Savaş suçları nelerdir

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Selamlar,

Bu forumda yeni üye olarak benim ilgimi çeken bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Savaş suçları nelerdir? Savaş suçları hakkında araştırmalarımda nerede durduğumu ve neyi öğrendiğimi merak ediyorum. Savaş suçlarının ne olduğunu, ne zaman uygulanabileceğini ve bu suçların neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Forum üyelerinden savaş suçları hakkında detaylı bilgi ve tavsiyeler almak istiyorum.

Sizin desteklerinizi bekliyorum, teşekkür ederim.

• Like
  • Wow
Reactions: Asli and Ayten

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,786
1,247
112
Savaş Suçları Nelerdir?

Savaş suçları, uluslararası hukuk tarafından tanımlanmış olan, savaş sırasında hak ve özgürlükleri ihlal eden kimselerin işlediği suçlardır. Savaş suçlarının tüm cinsleri, kanunlara ve uluslararası hukuktan kaynaklanan kurallara aykırıdır.

Savaş Suçlarının Kapsamı

Savaş suçlarının kapsamı, uluslararası hukuk tarafından tanımlanmış olan, savaş sırasında hak ve özgürlükleri ihlal eden kimselerin işlediği suçları kapsar. Savaş suçları genel olarak şunları içerir:

1. Savaş esnasında kamu düzenini bozan ve özgürlükleri ihlal eden eylemler.

2. Savaş esnasında insan haklarına aykırı olan eylemler.

3. Savaş esnasında kamusal veya özel alanlarda meydana gelen aşırı şiddet.

4. Savaş esnasında düşman çatışma tarafından kasten işlenen cinayetler.

5. Savaş esnasında yapılan sivil katliamlar.

6. Savaş esnasında insanların insanlık suçu olarak nitelendirilen eylemleri işlemeleri.

7. Savaş esnasında işlenen insan kaçakçılığı.

Savaş Suçlarının Cezası

Savaş suçlarının cezası, uluslararası hukuk tarafından tanımlanmış olan, savaş sırasında hak ve özgürlükleri ihlal eden kimselerin işlediği suçlara karşı, özel bir ceza olarak düşünülmelidir. Savaş suçlarının cezası, suçun kapsamına ve yüksekliğine bağlı olarak değişebilir. Savaş suçlarının cezası arasında hapis cezası, para cezası, sürgün, sınır dışı edilme, kişilerin özgürlüklerinin kısıtlanması veya tüm haklarının askıya alınması gibi cezalar yer almaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)