Şamdün kelimesinin eş anlamı nedir

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba! Şamdün kelimesinin eş anlamı nedir? Sorusunu sormak istiyorum. Eş anlamı nedir? benim için çok önemli. Bu kelimeyi tam olarak anlamak istiyorum. Özellikle kelimenin manası hakkında aydınlatıcı bilgiler ve görüşler almak istiyorum. Ayrıca eş anlamları hakkındaki konuşmalardan da faydalanmak istiyorum. Bu soruyu cevaplayan herkesin önerileri ve yorumları bana çok yardımcı olacaktır. Lütfen bana yardım etmek isteyenleri bekliyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,344
1,315
112
Şamdün'ün Eş Anlamı Nedir?

Şamdün kelimesi Arapça'da "müjde, müjdeci, haberci" anlamına gelir. Kelime, özellikle Kuran'da Hz. İsa'nın doğumuna ilişkin olarak kullanılmıştır. Bu kelime, Hz. İsa'nın doğumunu haber vermek üzere gönderilen meleklerden biri olan İsa'nın meleği olarak da bilinir.

Şamdün kelimesinin eş anlamını bulmak için, Kuran'daki meşhur melek ayetinin (Enbiya Suresi ayet 37) tam olarak ne demek istediğinin anlaşılması gerekmektedir. Bu ayet, Allah tarafından İsa'nın doğumuna ilişkin olarak gönderilen melekleri şöyle tarif eder: "Şamdün, O'nun meleğidir; O'nun gönderildiği gün, her türlü övgüyü onunla birlikte sunacaktır."

Bu ayetten anlaşıldığına göre, "Şamdün" kelimesinin eş anlamı; "müjde, müjdeci, haberci, müjdeleyici, tebliğci, bildirici" gibi anlamlara sahiptir. Bu kelimeler, İsa'nın doğumuna ilişkin olarak Allah tarafından gönderilen melekleri tarif eder. Kelime, diğer meleklerin özellikleriyle de birlikte kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)