar. Kişinin kendi ihtiyaçlarını ne zaman karşıladığını ve ne zaman diğerlerinin ihtiyaçlarını karşıladığını anlaması önemlidir. Kişinin kendi ihtiyaçlarını kimseyi suçlamadan ifade etmeyi öğrenmesi de sağlıklı sınırların kurulmasında önemlidir. Kişinin karşısındaki insanlarla iletişim kurarken, kendini ifade etmeyi öğrenmesi de önemlidir. Kişinin, kendini ifade ederken karşısındaki insanların haklarını ve duygularını göz önünde bulundurması da önemlidir.

Sonuç

Sağlıklı sınırlar, kişisel ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin karşılanmasını sağlamak için önemli bir araçtır. Sağlıklı sınırlar sayesinde, kimseyi suçlamadan veya üstün tutmadan kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Sağlıklı sınırlar, kişinin duygusal ve fiziksel olarak güvende olmasını da sağlar. Sağlıklı sınırların kurulması, kişinin kendi ihtiyaçlarının ve isteklerinin farkına varmasıyla başlar. Sağlıklı sınırlar, kişinin kendini korumasını ve diğerlerinin haklarını korumasını sağlar.

• Love
Reactions: Gizem and Muge

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü