Sardalya çaparisi nasıl yapılır

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba herkese!

Sardalya çaparisi yapmak istiyorum, ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum. Yemek yapmaktan hoşlanıyorum ve bu tarz pişirme tekniklerini öğrenmek istiyorum. Bir süre önce sardalyaları nasıl çaparacağımı öğrenmeye çalıştım, ancak başarılı olamadım. Lütfen, sardalya çaparisi nasıl yapılır? hakkında ipuçları veya yardımlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim. Çaparırken hangi malzemeler kullanılır? Ne kadar süre ile çapa yapılır? Kızartma yağı ile mi pişirilir? Bu tarz tarifleri bulmakta zorlanıyorum.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,306
1,247
112
Sardalya Çaparisi Nasıl Yapılır?

Sardalya çaparisi, muhteşem bir deniz yemeği olduğu için deniz yemekleri menülerinde çok sık görülmektedir. Belirli bir tecrübe ve beceriye sahip olmak sardalya çaparisinin zevk alınacak şekilde yapılmasını sağlar. Bu makalede sardalya çaparisinin nasıl yapılacağı, gerekli malzemeler ve önemli ipuçları hakkında konuşacağız.

Gerekli Malzemeler

Sardalya çaparisi için gerekli malzemeler, 1 kg sardalya, 2 yumurta, 1 bardak sıvı yağ, 1 çay kaşığı tuz, 1,5 bardak un, 1 çay bardağı sıcak su, 1 çay kaşığı krema, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 çay kaşığı karabiberdir.

Hazırlık

Sardalyaların kabuğu ve başı kaldırıldıktan sonra, bir tavaya sıvı yağ konur ve hafifçe ısıtılır. Ardından, sardalyalar tavaya eklenir ve karıştırılır. Kızartma işlemi tamamlandıktan sonra, ocağın sıcaklığı kısılır ve sardalyalar ocağın altında yavaş yavaş pişmeye devam edilir.

Sardalya Çaparisi Hazırlanması

Bir kase içerisine tuz, krema, karabiber, un ve sıcak su eklenir. Bu karışım karıştırılana kadar karışım homojen bir kıvama getirilir. Bu karışımdan birer parça alınarak, her parçadan tülbent şeklinde yuvarlak bir hamur elde edilir. Elde edilen hamurlar ince bir tabaka şeklinde inceltilir. İnceltilen hamurlar, önceden pişirilmiş sardalyalara sardalya çaparisi şeklinde sarmalanır.

Pişirme

Sarmalanan sardalyalar, yağlanmış bir tavaya alınarak, iki yumurtanın beyazına batırılarak sardalya çaparisi yaş olarak pişirilir. Sardalya çaparisi kızarana kadar pişirilir ve serviste ısıtılır.

Sardalya çaparisi, kapsamlı bir tecrübe ve beceriye sahip olmak gerektiği için, bir deniz yemekleri restoranında yapılması önerilir.

• Like
  • Wow
Reactions: Muge and Sebnem

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü