Sanayi devrimi Osmanlı Devletinde neden başlamadı

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

Sanayi devriminin Osmanlı Devletinde neden başlamadığını anlamak istiyorum. Sanayi devrimi, 18. yüzyılda başlayan, tarım ve ticaretin sanayi üretimine dayalı üretime dönüşmesi olarak tanımlanır. Osmanlı Devletinde ise, bu sanayi devriminin başlamasının nedenleri tam olarak anlaşılamamaktadır.

Acaba Osmanlı Devletinde sanayi devriminin başlamasının nedenleri nedir? Sanayi devriminin engellenmesinde, ekonomik ve siyasi faktörlerin etkisi olabilir mi? Sanayi devriminin başlamasının nedenlerini anlayabilmek için tarihsel, ekonomik ve siyasi faktörleri araştırmamız gerekiyor mu?

Yardım istediğim konu hakkında deneyimli ve uzman kişilerden görüşler bekliyorum. Sanayi devriminin Osmanlı Devletinde neden başlamadığı konusunda katkıda bulunabilecek herkesten önerilerini paylaşmasını rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,902
1,315
112
Sanayi Devrimi Osmanlı Devletinde Neden Başlamadı?

Sanayi Devrimi, üretim alanında dünyayı köklü şekilde değiştiren, çoğu Avrupa ülkelerinde 18. yüzyılın ikinci yarısında meydana gelen teknolojik değişim sürecidir. Osmanlı Devleti, kendi ekonomik sistemini ve üretim teknolojilerini geliştirmeyi başaramamış olmasına rağmen, Avrupa'nın bu devriminden etkilenmiştir. Ancak, Osmanlı Devletinde gerçek anlamda bir sanayi devrimi olmasının nedenleri konusunda bazı farklı teoriler vardır.

Osmanlı Devletinde Sanayi Devrimi İçin Gerekli Koşulların Eksikliği

Osmanlı Devleti, sanayi devrimi için gerekli olan bazı koşulların eksikliğinden dolayı bu devrimi başlatamamıştır. Bunlar arasında, ekonomik zorluklar, teknolojik gerilikler, üretim ve ulaşım alanlarındaki kısıtlamalar, kültürel ve toplumsal kurallar ve politika kısıtlamaları sayılabilir.

Ekonomik Zorluklar

Osmanlı Devleti, sanayi devriminden önceki dönemde ekonomik anlamda çok zorlanmıştı. Osmanlı Devleti'ndeki üretim süreçleri, üretim alanlarındaki kısıtlamalar ve kaynakların kısıtlılığı nedeniyle, devletin yeni teknolojilere ve sanayi teknolojilerinin gelişmesine daha az yatırım yapması bekleniyordu.

Teknolojik Gerilikler

Osmanlı Devleti, sanayi devrimine ayak uydurmak için gerekli olan teknolojik gelişmelerin çoğuna sahip değildi. Osmanlı Devletinde üretim alanlarında yaygın olarak kullanılan teknolojiler, Avrupa'daki sanayi devrimi ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde geride kalmıştı.

Üretim ve Ulaşım Kısıtlamaları

Osmanlı Devleti, üretim alanlarında güçlü bir kısıtlama altında bulunuyordu. Üretim alanlarındaki kısıtlamalar, üretimin verimliliğini düşürüyordu. Ayrıca, üretimin ulaşım alanında da kısıtlamalar vardı. Ulaşım alanındaki kısıtlamalar da üretimin verimliliğini düşürüyordu.

Kültürel ve Toplumsal Kurallar ve Politika Kısıtlamaları

Osmanlı Devleti'ndeki kültürel ve toplumsal kurallar ve politika kısıtlamaları da sanayi devriminin başlamasını engellemiştir. Örneğin, Osmanlı Devleti'nde üretim alanı için gerekli olan çalışma saatlerinin kısıtlanması, üretimin verimliliğini düşürmüştür. Ayrıca, devlet tarafından verilen ticari teşviklerin yetersizliği de sanayi devriminin başlamasını engellemiştir.

Sonuç

Osmanlı Devleti, sanayi devrimini başlatmak için gerekli olan bazı koşulların eksikliğinden dolayı bu devrimi başlatamamıştır. Osmanlı Devletinde sanayi devriminin başlamasını engelleyen önemli faktörler arasında ekonomik zorluklar, teknolojik gerilikler, üretim ve ulaşım kısıtlamaları, kültürel ve toplumsal kurallar ve politika kısıtlamaları sayılabilir.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Osmanlı Devleti Sanayi Devrimi'nin başlamamış olmasının birçok nedeni vardır. Bunlar arasında, ekonomik yetersizlik, ekonomik çıkarların kısıtlanması, teknolojinin gelişmesinin kısıtlanması ve kültürel nedenler yer almaktadır. Osmanlı Devleti, ticaret ve sanayi faaliyetleriyle gelişmiş bir toplum oluşturmak için yeterli kaynaklara sahip değildi. Ayrıca, sanayi faaliyetlerini önlemek için yüksek vergilere maruz kaldı ve teknolojik gelişmelerin önüne geçildi. Kültürel nedenler olarak, Osmanlı toplumunda teknolojik gelişmeye karşı bir güvensizlik vardı ve bu durum, sanayi devriminin başlamasını engellemiştir.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Osmanlı Devleti, Avrupa'da yaşanan sanayi devrimi ile tamamen bağımsız bir ülke olarak kalmıştır. Sanayi devrimi, 18. yüzyılda İngiltere'de, tarım işçiliğinden makine üretimine geçişi simgelemekteydi. Osmanlı Devleti, üretimin makine üretimine kaydırılmasına gerek duymamıştı. Zira çok sayıda askeri ve siyasi problemi olan bir ülkeye bu hatalı bir strateji olarak görülmüştü.

Osmanlı Devleti, ülkedeki ulaşım ağının gelişiminden büyük ölçüde etkilenecekti. Yol yapımı, ticari faaliyetlerin rahatlıkla yürütülmesini sağlayacaktı. Fakat İngiltere gibi merkezi bir güç olarak, Osmanlı Devleti, güçlü bir ulaşım ağına sahip olmamıştı.

Osmanlı Devleti, tarım üretiminin güçlü bir temelini oluşturmuştu. Bu kapsamda tarım, hem ihracat, hem de dış ticaret açısından stratejik bir öneme sahipti. Sanayi devriminin önemli parçalarından biri olan makine üretimine kaydırılma konusunda, Osmanlı Devleti büyük ölçüde hassastı.

Bu nedenle, Osmanlı Devleti, sanayi devriminin başlamasına izin vermemişti. Sanayi devriminin sağlayacağı ekonomik avantajların ülke için etkisi konusunda da endişeler vardı. Osmanlı Devleti, bu tarz değişimlerin, ekonominin ve sosyal yapının bozulmasına yol açabileceği konusunda tedirginlik duymuştu.

