SCH dirsek nedir

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba,

Bir çok spor ve egzersiz programında SCH dirsek hakkında duydum ve merak ediyorum. SCH dirsek nedir? Bu egzersizin vücudum için ne gibi faydaları ve riskleri var? Hangi hareketleri içeriyor ve hangi kasları hedefliyor? SCH dirsek egzersizinin her yaş grubu için güvenli bir şekilde yapılıp yapılamayacağını ve herhangi bir ek donanıma ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Deneyimli egzersizci ya da meslektaşlarımın SCH dirsek ile ilgili yardımına ihtiyacım var. Lütfen deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşın. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
SCH Dirsek Nedir?

SCH Dirsek, kısaca Subacromial Bursitis olarak da bilinir. Dirsek ağrısı veya kısa süreli sıkışma hissi, kolun arka kısmında veya alt omuz bölgesinde hissedilebilir. SCH dirsek, omuzda bursa adı verilen sıvı veya yağ dokusu birikmesi nedeniyle gerçekleşir. Bursalar, omuzdaki kıkırdağın yüzeyinden kaynaklanan sürtünmeyi azaltmak için mevcuttur. Ancak, bu sıvı birikimi kol hareketlerinde ağrıya neden olabilir.

SCH Dirsek Tanısı Nasıl Yapılır?

SCH dirsek, fizyoterapistler tarafından tanı konulur. Terapist, omuzda sertlik veya hassasiyet hissedilmesi, birikmiş sıvı veya yağ dokusu, kas güçsüzlüğü veya kıkırdak hasarının varlığını değerlendirir. Daha sonra, terapist radyografi veya MR taramaları önerir.

SCH Dirsek Tedavisi Nasıl Yapılır?

SCH dirsek tedavisinde, birçok seçenek vardır. Fizyoterapi, egzersiz, kısa süreli dondurma, kısa süreli ağrı kesici kullanımı ve daha fazlası, tedavi için kullanılabilir. Ayrıca, doktorunuz, steroid ilaçları ve ağrı kesici ilaçları içeren ilaçlar gibi ilaçları da önerebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)