Samsun Ayvacık Neyi Meşhur

BombaciMulayim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,262
104
0
Merhaba,

Samsun Ayvacık'ta meşhur olan şeyi öğrenmek için yardım istiyorum. Samsun Ayvacık'ın meşhur olan her şeyi merak ediyorum. Bu bölgeye özgü kültürü, lezzetleri ve gezilecek yerleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Samsun Ayvacık'ta meşhur olan her şeyi öğrenmek için konuya ilişkin olarak görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Belki Samsun Ayvacık'ta meşhur olan bir kültürü, bir yemeği veya bir tür gezilecek yeri öğrenmem için yardım edebilirsiniz. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Samsun Ayvacık Neyi Meşhur?

Türkiye'nin Orta Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun'un Ayvacık ilçesinde ünlü olan en önemli şey, kendine özgü lezzeti ile meşhur olan Ayvacık Ispanaklısı'dır. Ispanaklı ile ünlü olmasının yanı sıra, ünlü Ayvacık İskender Kebabı da meşhur olan bir şeydir.

Ayvacık Ispanaklısı, ismiyle de anlaşılabileceği üzere, ispanak ve diğer sebzelerden oluşan bir yemektir. Ispanak, kırmızı mercimek, soğan, patates, domates, biber, maydanoz ve sırma yağı fırında birlikte pişirilir. Üzerine de tereyağı, yoğurt veya közlenmiş biber sosu eklenir.

Ayvacık İskender Kebabı ise, etin üzerine sıcak yoğurt veya kaymak dökülerek servis edilen, tereyağı ile pişirilmiş köfte tabaklarıyla servis edilen çok meşhur bir yemektir. Etin bir kısmı, kızartılmış patates eşliğinde servis edilir.

Ayvacık'ın bu iki meşhur lezzeti, herkesin ilgisini çekiyor ve Ayvacık'ın çok özel ve lezzetli yemekleri nedeniyle her yıl turistlerin gelip bu lezzetleri denemeye geldiği söyleniyor.

Anahtar Kelimeler: Samsun, Ayvacık, Ispanaklı, İskender Kebabı, Türkiye, Orta Karadeniz, Lezzetler, Turizm.

• Love
Reactions: Aylin and Serpil

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)