Osmanlı Devleti, sanayi devriminin etkilerini en aza indirmek için, ülke ekonomisini korumak ve kollamak için çalışmıştır. Bu nedenle, Osmanlı Devleti, 18. yüzyılda sanayi devriminin başlamasına izin vermemiştir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Sanayi Devrimi, 18. ve 19. yüzyılda İngiltere'de başlayan ve daha sonra diğer Avrupa ülkeleri için de örnek olmuş olan bir sürecin adıdır. Sanayi Devrimi, tarım ve ticarî faaliyetler için kullanılan teknolojik ve makineleştirilmiş üretim yöntemlerinin geliştirilmesiyle karakterize edilir. Osmanlı Devleti, sanayi devriminin etkilerinden önemli ölçüde mahrum kaldı. 18. yüzyılda, Osmanlı Devleti teknolojik ve finansal anlamda önemli ölçüde geri kaldığı için, sanayi devriminin etkilerinden faydalanamadı. 19. yüzyılda ise, Osmanlı Devleti, sanayi devriminin etkilerinden dolayı yeterince uyarlanamadı ve girdiği savaşların yüklediği mali açıdan büyük zorluklarının etkileriyle karşı karşıya kaldı. Bu nedenlerden dolayı, Osmanlı Devleti sanayi devrimine cevap vermeye yeterince adapte olamadı.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Osmanlı Devleti, sanayi devriminin başlamasının önündeki en büyük engel olmuştur. Bu engel, devletin kapalı bir ekonomiye dayalı yönetim biçimi ve rejiminin olmasıdır. Devlet, İngiltere gibi, kapitalizme dayalı bir ekonomiye geçmek yerine, tarım ve ticarete dayalı bir ekonomiye dayanmaktadır. Yabancı ürünlerin ithal edilmesini ve ihracını kısıtlamakta, üretimin ulusal bazda teşvik etmekte ve iç piyasanın korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca, sanayileşmeyi teşvik etmek için ekonomik ve siyasi reformlar gereklidir, fakat Osmanlı Devleti bunları uygulamamıştır. Bu nedenle, sanayi devrimi Osmanlı Devletinde başlamamıştır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Osmanlı Devleti, çağdaş sanayi devriminin ilk çıkış noktaları olan Avrupa'nın çok gerisinde kalmış, bu nedenle kalkınma hedeflerine ulaşmak için gerekli olan teknolojik gelişmeyi gerçekleştirememiştir. Özellikle de iç politikalar, ekonomik durum ve kültürel altyapının yetersiz olması, sanayi devrimi başlatmak için gerekli olan koşulların oluşturulmasını önlemiştir. Ayrıca, devletin, finansal kaynaklarının yoğunlukla savaşa veya savaş gibi operasyonlara yönlendirmesi de, sanayi devriminin başlatılmasının önüne geçmiştir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Osmanlı Devleti, 18. yüzyılda Avrupa tarzı uygulamaları benimsemeye başladı. Ancak bu dönemde Sanayi Devrimi, Avrupa'da başlamış olsa da, Osmanlı Devleti'nde başlamamıştır. Bu durumun sebepleri arasında Osmanlı Devleti'nin ekonomik ve politik yapısının 18. yüzyılda çok geride kaldığı göz önüne alındığında, anlaşılmaktadır.

Osmanlı Devleti, 18. yüzyılda Avrupa'dan çok gerideydi. Avrupa'da, yüksek düzeyde teknolojik gelişmelere ve ekonomik ve sosyal reformlara sahip olan, güçlü bir devletti. Osmanlı Devleti ise, ekonomik ve teknolojik açıdan çok geri kaldı. Ayrıca, Osmanlı Devleti'nde, kurumsal olarak, siyasi yapı ve sosyal adalet için gereken reformların uygulanması gerektiği anlayışı hiç yoktu.

Sanayi Devrimi, çok sayıda unsurların koordinasyonuyla başarılı olabilirdi. Örneğin, Osmanlı Devleti'nde, teknolojinin gelişmesi için yeterli teşviklerin verilmesi gerekiyordu. Ayrıca, kredi uygulamalarının geliştirilmesi için, düzenli para sisteminin kurulması gerekiyordu. Son olarak, işgücünün eğitimi ve kalifiye işgücünün yetiştirilmesi için, eğitim sisteminin geliştirilmesi gerekiyordu.

Osmanlı Devleti, bu unsurların hepsine sahip olmadığından, 18. yüzyılda Sanayi Devrimi başlatmak için elverişli koşullar olmadı. Avrupa'da, çok sayıda reformların uygulanmasının ardından Sanayi Devrimi başlamıştı. Ancak, Osmanlı Devleti’nde bu reformların uygulanmasından dolayı, 18. yüzyılda Sanayi Devrimi başlamamıştır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,542
1,031
15
Sanayi Devrimi, Avrupa'da geç 18. yüzyılda başlayan ve 19. yüzyılda önemli bir rol oynayan teknolojik bir gelişme olarak tanımlanır. Bu gelişme, çeşitli alanlarda üretim teknikleri ve üretim süreçlerinde büyük bir köklü değişim ile birlikte katlanarak artan üretim kapasitesine dayanır. Osmanlı Devleti bu gelişmeyi benimsemeyerek, sanayi devrimi başlamadı.

