Şark kurnazı ne demek TDK

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba,

Şark kurnazı ne demek TDK'de? Bu konudaki bilgimin yetersiz olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle sizin yardımınıza ihtiyacım var. İngilizce'de 'cunning' kelimesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan 'şark kurnazı' kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi biraz daha ayrıntılı olarak anlamaya çalışıyorum, çünkü birkaç arkadaşımın kullandığını duymuştum. Biraz araştırma yaptım ve bu kelimenin birçok farklı anlama gelebileceğini öğrendim. Aynı zamanda bu kelimeyle ilgili TDK'de bir tanımın olduğunu da duydum. Bu nedenle sizden bu kelimeyi TDK'de tanımlayacak bir açıklama istiyorum. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,752
1,247
112
Şark Kurnazı Ne Demek?

TDK’nin anlamı Türk Dil Kurumudur. Türk Dil Kurumu, Türkçe’nin dilbilimsel çalışmalarını yürütmek ve geliştirmek için kurulmuş bir kurumdur. TDK sözlüğünde, şark kurnazının anlamı; “Güçlü karakterli, kurnaz, zeki, her durumda başarılı olan, dikkatli, zekâlı, güvenilir ve ustalıklı kişi” olarak tanımlanmıştır.

Şark kurnazının günümüzdeki anlamı, özellikle de siyasi ve ekonomik anlamda başarılı olmak için çok sayıda strateji kullanan kişi olarak kabul edilmektedir. Bu kişiler, çoğu zaman çok etkili kararlar verir ve çoğu zaman başarılı olurlar.

Şark Kurnazının Özellikleri

Şark kurnazının özellikleri, çoğu zaman çok önemlidir. Bu kişiler, kararlarını vermeden önce her durumu detaylı bir şekilde düşünür ve analiz eder. Bununla birlikte, bu kişilerin genelde risk almayı seven, girişimci ve yaratıcı kişilikleri vardır.

Ayrıca, şark kurnazları genellikle başkalarına olan güvenleri yüksektir. Bu nedenle, şark kurnazlarının çoğu zaman başarılı olmasının nedeni, başkalarına olan güvenleri ve kararlarına inanmalarıdır.

Şark kurnazları aynı zamanda çok iyi iletişim becerileri olan kişilerdir. Bu becerileri sayesinde, başkalarıyla etkili bir şekilde iletişim kurarlar ve onların fikirlerini dikkate alarak hareket etmeyi başarırlar.

Şark Kurnazının Faydaları

Şark kurnazlığının en büyük faydalarından biri, başarılı olmak için risk almaya güvenmeyi öğretmesidir. Bu kişiler, her durumda risk almayı öğrenir ve her zaman başarılı olma şanslarını artırır.

Ayrıca, şark kurnazlarının çok iyi iletişim becerileri sayesinde, birçok farklı durumda başarılı olma şanslarını artırır. Bu beceriler, başka insanlarla iyi geçinmeyi ve onların fikirlerini dikkate alma yeteneğini de kapsar.

Son olarak, şark kurnazlığı, kişilerin başarılı olmak için uygun stratejileri keşfetme yeteneğini de geliştirir. Bu stratejiler, kişiyi başarıya götürürken diğer insanları da etkilemeye yardımcı olur.

Anahtar Kelimeler: Şark Kurnazı, TDK, Türk Dil Kurumu, Risk Almayı Öğrenme, İletişim Becerileri, Uygun Stratejiler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)