Şahit kelimesinin eş anlamlısı nedir

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,
Şahit kelimesinin eş anlamlısını öğrenmek istiyorum. Eş anlamlısı nedir? Lütfen konu hakkında yardım edin. Şahit kelimesi hakkında bilgim oldukça kısıtlı ve bu konuda yardıma ihtiyacım var. Eş anlamı konusunda açıklayıcı ve öğretici bir cevap bekliyorum. Bir arkadaşım bana şahit kelimesinin eş anlamlılarının şahid, tanık ya da şahitlikçi olduğunu söylemişti. Ancak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum. Bilginizi paylaşırsanız çok sevineceğim.

Bununla birlikte, şahit kelimesinin eş anlamlısı hakkında kullanılan diğer terimleri de öğrenmek istiyorum. Belirtmek isterim ki, bu bilgiyi öğrenmek için bana yardımcı olup olmayacağınızı öğrenmek istiyorum. Lütfen konu hakkında fikirlerinizi ve önerilerinizi paylaşın. Özellikle şahit kelimesinin eş anlamlılarının diğer terimleri hakkında kapsamlı bilgiler edinmek istiyorum. Çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,637
1,256
112
Şahit Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Şahit kelimesi, bir olay, durum veya kişi ile ilgili olarak olduğu gibi gözlemleyen veya gördüklerini onaylayan bir kişi veya olayın gerçekliğini doğrulayan kişi olarak tanımlanır. Şahit olarak davranmak, bazı durumlarda kanunda öngörülen bir görevdir. Bir olayın gerçekliğini doğrulayacak şahitlerin olması gerekir. Şahit olmak, olayın gerçekliğini onaylamak anlamına gelir ve bu, bazen sözlü olarak, bazen de yazılı bir biçimde olabilir. Şahitlerin kim olduğu, kimlerin gözlemlediği veya ifade ettiği önemlidir.

Şahit Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Şahit kelimesinin eş anlamlıları arasında şu kelimeler yer alır: Tanık, müşahit, gözlemci, şahitlik yapan, şahit olmak, gözlemlemek, tanıklık etmek, kanıtlamak, kanıtlamak, doğrulamak, tasdik etmek, tasdiklemek, onaylamak, teyit etmek ve doğrulamak.

Şahit Kelimesinin Diğer Kullanımları Nelerdir?

Kanunda öngörülen bir görev olarak, şahit olarak davranmak, bir olayın gerçekliğini doğrulamak anlamına gelir. Şahitlik, bir olayda veya durumda bulunan kişinin tanıklık etmesi olarak da tanımlanabilir. Ayrıca, bir olayın gerçekliğini doğrulayan veya izleyen kişi olarak da kullanılabilir.

Şahit Kelimesinin Aksine Kullanımları Nelerdir?

Şahit kelimesinin aksine kullanımları arasında, bir olayın gerçekliğini yalanlamak veya önlemek anlamına gelen kavramlar bulunur. Örneğin, bir olayın gerçekliğini yalanlamak, yalanlamak, inkar etmek, çürütmek, reddetmek veya önlemek gibi anlamları içerir. Bu kullanımların hepsi şahit kelimesinin aksine kullanımlarıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)