Osmanlı Devleti, zamanının modern üretim tekniklerini kullanmamış ve üretim süreçlerinde önemli bir değişim gerçekleştirmeyi reddetmiştir. Osmanlı Devleti, bu gelişmeyi kendi geleneksel üretim teknikleri ve süreçleri ile karşılamayı tercih etmiştir. Bu durum, Osmanlı Devletinin küresel üretim süreçlerine ayak uyduramadığı ve gelişmeyi göz ardı ettiği anlamına gelmektedir. Ayrıca, bu devletin, geç 18. ve 19. yüzyılda uluslararası ticareti kontrol eden ülkelerin gücünü kıskançlıkla izlediği ve farklı üretim tekniklerini kullanmayı reddettiği de düşünülmektedir.

Kısacası, Osmanlı Devleti, sanayi devriminin Avrupa'da başladığı zamana kadar, modern üretim tekniklerini kullanmamış ve üretim süreçlerinde önemli bir değişim gerçekleştirmeyi reddetmiştir. Bunun yanı sıra, farklı üretim tekniklerini kullanmayı reddetmiş ve küresel üretim süreçlerine ayak uyduramamıştır. Bu nedenlerden dolayı, Osmanlı Devleti, sanayi devrimini başlatmamıştır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Osmanlı Devleti, Avrupa'da Sanayi Devrimi sırasında bu devrimin öncüsü olarak gösterilmez. Sanayi Devrimi, 18. yüzyılın ortalarında başlamış ve özellikle İngiltere'de toplumsal, ekonomik ve teknolojik değişimler yaratmıştır. Osmanlı Devleti ise bu devrimle paralel değişimlerin pek azına rastlamaktadır.

Sanayi Devrimi, her ne kadar modern ekonominin temellerini atmış olsa da, Osmanlı Devleti bu devrimin etkilerinden pek fazla etkilenmemiştir. Bunun nedeni, Osmanlı Devleti'ndeki ekonomik, teknolojik ve toplumsal altyapının Sanayi Devrimi süresince yeterince gelişmemiş olmasıdır. Osmanlı Devleti, Sanayi Devrimi sırasında köklü değişimler yapmak ve yenilikçi teknolojileri kullanmak için gerekli olan kaynağa ve altyapıya sahip değildi.

Ayrıca, Osmanlı Devleti'nde ticari faaliyetlerin kontrolü genellikle devlet tarafından yürütülmekteydi. Devletin ekonomiye müdahalesi, serbest piyasa mekanizmalarının gelişmesine ve sanayinin güçlenmesine engel olmuştur. Osmanlı Devleti’nde üretim sistemlerinin gelişmesi, üretim teknolojilerinin modernleşmesi ve yenilikçi sanayi uygulamalarının yaygınlaşması Sanayi Devrimi sırasında pek gerçekleşmemiştir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Sanayi Devrimi Osmanlı Devletinde başlamadı çünkü Osmanlı Devleti, 19. yüzyıldaki sanayi devriminin başlamasından önceki dönemlerde gelişmekte olan bir devletti. Osmanlı Devleti, modern sanayiye henüz hazır olmayan ekonomik, teknolojik ve sosyal koşullara sahipti. Bu koşullar, sanayi devriminin yayılmasının önünde bir engel oluşturdu. Ayrıca, Osmanlı Devleti'nde merkezi hükümetin sınırlı ekonomik gücü, sanayi devriminin başlamasını zorlaştırmıştır.

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Osmanlı Devleti özellikle 18. yüzyılda, sanayi devriminin başlamasına neden olacak ekonomik, teknolojik, sosyal ve siyasi ortamı sağlayamadı. 17. yüzyıl sonunda Osmanlı Devleti zayıflamış, 18. yüzyılda ise ekonomik, siyasi ve kültürel alanda çöküşe başlamıştır. Osmanlı Devleti’nin ekonomik durumu Avrupa’ya göre oldukça geriydi. Devletin gelirleri tarıma dayalıydı ve uzun süreli yatırımlara yönelik kaynaklar çok azdı. Teknolojik gelişmeler de yetersizdi. Büyük ölçüde el işçiliği ile üretim yapılıyordu. Osmanlı Devleti’nde sanayi devrimi başlamasına izin vermeyen en önemli etkenlerden biri de toplumsal sınıflar arasındaki farklılıklardı. Sanayi devrimi, daha yüksek gelir elde etmeyi, daha fazla üretimi ve daha fazla iş oluşturmayı amaçlardı. Ancak bu süreç, Osmanlı Devleti’nde sınıflar arasındaki uçurumu arttıracağından, işçi sınıfından gelen direniş ile karşılaşmaya mahkumdu. Ayrıca sanayi devrimi, devletin çıkarlarının önüne geçebilecek bazı siyasi değişiklikleri gerektirdiğinden, bu gelişme Osmanlı Devleti’nde başlamadı.

Osmanlı Devleti, sanayi devriminin başlamasına izin vermeyen ekonomik, teknolojik, sosyal ve siyasi ortamın olmamasından dolayı başaramadı. Devletin ekonomisi tarıma dayalıydı ve teknolojik gelişmeler yetersizdi. Ayrıca, sınıflar arasındaki uçurumu arttıracağından, işçi sınıfından gelen direniş ile karşılaşılıyordu. Sanayi devriminin başlamasının Osmanlı Devleti’nde başarısız olmasının önemli bir nedeni de bu sürecin çıkarlarını tehdit edecek siyasi değişikliklere izin vermemesiydi.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
9,955
517
0
Osmanlı Devleti, Sanayi Devrimi’ni başlatmamış olsa da, bu devrimin temelleri orada atılmıştır. Osmanlı Devleti, tarihi süreç içerisinde gelişen ekonomik ve teknolojik ilerlemelerini desteklemiştir. 17. yüzyılda, Osmanlı Devleti, tekstil sanayisini geliştirmek ve teknolojik ilerlemelerin desteklenmesi için çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar, sentetik iplikler, sentetik boyalar ve tekstil makineleri gibi üretim araçlarını geliştirmek için yapılmıştır. 19. yüzyılda ise, Osmanlı Devleti, raylı sistemler, vapurlar, telgraf sistemleri ve limanlar gibi altyapı projelerini geliştirmiştir.

Osmanlı Devleti ayrıca işgücünü geliştirmek için de çalışmalar yapmıştır. Özellikle, öğrenci sayısını arttırmak, eğitim sistemini iyileştirmek ve öğrenci yetiştirmek için çabalamıştır. Örneğin, Osmanlı Devleti, teknik eğitim merkezleri olan Mekteb-i Mülkiye ve Mekteb-i Tıbbiye’yi kurmuştur. Teknik bilgi ve becerileri arttırmak için, bu okulların kurulması, Sanayi Devrimi’nin Osmanlı Devletinde başlamamasına rağmen, bu devrimin temellerinin oluşturulmasına yardımcı olmuştur.

Ozge

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
298
0
0
Osmanlı Devleti'nde sanayi devriminin başlamamasının temel nedeni, kültürel, siyasi ve ekonomik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Devlet yönetiminin merkezî yapısı, küçük ölçekli işletmelerin örgütlenmesine ve büyük ölçekli işletmelere yatırım yapılmasına engel oluşturmuştur. Ayrıca Osmanlı Devleti, Avrupa'daki sanayi devrimi sürecinin başlangıcı olan 18. yüzyılda ekonomik, politik ve sosyal olarak güçlü bir devlet değildi. Güçlü bir devlet olmadan, Osmanlı Devleti'nde sanayi devrimine geçiş sağlanması oldukça zordu. Devlet, çoğu zaman denetimsiz bir şekilde küçük ölçekli işletmelerin örgütlenmesine ve sanayileşmeye yönelik altyapı yatırımları yapamadı. Bu durum, büyük ölçekli işletmelere yatırım yapılmasını engellemiş ve sanayi devriminin başlamasını engelledi.

Gulfidan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
320
0
0
Osmanlı Devleti, 18. yüzyılda Avrupa'da başlayan Sanayi Devrimi'ne uzak kaldı ve bu devrimin başlamasını önleyen birçok etken vardı. Bu etkenler arasında, ülkede güçlü bir üretim ekonomisinin olmaması, güçlü bir ulaşım sisteminin olmaması, toplumsal ve siyasi değişikliklerin çok yavaş gerçekleşmesi, ülkede üretimin ve tüketimin yeterince etkin olmaması ve üretim teknolojilerinin yaşlanmış olması sayılabilir.

Bir diğer önemli etken de, Osmanlı Devleti'nde çağdaş sanayi sektörünün gelişmesini engelleyen güçlü bir tüccar kültürünün olmasıydı. Ticaret ile güçlü bir ekonomik temel sağlanmasına rağmen, bu ticaret kültürü üretim ve inovasyonu zayıflatmıştı. Güçlü tüccarlar, yeni teknolojilerin geliştirilmesini önlemek için çok fazla kar etmek istediler.

Sanayi Devrimi'nin Osmanlı Devleti'nde başlamamasının başka bir sebebi de, ülkenin özellikle İngiltere ve Fransa gibi Avrupa ülkelerine göre daha az ekonomik gelişmişlik seviyesine sahip olmasıydı. Osmanlı Devleti'nin Avrupalılarla ticaret yapması, İngiliz ve Fransız şirketlerinin ekonomik üstünlüğünü korumaya devam etmesine neden oldu. Bu durum, ülkede sanayileşme oranının düşük kalmasına neden oldu.

Son olarak, Osmanlı Devleti'nde Sanayi Devrimi'nin başlamasını önleyen en önemli nedenlerden biri de ülkedeki baskıcı siyasi ve kültürel sistemdi. Ülkede aydınların ve devlet adamlarının fikirlerini açıkça ifade etmeleri yasaktı. Böylece, ülkede üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve ülkedeki üretim seviyesinin artırılması için gerekli olan yenilikçi düşüncelerin ortaya çıkması önlenmiş oldu.

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
Sanayi Devrimi'nin Osmanlı Devleti'nde başlamamasının birkaç nedeni vardı. Birincisi, Osmanlı Devleti'nin coğrafi konumu ve ekonomik yapısıydı. Sanayi Devrimi, özellikle madenler ve kömür gibi doğal kaynaklara dayalı endüstriyel bir dönüşümü tetikledi. Ancak Osmanlı topraklarında bu tür kaynaklar yeterince bol değildi ve sanayileşme için gerekli altyapı eksikti. Ayrıca, Osmanlı ekonomisi daha çok tarım ve ticarete dayanıyordu ve bu sektörlerde yapısal değişikliklere direnç gösteriyordu. Diğer bir faktör ise Osmanlı Devleti'nin siyasi istikrarsızlığı ve döneminde yaşanan savaşlar ve iç çatışmalardı. Bu durum, ekonomik ve teknolojik gelişmeler için uygun bir ortam sağlamadı. Sonuç olarak, Osmanlı Devleti, Sanayi Devrimi'ne diğer Avrupa devletlerinden daha geç adapte oldu ve bu süreç uzun bir zaman aldı.

Mihriban

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
288
0
0
Sanayi Devrimi, 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupa'da yaşanan gelişmelerden ve makinelerin kullanımından kaynaklanan devrimsel bir süreçti. Osmanlı Devleti ise bu dönemde bu sürece dahil olmadı. Bunun en büyük nedenleri arasında, Osmanlı ekonomisinin dünya pazarlarına açılmaya ve dış ticarete açık hale gelmemesine rağmen, iç pazarlarında güvenli ve sürekli bir ortam sağlaması; dünya pazarlarına açılmak ve bu sürece dahil olmak için gerekli düzenlemeleri yapmak için gereken ekonomik ve teknolojik kaynakların eksikliği; ve teknolojik gelişmelerin Osmanlı Devleti'ne ulaşmamasıdır. Osmanlı Devleti'nde, bu gelişmelerin kültürel, ekonomik ve politik etkilerini hissetmeden önce, Avrupa'daki sanayi devrimi sona ermesi gerekiyordu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)